Przerwa w związku - warto?

09 Maja 2014

„Powinniśmy od siebie odpocząć” – oto zdanie, którego nie chciałaby usłyszeć zakochana kobieta. Ale czasem przerwa od partnera może pomóc związkowi.

Magdalena Frąckowiak

Monika, lat 26, na forum dyskusyjnym pisze: „Jestem z Łukaszem od trzech lat. Bywały różne momenty – gorsze, lepsze, jak w każdym związku. Życie seksualne już nie jest takie jak na początku, zaczynam oglądać się za innymi facetami i ich pożądać. Nie wiem, czy to normalny stan. Nie chcę się rozstawać z Łukaszem, ale zauważyłam, że od dłuższego czasu nasze życie nam spowszedniało. Na początku było wielkie wow, a teraz wszystko jakby zgasło. Wpadłam ostatnio na pomysł, żeby na jakiś czas się rozejść, wyjechać gdzieś i zatęsknić za sobą. Czy taka przerwa ma sens? A może związek idzie ku końcowi?”.

Z podobnym dylematem zmaga się wiele osób, które albo rozważają zrobienie sobie przerwy od partnera, albo zostały postawione przed faktem dokonanym – gdy to mężczyzna zdecydował o pauzie w związku. Zastanawiamy się wtedy, czy rozejście się na chwilę to dobry pomysł.

Przerwa pomoże, jeśli…

- Bardzo chcecie ratować wasz związek, ale nie macie pomysłu, co mogłoby wam pomóc. Od pewnego czasu nie umiecie ze sobą rozmawiać i narasta w was wzajemna agresja – przerwa jest wtedy wskazana.

- Potrzebujecie przerwy, by pobyć trochę w samotności, poukładać sobie w głowie różne sprawy, sprawdzić, jak będzie wyglądało życie bez partnera.

- Wpadliście w rutynę i nie zrobiliście dotąd nic, by wasz związek wyszedł na prostą. Odpoczynek od siebie pozwoli wam chociażby za sobą zatęsknić.

- Jesteście pewni, że nie chcecie się rozchodzić, ale czujecie, że pauza jest wam niezbędna. Dzięki temu sprawdzicie, czy faktycznie dalej powinniście być razem – czy łączy was jedynie przyzwyczajenie.

Przerwa zaszkodzi, jeśli…

- Rozchodzicie się w przekonaniu, że z waszego związku już nic nie będzie. W zasadzie pauza, na jaką się zdecydowaliście, jest pierwszym krokiem w kierunku rozstania, a nie uzdrowienia relacji.

- Chcecie od siebie odpocząć, by spotykać się z innymi ludźmi i przypomnieć sobie, że na świecie są też inni mężczyźni i inne kobiety. To bardzo zły powód chwilowego rozstania – pauza nie służy temu, by zrobić sobie grunt pod flirt czy romans.

- Nie ustalicie konkretów, np. kiedy znowu się spotkacie, by zdecydować, co dalej. W przeciwnym razie z tygodniowej pauzy zrobi się miesięczna, a potem roczna… I po związku.

- Potrzebujesz przerwy, bo poczułaś coś do innego mężczyzny. Istnieje duże ryzyko, że podczas nieobecności partnera zbliżysz się do niego. Gdy na horyzoncie pojawia się nowa osoba, więzy w związku trzeba zacieśnić, a nie je poluzować.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (38)
ocena
4.7/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2015-11-12 20:50:04

re: Przerwa w związku - warto?

Nie ma nic tragiczniejszego niż to że mężczyzna którego kochasz mówi Ci po 4 latach wspólnego mieszkania że już nie chce z Tobą być. I to wszystko z dnia na dzień. A robiłam dla niego wszystko, sprzątałam, gotowałam i wspierałam go jak tylko mogłam. Świat mi się zawalił. Mimo wszystko czułam że muszę go mieć. Zamówiłam rytuał ze strony urok-milosny.pl i na całe szczęscie udało się. Znowu mieszkamy razem a ja jestem przeszczęśliwa.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
iza
(Ocena: 5)
2015-06-26 06:34:07

Iza. ..pomocy!

Jestem w związku 7 lat...od 3 jest źle nawet bardzo źle. Rozstania, powroty i non stop kłótnie. ..ale w momencie kiedy się mamy rozstać juz tak poważnie jest płacz. ..nie chce tego,cierpię wtedy bardzo psychicznie, ciągle płacze myślę o nim...nawet go proszę żeby nie odchodził. Wkoncu razem stwierdziliśmy, że przerwa może nam pomóc. Może chwilowa,może na całe lato...tylko czy to jest dobre ? Może psycholog by nam pomógł? ? Pomóżcie ktoś co przeżył coś podobnego... pozdrawiam

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-04-12 15:23:43

re: Przerwa w związku - warto?

Ja po rozstaniu nie mogłam się pozbierać. Dopiero dzięki urokowi miłosnemu ze strony urokmilosny24.pl odzyskałam faceta. Znow jestem szczęśliwa.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
muzyk
(Ocena: 5)
2014-09-08 16:21:19

re: Przerwa w związku - warto?

Ja mam 2,5 miesieczna przerwe bo wczesniej wrocilem z USA OD CORKI I WNUCZEK A ZONA WRACA POZNIEJ, ZE TESKNIE, I CIERPIE. Kocham zoonee i sex

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-05-12 21:26:36

re: Przerwa w związku - warto?

Ja jestem z chłopakiem 3,5 roku, w zimie zrobiliśmy sobie dwutygodniową przerwę. Wcześniej ciągle kłóciliśmy się, mieliśmy do siebie pretensje ale teraz póki co wszystko układa się wspaniale, tak dobrze jeszcze nam nie było ze sobą. Mam taką nadzieje że już tak pozostanie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Podpis...
(Ocena: 5)
2014-05-10 22:06:31

re: Przerwa w związku - warto?

1,5 roku temu zaczęłam się spotykać z pewnym chłopakiem. Nawet mi się podobał, był miły itp. Spotykaliśmy się codziennie. Później ktoś mu powiedział, że całowałam się z pewnym kolesiem. Ale my nadal się spotykaliśmy, bo powiedziałam mu, że to było nieprawdą. Minął rok (nie byliśmy razem, tylko po prostu się spotykaliśmy; wiem - traciłam tylko czas), a ja w tym czasie się w nim zakochałam. Później powiedziałam mu, że go kocham i niby wszystko było ok. Ale od tamtego czasu już od 4 mies się do mnie nie odzywa. Wtedy zaczęło się między nami psuć i nie widzieliśmy się z 2 mies. Nie wiem co ja sobie myślałam, że on też czuje do mnie to samo, co ja do niego? Skoro się do mnie nie odzywa to znaczy, że mówiąc krótko miał mnie gdzieś? Bardzo go kocham, nie mogę o nim zapomnieć, jak myślicie napisać do niego?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-05-11 17:25:00

Nie pisz, nie ośmieszaj się, zapomnij...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 3)
2014-05-10 19:04:10

re: Przerwa w związku - warto?

Ja spotykałam się z moim facetem kilka lat i były to długie miesiące męki. Nie rozumiał moich potrzeb i cały czas mnie krzywdził. Wiem, że nie robił tego naumyślnie ale nie starał się też zrozumieć, że niektóre rzeczy z mojej perspektywy wyglądają inaczej. W końcu postanowiłam od niego odejść. Długo nosiłam się z tą decyzją, bo bardzo go kochałam. Po trzech miesiącach wróciliśmy do siebie i od tamtej pory jestem bardzo szczęśliwa. Ten czas pozwolił mu przemyśleć, że wiele rzeczy robił źle i dużo się zmieniło. Ja także zrozumiałam, że nie byłam całkiem bez winy. Teraz jesteśmy szczęśliwi od długiego czasu i planujemy wspólną przyszłość. Czasami odpoczynek od siebie może pomóc.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-05-10 12:11:33

re: Przerwa w związku - warto?

Ja mam taki problem z kolei, że jestem z moim facetem ponad dwa lata, a on od poczatku naszej znajomości nie ma pracy. Raz niby pracował gdzieś tam, ale mu "nie płacili" potem wyjechał do Anglii, ale to nie była dobra opcja, bo widzieliśmy się raz na miesiąc, ale dzięki temu mogliśmy pojechać na cudowne wakacje w góry. Teraz pieniądze się skończyły, on już od maja 2013 siedzi w kółko w domu, jak już zaczął pracować w dwóch czy trzech pracach to rezygnował i tak dalej... Kocham go, ale nie wyobrażam sobie takiego związku bez perspektyw, bo wiadomo, że w przyszłości chciałabym się wyprowadzić i założyć rodzinę. Ja zdążyłam już w czasie tych naszych wspólnych lat ukończyć liceum, napisać maturę i teraz wybieram się na studia. A on? Nic, tylko gra w gry i jego głównym hobby jest spotykanie się z kolegami albo ze mną. Nie wiem już sama co mam robić...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-05-10 13:40:41

No to żeś walnęła postęp. Mature zrobiła i dumna z siebie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-05-10 15:12:27

Jej chodziło raczej, że ona coś robi, a on nie. Ale hejt musi być :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-05-10 22:41:16

No moim zdaniem zdanie matury i tak jak ja mieszkam w małym mieście więc musze się przeprowadzić to moim zdaniem tak to jest zaczęcie nowego etapu :) więc tak trochę czasem pomyśl zanim skometujesz ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-05-10 12:08:08

re: Przerwa w związku - warto?

Ja właśnie jestem na etapie rozważania przerwy z chłopakiem, kocham go bardzo mocno nie chcę się z nim roztawać ale od pewnego czasu nie potrafimy się dogadać.Jesteśmy ze sobą ponad dwa lata i boję się, że może jest już to tylko przywiązanie. Ciągłe kłotnie, rozmowy o tym samym, te same problemy już mnie poprostu zmęczyły bo ile można rozwiązywać ten sam proeblem. Niby człowiek nie powinien się poddawać ale czasem nadchodzi moment, że się już zupełnie nie chce. On ciągle zapewnia mnie, że bedzie inaczej, że sie dgadamy ale za chwilę jest to samo, awntury czego już naprawdę nie da się wytrzymać bo ile razy można prosić chłopaka o to samo? Ile razy można mu tlumaczyć? Naprawdę mi się wydaje że się wypiliłam już chyba. Najgorsze to to, że tak naprawdę my i tak spotykamy się co weekend albo co dwa bo on studiuje a ja dopiero liceum skończyła. Więc niby powinno być dobrze. Ale kiedy on nawet przyjeżdża to się kłocimy. Czasem nie ma dnia bez klótni. Zaczyna się dobrze dzień to i tak na wieczór musi coś być... Może poprostu nie pasujemy do siebie? Wczoraj kiedy powiedziałam mu o przerwie przejął się ale potem wyszedł z kolegą i znowu było to samo... I powiedziałam, że chcę zaczac od nowa, że chcę przerwy a on się od tamtej pory nie odzywa.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-05-10 13:42:22

No to chyba masz swoją wymarzoną przerwę

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-05-10 09:37:41

re: Przerwa w związku - warto?

Weekend osobno albo wyjazd z przyjaciółką już jest rozpatrywany w kategorii przerwy w związku? ciekawe, ja to zwykłam nazywać posiadaniem własnego życia, które zresztą i jednej, i drugiej stronie bardzo służy.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-05-10 21:38:34

Tu nie chodzi o zwykły wyjazd z koleżankami, albo posiadanie własnego życia, pewnej dozy niezależności i prywatności, które są w 100% zdrowe. Tu chodzi o moment, kiedy wyrywasz się z ciągłych kłótni i żeby odpocząć od partnera, nie dlatego, że masz ochotę, tylko dlatego, że masz potrzebę. ja czuję różnice między spędzeniem czasu osobno tak po prostu, a przerwą.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz