PSYCHOTEST: Czy jesteś w toksycznym związku?

11 Października 2009

Odpowiedz na kilka pytań i przekonaj się, czy problem toksyczności dotyczy ciebie albo twojego wybranka (w środku aż trzy psychotesty!).

PSYCHOTEST: Czy jesteś w toksycznym związku?
> Toksyczność relacji międzyludzkich staje się coraz powszechniejsza. Żyjemy w świecie, w którym, zdawać by się mogło, nie ma czasu na bajkową miłość, białego rumaka i księcia ofiarowującego siebie oraz komnaty w swoim pałacu. Czasami więc nawet nie zauważamy kruchości naszego związku albo dostrzegamy pewne szwankujące w nim mechanizmy, ale tłumaczymy sobie, że nic nie jest doskonałe. Pokornie spędzamy kolejne dni u boku partnera, z którym tak naprawdę nie widzimy siebie za 15 lat, licząc, że stanie się cud i poczujemy te cudowne motyle w brzuchu, które pamiętamy z okresu pierwszych randek, nieśmiałych spojrzeń, pocałunków.

Teraz, gdy kolejne miesiące znajomości minęły, a ty, oprócz zalet swojego partnera, zaczęłaś dostrzegać także jego wady, być może zastanawiasz się, czy warto to ciągnąć. Postaraj się uważnie przeanalizować, ile dobrego i złego wzajemnie sobie dajecie, bo może się okazać, że tkwisz w toksycznym związku - z winy jego albo… swojej.

Odpowiedz na poniższe pytania TAK albo NIE:

1. Czy twój partner nieustannie cię krytykuje?

2. Czy podważa twoje zdanie w obecności znajomych albo waszych dzieci, jeśli je posiadacie?

3. Neguje twoje decyzje i wybory?

4. Nieproszony udziela ci rad dotyczących wszystkich sfer twojego życia?

5. Czy zdarza mu się zaprzeczać faktom i wmawiać ci coś, co nie miało miejsca?

6. Usprawiedliwia swoje raniące ciebie zachowania absurdalnymi argumentami?

Jeśli na choćby dwa pytania odpowiedziałaś twierdząco, może to oznaczać, że twój partner jest osobą toksyczną. Poniżej przedstawiamy charakterystykę pięciu typów toksycznych mężczyzn - może któryś jest podobny do twojego faceta?

Typ pierwszy - UTRZYMANEK:

Nie kwapi się do pracy, szuka jej tak, żeby nie znaleźć, bo bardzo mu wygodnie żyć na twoim garnuszku. Korzysta z twojej dobroci i cierpliwości. Być może jest z tobą tylko ze względów finansowych. W takiej sytuacji radzimy postawić ultimatum - jeżeli nie zacznie pracować i dzielić z tobą wydatków, ty przestaniesz spełniać jego zachcianki, np. kupować mu piwo.

Typ drugi - ZAZDROŚNIK:

Przyłapałaś go na grzebaniu w twojej poczcie albo czytaniu SMS-ów? Jeśli tak, prawdopodobnie masz do czynienia z typowym zazdrośnikiem, przeczulonym na punkcie zdrady, wszędzie węszącym podstęp. Przypomnij sobie, czy przypadkiem nie utrudnia ci spotkań z koleżankami albo z rodziną? Taki facet pragnie maksymalnie skoncentrować twoją uwagę na sobie, pozbawić cię jakiejkolwiek prywatności, usidlić cię i przejąć całkowitą kontrolę nad twoim życiem. Jeśli zacznie przesadnie domagać się dowodów miłości i na siłę wyszukiwać problemy, zwróć się do specjalisty - być może to chorobliwa zazdrość.

Typ trzeci - WŁADCA ABSOLUTNY:

Kontroluje każdy twój krok i nie potrafi zaakceptować cię taką, jaka jesteś. Krytykuje wszystko, co robisz - to, jak się ubierasz czy gotujesz. Nie szczędzi ci przykrych słów w obecności osób trzecich, a komplementy w jego ustach to rzadkość. Jedyna rada, to chłodna postawa pewnej siebie kobiety - gdy zacznie krytykować twój sposób bycia, zaproponuj mu zmianę kobiety; gdy powie, że ugotowałaś niesmaczny obiad, zasugeruj, żeby go po prostu nie jadł.

Typ czwarty - MAMINSYNEK:

Uzależniony od mamusi duży chłopczyk, który obraz swojej rodzicielki całkowicie oczyszcza z wad, a ciebie do niego nieustannie porównuje - niestety, według niego wypadasz gorzej niż żona jego ojca. Traktuje ją jak wyrocznię - pyta o radę w sprawach waszego związku, sugeruje, że powinna cię poduczyć gotowania, a twoje obiady w jego oczach zawsze wypadają gorzej niż te autorstwa mamusi. Ale ty nie walcz z teściową, nie zabraniaj mu się z nią kontaktować i nie okazuj zazdrości. Po prostu powiedz, że czujesz się zaniedbywana, że potrzebujesz jego pomocy, tak samo jak jego mama. Do tego nieustannie podkreślaj swoje zalety.

Typ piąty - ZABIEGANY PRACOHOLIK:

Nie ma czasu dla ciebie i waszej rodziny, jego życie to ciągły bieg, co jednak nie znaczy, że tak wiele pracuje. Czasami jego zapominanie o waszych umowach albo o obiecanej godzinie powrotu na kolację wynika z umiłowania do wolności - woli spotkać się z kolegami, niż dotrzymać danego ci słowa. Powiedz mu, że czujesz się zaniedbywana, że brakuje ci jego osoby, bo bardzo go kochasz. Przy okazji zapytaj, jak wyglądały jego związki w przeszłości - czy rozpadały się z powodu jego trybu życia?

Nie powinnyśmy jednak uogólniać i na facetach "wieszać psów", a siebie wybielać. Same często nie jesteśmy takie święte, na jakie się kreujemy. Postarajcie się przez chwilę być całkowicie szczere i przeprowadźcie rachunek sumienia. Pomocne mogą się okazać poniższe pytania:

1. Gdy sytuacja w waszym związku ulega zaognieniu, zdarza ci się grozić mu odejściem?

2. Czy gdy on wraca z pracy i zaczyna narzekać na sytuację, która miała miejsce tego dnia, zamiast okazać mu wsparcie, twierdzisz, że sam jest sobie winien?

3. Czy krytykujesz jego decyzje i sposób bycia w obecności osób trzecich?

4. Czy szantażem próbujesz zmuszać go do działań, na które on nie ma ochoty?

5. Czy w trakcie rozmowy przemycasz czasem do niej złośliwe uwagi pod jego adresem?

6. Stawiasz go w sytuacjach, w których zmuszony jest wybierać np. między tobą a kolegami?

Jeśli choć na dwa pytania odpowiedziałaś twierdząco, może to oznaczać,  że jesteś kobietą toksyczną. Poniżej, specjalnie dla ciebie, kilka porad - jak uleczyć związek.

Toksycznego związku da się uniknąć, a jeśli zdiagnozujemy jego istnienie, pamiętajmy, że wszystko można naprawić - trzeba tylko chcieć. Skoncentrujmy się na tym, co możesz zrobić dla waszego wspólnego dobra, bez współpracy ze strony partnera. Nawet jeśli on nie stosuje się do zasad, o których przeczytasz, nie martw się - ważne, że choć jedna ze stron zostanie „oczyszczona”, wtedy tej drugiej będzie dużo łatwiej powrócić do równowagi pomiędzy zdrową miłością a toksycznym układem.

Na dobry początek zapomnij o wypominaniu. To ważne, szczególnie w chwilach, gdy on dopuszcza się takiej zagrywki. Gdy mówi na przykład: „Cały dzień spędziłaś poza domem, a ja musiałem zajmować się dziećmi!”, nie odpowiadaj: „Ty od poniedziałku do piątku jesteś poza domem i jakoś nie narzekam”, bo wtedy on wyrzuci, że zarabia na ciebie i rodzinę. Lepiej powiedz: „Kochanie, uważam że oboje mamy takie samo prawo do odpoczynku. Jeśli mój wyjazd z koleżankami sprawił, że jesteś zmęczony, proponuję, abyśmy następny weekend spędzili wspólnie na odpoczynku poza miastem”.

Jeśli jednak nie zareagujesz w tak stonowany i zapobiegliwy sposób, nie dopuść do sytuacji, w której wymknie ci się jakieś obraźliwe słowo lub zawoalowana złośliwa aluzja pod jego adresem. Nie mów: „Wtedy, gdy postąpiłeś jak ostatni głupiec…”, ale na przykład: „Wtedy, gdy zgodziłeś się na podpisanie tej umowy…”. Opisuj fakty takie, jakimi one są, surowe i bez ich oceny - to zapobiegnie wzajemnym oskarżeniom, a jednocześnie zobrazuje, co czujesz w związku z danym wydarzeniem, o którym mowa.

Gdy doszło do konfliktu, nie wytaczaj tak ciężkich dział jak groźba odejścia. To świadczy o twojej słabości, o tym, że zdajesz sobie sprawę, iż przegrywasz w danej wymianie zdań. W sytuacji, gdy już masz na końcu języka ciętą uwagę dotyczącą waszej wspólnej przyszłości, lepiej zaproponuj chwilowe zwieszenie broni i powrót do rozmowy, gdy oboje ochłoniecie, np. za godzinę. Jeśli dochodzi do roztrząsania sytuacji z przeszłości, którą dobrze pamiętasz, nie staraj się tuszować faktów albo im zaprzeczać. Takie zachowanie byłoby dla partnera frustrujące i w efekcie atmosfera uległaby niepotrzebnemu zaognieniu.

Jak rozpoznać moment, w którym należy się rozstać?

Jeżeli pomimo usilnych prób dojścia do porozumienia, wciąż pojawiają się kłótnie prowadzące donikąd, partner nie wykazuje żadnej chęci współpracy, a na domiar złego nie liczy się z twoimi odczuciami, przemyśl, czy na pewno chcesz z tym człowiekiem wiązać swoją przyszłość.

Zastanów się, czy:

1. Możesz na nim polegać w każdej sytuacji?

2. Gdy długo się nie widzicie, tęsknisz za nim?

3. Dużo ze sobą  rozmawiacie, dzielicie się wzajemnymi spostrzeżeniami?

4. Macie udane życie seksualne?

5. Wiesz, że możesz się do niego zwrócić z każdym problemem?

6. On ofiarowuje ci swoją pomoc w domowych obowiązkach?

7. Potraficie bez powodu okazać sobie czułość? Pocałować się lub czule pogłaskać?

Jeśli na większość pytań odpowiedziałaś twierdząco, to najprawdopodobniej twój związek należy do udanych, więc podejmij próby jego ratowania w razie drobnych nieporozumień, sprzeczek czy kłótni. Chwilowe kryzysy zdarzają się niemal w każdej relacji, a większość par potrafi sobie z nimi poradzić, więc wy na pewno również.

Jeśli jednak u boku faceta czujesz się niedoceniania, zaniedbywana, wiesz, że coś ci umyka, on cię ogranicza, a na domiar złego utwierdza w przekonaniu, iż jesteś nieatrakcyjna, powiedz stanowcze "NIE" i zadaj kres toksycznemu układowi.

To prawda, ideałów nie ma, ale są ludzie, dzięki którym możemy stawać się lepsi, którzy dają nam poczucie bezpieczeństwa i wiary w siebie. Ty też kogoś takiego znajdziesz i będziesz już wtedy bogatsza o pewne doświadczenia. Może przykre, ale na pewno umacniające.

Lilka Tylman

Zobacz także:

Gdzie żyją najlepsi kochankowie świata?

Najgorsi mieszkają w Niemczech, Anglii i Szwecji. Najlepszych szukaj w…

Jak rozkochać faceta na zabój? 

Garść psychologicznych porad, dzięki którym zyskasz olbrzymią przewagę w odwiecznej walce płci.

 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (98)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

edi
(Ocena: 5)
2017-11-09 22:24:35

kometarz zyciowy kazdy znajdzie cosdoporownania siebie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-11-09 22:22:34

zawsze bylam idealna kochajaca zaradna troskliwa a moj maz totalnym znieczulonym hameme dzis sie rozwodzimy i on dalej nie widzi w sobie problemu ,...jestem zalamana psychicznie wyczerpana nie mama w nikim wsparcia ..zenada izal

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 3)
2016-04-18 20:16:30

re: PSYCHOTEST: Czy jesteś w toksycznym związku?

Witam mialem nadzieje ze artykul bedzie obiektywny. U mnie czekajac i teskniac za zona po porodzie bo nie naciskalem na seks uslyszalem ze na pewno rozgladalismy sie na boki. Gdy wykupywalem spa abysmy mogli spedzic czas tylko we dwoje to wymyslala akurat zakupy mebli bo tam tez mozna pogadac. Gdy prosilem aby mnie przytulila lub pomasowala po ciezkim dniu to zostalem egoista zmieniajac olejki do masazu dla Niej, przytulając sie chociaz na chwile .Nie jestem swiety i dobrze o tym wiem jak sprawic aby razem ze mna chciala odbudować całkiem fajny do tej pory związek?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-12-05 17:27:43

re: PSYCHOTEST: Czy jesteś w toksycznym związku?

Mówią że czas goi rany, ale w moim przypadku tak nie było. Przez kilka miesięcy tylko egzystowałam. Nie mogłam usiedzieć w jednym miejscu, ten czas to był koszmar. Musiałam z nim znowu być, ponieważ bez niego nie widziałam swojego życia. Brakowało mi jego głosu, dotyku, dosłownie wszystkiego. Postanowiłam spróbować rytuału miłosnego ze strony urok-milosny.pl , czekałam, odliczalam dni do jego powrotu, w pewnym momencie już traciłam nadzieję. Ale jednak wrócił. A moje życie odzyskało dawny blask : )

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
facet co troche wie
(Ocena: 5)
2013-08-19 12:58:34

re: PSYCHOTEST: Czy jesteś w toksycznym związku?

super artykul

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2013-06-05 10:17:30

re: PSYCHOTEST: Czy jesteś w toksycznym związku?

Witajcie! Bardzo dobry artykuł. Porusza zagadnienia jakie zawarte są w książce, która uratowała nam związek. Trzeba być uczciwym wobec samego siebie. więcej na www.zwiazek-toksyczny.pl

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-05-26 14:03:14

Pierwsze pytania dotyczące toksyczności mężczyzn można odebrać na poważnie, ale te drugie-mające sprawdzić toksyczność kobiety nie sprawdzają się. Autor nie wziął pod uwagę tego, że prawdopodobnie każda kobieta w każdym związku na świecie musiała choć jedną jak nie wiele więcej dojrzałych decyzji u mężczyzny wymusić szantażem- szantażem, że albo się ogarnie i coś zrobi, na co najczęściej nie ma odwagi (bo tacy już są faceci,mocni tylko w gębie) albo ona odejdzie. Mężczyźni to są tchórzliwi, kobiety często muszą ich zmuszać do działania na rzecz postępu w związku pod groźbą zakończenia ich relacji. Druga rzecz-pytanie dotyczące wyboru między partnerką a kolegami- czy pytanie to przewiduje np. że nic dziwnego, jeśli kobieta zmusza partnera do wyboru jeśli on na rzecz wyjść na piwo z kolegami zaniedbuje ją? Przecież często tak jest, faceci często wolą bezmózgie żłopanie piwa z byle kolegą niż spędzanie czasu z kobietą w domu, ponieważ boją się zamachu na ich wolność i swobodę i tak też się najczęściej najlepiej odstresowują. Problem jednak zaczyna się gdy ty go potrzebujesz a on mimo to wychodzi i gdy ty stoisz na drugim miejscu za kolegami- to przecież chore. Wtedy stwarzanie sytuacji wyboru nie wydaje się już dziwne. Tylko podsumowując- jeśli kobieta jest zmuszona do takich czynności jak sugerują pytania to na jedno wychodzi- w związku nie dzieje się dobrze i jeśli nie ma perspektyw na poprawę to faktycznie chyba lepiej się rozstać niż upierdalać ze sobą nie wiadomo w imię czego do końca życia.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
facet co troche wie
(Ocena: 5)
2013-08-19 12:55:47

odpowiedz jest prosta - jesteś toksyczna tu trzeba pokory aby do tego sie przyznac przed soba i zaczac sie zmieniac inaczej zawsze bedzie: zycie jest do niczego,dno, nuda, a faceci sa tacy a tacy i leniwi i tchorzliwi a szczescie to tylko jest w romantycznych filmach :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-03-19 00:02:25

A ja widzę to tak: jeżeli ktoś w ogóle czyta taki artykuł czy też psychotest to jest to jednoznaczne z tym, że ma problem dotyczący toksyczności związku. On/Ona nie ma znaczenia, mechanizmy są takie same. Ja i owszem mam z tym problem i nie wiem co robić?! Po 7u latach małżeństwa już nie daje rady, zero uśmiechy, czy radości życia, tylko kierat. Czuje się tak jakby ktoś wysysał ze mnie całą energię i wszystkie radości. A wystarczył by czasem uśmiech, może ktoś czasem by mnie docenił, pomógł, itd... A awanturki z czego się biora: Bo np. kolacja jest robiona za długo, bo człowiek nie mógł się rozdwoić i spełnić dwóch różnych żądań na raz, bo za mało zarabia, bo chce mieć czasem chwilę czasu dla siebie, no i przede wszystkim bo wszystko zawsze trwa za długo!!! I można by się uśmiechnąć do tych wszystkich zdarzeń gdyby nie to, że nie mam już siły żyć. A kto ze mnie tak wszystko wysysa? Moja żona. Pozdrawiam wszystkich którzy mają przerąbane tak jak ja, zarówno Panów jak i Panie. Moja rada, jeśli tylko możecie to zacznijcie tworzyć dla siebie nową rzeczywistość, nie warto tkwić w takim związku na siłę.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-01-11 17:02:46

gdyby każda kobieta, ale również każdy mężczyzna zaczął porównywać swoich partnerów to wynikałoby, że na świecie nie ma odpowiednich ludzi, z którymi można związać się na całe życie. związek to sztuka kompromisów...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-08-05 16:48:32

jestem toksyczna, kurde. robię wszystkie rzeczy z listy:D mój chłopak też trochę. i bardzo się kochamy ;DDD

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz