On nie potrafi mówić o uczuciach...

21 Listopada 2012

Czy Twój mężczyzna jest skryty i emocjonalnie niedostępny?

Miłość

Praktycznie dla żadnej z nas nie jest tajemnicą, że mówienie o emocjach, zmartwieniach czy problemach nie przychodzi mężczyznom łatwo. Podczas gdy my, kobiety zazwyczaj jesteśmy wylewne i mamy dużo do powiedzenia na temat związku czy uczuć, to mężczyźni najchętniej nigdy nie dyskutowaliby na takie tematy. Bryn C. Collins w książce „Emocjonalna niedostępność” tłumaczy, że uczucia są „nieintelektualne, subiektywne, indywidualne, reaktywne i natychmiastowe; to dlatego tak trudno je zdefiniować i mówić o nich. Każdy z nas doświadcza emocji na swój własny sposób i definiuje powszechnie używane określenia emocji na podstawie własnych wewnętrznych reakcji”. Mówienia o uczuciach można się jednak nauczyć.

Romantyczny i skryty

Przyczyny, dla których mężczyzna zamyka się w sobie i nie potrafi mówić o emocjach, mogą być różne. Bardzo często mają swoje źródło w dzieciństwie. Istotne znaczenie ma również niska samoocena. Bryn C. Collins wymienia charakterystyczne cechy takiego mężczyzny, typowe dla osoby emocjonalnie zamkniętej i skrytej. Cechuje go: intensywne zainteresowanie tobą w początkowej fazie związku; niewyjaśnione nieobecności, wydatki, spóźnienia; romantyzm (mimo którego on nie potrafi stworzyć bliskości); siła i zdecydowanie w sytuacji kryzysowej (mimo że nie umie utrzymać związku); powierzchowność i nieszczerość; brak kontaktu z własnymi emocjami; brak granic czy niezdolność do wzięcia odpowiedzialności za swoje zachowanie. Taki mężczyzna jest skałą, który unika rozmów o tym, co czuje, a w dłuższej perspektywie również o innych sprawach związanych z emocjami. A może on jest nieśmiały? Jeśli tak, zajrzyj tutaj.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (23)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2015-11-25 23:01:57

re: On nie potrafi mówić o uczuciach...

U mnie rozstanie nastąpiło po 1,5 roku. Wtedy dopiero uświadomiłam sobie jak ważną on był dla mnie osobą. Nic nie jadłam, nie spałam, w myślach ciągle on. I koniec koców znowu jest ze mną. W moim przypadku zadziałał urok miłosny ze strony urok-milosny.pl , czekałam 8 tygodni, ale to już nieważne, wazne że znowu jest ze mną.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-11-24 15:33:04

Hej . dziewczyny jeśli mogłabym wam coś doradzić . jeśli wasz chłopak nie mówi wam często jak mocno was kocha wystarczy z nim szczerze porozmawiać . mój też miał z tym duży problem ile razy musiałam prosić się o chociaż jedno czule słowo . ale postanowiłam mu powiedzieć o tym że mi to przeszkadza i teraz jest idealnie . pamiętajcie : rozmowa rozmowa i jeszcze raz rozmowa :) pozdrawiam ;*

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-11-23 19:25:07

PETYCJA PRZECIWKO GMO W POLSCE: avaaz.org/en/petition/1_milion_podpisow_przeciwko_ustawie_dopuszczajacej_obrot_zywnoscia_GMO_w_Polsce/?fzAIIdb&pv=30

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-11-21 22:51:28

a moj ciagle mi powtarza jak mnie kocha. kiedys bylo inaczej, ale teraz stuknelo nam 5 lat razem i jakos tak nauczyl sie o tym mowic. to ja bardziej skryta osoba jestem i nie powtarzam w kolko jak kocham, jak wielbie, jak slodki jest, jak chce sie miziac tulic glaskac. romantyczka tez nie jestem, nie umiem. ale moze wyjatek potwierdza regule

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-11-21 19:23:57

Mój facet tez nie mówi nigdy o uczuciach... Coraz częściej myślę że może to tak jest że trudno rozmawiac o czymś czego nie ma...??? Za każdym razem tylko uwielbiam cie i uwielbiam cie...:(

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-11-23 18:35:58

mam to samo xd

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-11-21 15:02:07

Potrzebuje Waszej pomocy, poznalam fajnego faceta na portalu- mielismy umowic sie wczoraj ale on ne mogl ze wzgledu na prace i napisal mi, ze zrobi wszystko aby jutro sie ze mna spotkac. Ma taka prace, ze trudno mu przewidziec kiedy bedzie na miejscu a kiedy bedzie musial wyjechac. Wczoraj pisal, ze jest poza naszym miastem. Dodal jeszcze, ze nie moze sie doczekac naszego spotkania, ze pragnie mnie zobaczyc. Napiszcie mi prosze czy mam teraz czekac az on sie odezwie, bo mnie tak bardzo korci zeby zapytac co z jutrzejszym spotkaniem. A jezeli mam poczekac to lepiej do dzisiaj wieczor, czy do jutra np do 13? Poradzcie, prosze:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-11-21 15:34:25

Poczekaj, zależy mu to się odezwie ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-11-21 11:29:21

ja nie potrafię okazywać uczuć, ale w moim przypadku spowodowane jest to dzieciństwem. Moi rodzice rozwiedli się gdy byłam malutka i nie miałam wzorców jak to robić. Mój brat ma to samo i wielu moich znajomych, którzy są z rozbitych rodzin. Od zawsze udaję wredną sukę, a w środku jestem bardzo dobrą osobą. Wydaje mi się, że robię to po to, żeby nie pokazać swoich prawdziwych uczuć, by nikt mnie nie skrzywdził.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-11-21 12:23:25

ja np nigdy nie poznałam mojego ojca, a moja mama nigdy nie miała faceta, mimo to nie mam problemów z okazywaniem uczuć itp, jestem w cudownym związku i nigdy nie było to dla mnie jakimś problemem

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-11-21 19:23:30

widocznie koleżanka miała wrażliwszą psychikę, nie tak odporną jak ty. poza tym ty nie znałaś ojca, a ona nagle została go pozbawiona - to wręcz jak śmierć rodziny. każdy jest inny.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-11-21 23:50:56

oczywiście, wiem, że to nie to samo, ale ona wspomniała też o znajomych z rozbitych rodzin, a moja taka jest poniekąd. nie pisałam tego, żeby zaatakować czy coś ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-11-21 11:12:34

W moim związku jest tak, że to ja nie potrafie mówić o uczuciach i się otworzyć, to przez pryzmat przeszłości, zbyt ufałam facetom, potem się zawiodłam, ale również, przez to, że w tej kwestii jestem bardzo wrażliwa, szybko zbiera mi się na płacz. Ja unikam tych rozmów, mój partner zarzuca mi, że mam jakieś tajemnice itp. on zawsze potrafi szczerze porozmawiać. Związki.....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-11-21 15:27:11

To nie zawsze zależy od tego z jakiej rodziny pochodzimy,tzn rozbitej czy nie.W "normalnych rodzinach" także zdarza się,że np rodzice czy jeden z nich nie okazuje uczuć,potem my w przyszłości mamy z tym problem,chociaż nie zawsze jest to reguła.Mi przez gardło nie może przejść słowo kocham cię,za co ma do mnie żal mój chłopak,natomiast moja młodsza siostra wręcz przeciwnie,codziennie mówi zwłaszcza rodzicom(ma 11l) że ich kocha i życzy im dobrych snów.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-11-21 10:20:23

a co jeśli ja jestem skryta i on też i kompletnie nie wiemy co w nas siedzi :P to dopiero problem...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-11-21 09:54:29

niektórzy faceci nie mają problemów, tylko mniej lub bardziej "upośledzone" połączenia w mózgu odpowiedzialne za komunikację pomiędzy obszarem odpowiedzialnym za emocje a obszarem mowy i myśli (płatem czołowym). Wobec tego nawet jeśli neurologicznie jakieś emocje odczuwają, to nie docierają one do ich świadomych myśli. Nie jest to żadną chorobą, po prostu cechą biologiczną, która wpływa na charakter. Aleksytymia to się zowie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-11-21 14:28:35

jestem facetem, sweet jesus :c

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-11-21 18:29:43

mam tak samo... : (

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz