Niepełnosprawny partner – czy taki związek ma sens?

Poznałaś niepełnosprawną osobę i myślisz o stworzeniu z nią związku? Zobacz, jakie są plusy a jakie minusy twojej decyzji.
Niepełnosprawny partner – czy taki związek ma sens?
20.07.2009

To bardzo delikatna sprawa, gdy poznajesz kogoś, a ta osoba okazuje się niepełnosprawna. Wielu ludzi często z góry skazuje znajomość na porażkę, choć jest to przekreślanie kogoś ze względu na coś, na co ta osoba nie ma wpływu. A często niepełnosprawni są o wiele bardziej wartościowymi ludźmi niż niektórzy pełnosprawni, tylko my, przez uprzedzenia i konwenanse, nie dajemy im szansy. Czyjaś choroba czy defekt mogą bowiem nie oznaczać dla nas żadnych konsekwencji. Zastanawiasz się, czy rozpocząć związek z osobą niepełnosprawną? 

ZA

- Niepełnosprawni to normalni ludzie, którzy np. w wyniku wypadku znaleźli się na wózku inwalidzkim. Nie są jednak ani w gorszej niż my kondycji psychicznej, ani nie mają żadnych ukrytych chorób, których mogłabyś się obawiać. Niektóre osoby są niepełnosprawne w taki sposób, który w ogóle nie wpływa na życie codziennie i absolutnie nie musi rzutować na związek. To np. osoby bez ręki, które noszą protezy. Wiele osób jest również bardzo sprawnych mimo swojej ułomności. osoby na wózku często bez problemu przenoszą się z niego na fotel, łóżko i nie wymagają specjalnej opieki. 

- Miłość nikomu nie zagląda w metryczkę, w portfel, a także do… kart zdrowia. Tak naprawdę wszystko rozgrywa się w głowach partnerów i dopóki ci potrafią ze sobą rozmawiać, akceptują się, są wobec siebie szczerzy i poważnie się traktują, mają szansę stworzyć stały, mocny związek, którego podstawą będzie Miłość, szacunek i zaufanie. Partnerzy powinni być wobec siebie uczciwi i w takiej sytuacji uzgodnić wszystko na początku. W przypadku prawdziwej miłości nic partnerom nie powinno stać na przeszkodzie. 

- osoby niepełnosprawne są często niezwykle uzdolnione, wrażliwe i uduchowione. Można odkryć w nich porażające wewnętrzne piękno, którego często brakuje pełnosprawnym osobom. Bardzo często niepełnosprawni przepięknie malują, piszą, fotografują, grają na instrumentach muzycznych. ludzie wciąż szufladkują ich, uważając za innych, gorszych. A przecież są tacy sami, jak my.

– Niepełnosprawny czy pełnosprawny, co to właściwie za różnica? Dopóki ludzie za sobą przepadają, dobrze czują się w swoim towarzystwie, szanują się i potrafią być ze sobą szczerzy, czyjeś upośledzenie na dobrą sprawę nie ma żadnego znaczenia – uważa dr Anna Chotecka, psycholog rodzinny. 

PRZECIW

Jeśli zdecydujesz się na związanie się z osobą upośledzoną, najpierw powinniście odbyć  szczerą rozmowę, która pozwoli wam ustalić wzajemne wymagania i oczekiwania. Każde z was musi być szczere, pytać i odpowiadać. Tak przecież buduje się poważny związek dwojga dorosłych ludzi. 

- Pamiętaj, że przy ciężkiej niepełnosprawności, możesz skazywać się na całodobową i dożywotnią  opiekę nad partnerem. Musisz zadać sobie pytanie, czy jesteś na to gotowa i czy podołasz temu zadaniu. Być może nie jesteś świadoma, ile wysiłku i poświęcenia będziesz musiała włożyć z ten związek, dlatego przed podjęciem wiążącej decyzji, powinniście odbyć długą rozmowę, która pokaże ci, jak bardzo zaawansowane upośledzenie dotknęło wybraną przez ciebie osobę. Może się bowiem okazać, że ogrom pracy, jaki musisz wykonać przy partnerze, przerośnie cię, dlatego dokładnie to przeanalizuj, a raczej przeanalizujcie, zanim będzie na to za późno. 

- Niewykluczone, że wiążąc się  z osobą upośledzoną, nigdy nie będziecie mogli mieć dzieci. Oczywiście, zależy to od stopnia niepełnosprawności, jednak często upośledzenie jest tak zaawansowane, iż posiadanie potomstwa staje się po prostu niemożliwe. To koronny argument i powinniście o tym porozmawiać, nawet jeżeli na razie w ogóle nie myślisz o zamążpójściu. Twój partner powinien być z tobą szczery – wszystko to, choć jest szalenie trudne i delikatne, pozwoli wam uniknąć rozczarowań, które mogą okazać się niezwykle bolesne. 

- Musisz przygotować się  na reakcję otoczenia, a ta może być skrajnie różna. Niewykluczone, że twoja rodzina będzie miała problemy z całkowitym i natychmiastowym zaakceptowaniem wybranka twego serca. Jeśli nie jesteś na to gotowa, a opinia bliskich osób jest dla ciebie bardzo ważna, związek z osobą niepełnosprawną może się okazać dla ciebie niemożliwy do zbudowania. Gdy reakcja znajomych, rodziców czy przyjaciółek jest dla ciebie bardzo istotna, możesz mieć spore problemy z akceptacją ich niechęci do osoby upośledzonej, jeśli taka się pojawi. Musisz być na to przygotowana, jeśli zdecydujesz się stworzyć związek z osobą niepełnosprawną. 

Niepełnosprawni, pełnosprawni, czarni, biali, hetero czy homoseksualni – można rzecz, co to za różnica, przecież wszyscy jesteśmy ludźmi. Są to jednak sprawy, które od wieków są bardzo delikatne i trudne. Gdy będziesz chciała związać się z osobą niepełnosprawną, powinniście szczerze porozmawiać. Pamiętaj jednak, że są to takie same osoby jak pełnosprawne. Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości, zapraszamy cię do osobnego artykułu, w którym zobaczysz przepiękne, mimo że niepełnosprawne, dziewczyny

  Ewa Podsiadły 

Zobacz także:

Wasze listy: „Czy zostawić sparaliżowanego chłopaka?” 

Tym razem waszej porady oczekuje Magda, której życie legło w gruzach w ciągu jednego dnia. Jej chłopak cudem przeżył tragiczny wypadek samochodowy, doznał groźnego urazu i już nigdy nie będzie mógł chodzić.

Gdzie żyją najszczęśliwsze dzieci? 

Nie ma wątpliwości, że szczęśliwe dzieciństwo jest przepustką do szczęśliwej dorosłości. Jak wynika z raportu UNICEF-u, największe szanse na udane, dojrzałe życie mają holenderskie dzieci. 

Polecane wideo

Komentarze (170)
Ocena: 4.98 / 5
Karolina (Ocena: 5) 25.04.2022 12:22
Nie masz pojęcia jak to jest być w związku z osobą niepełnosprawną. Co ty wiesz kretynie. Z taką osobą jest mnóstwo nerwów. Osoba z porażeniem nóg nie jest do końca rozumna. Pomyśl człowieku co ja przeszłam w życiu. Wysmiewanie z aparatów słuchowych. Nie oceniaj mnie bo nie wiesz jak to jest. Sama nie mogłam mieć zdrowego faceta który jest wyrozumiały. Nie odpowiadaj na moją wypowiedź. Nikt nie chce się poświęcać w związek z taką osobą.
odpowiedz
rxr (Ocena: 5) 10.05.2021 06:09
Jak czytam posty tej całej ''Karoliny'' dopada mnie pusty śmiech.... , to jest właśnie przykład głupiej , pustej laski która nie rozumie choroby swojego męża i nie ma krzty empatii
odpowiedz
Karolina (Ocena: 5) 09.02.2021 12:58
Odradzam taką relację z niepełnosprawnym. Po ślubie rutyna dopadła. Najgorsze to taki partner nie pozwoli odejść. Traktuje drugą osobę jak własność
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 16.01.2021 15:29
To zależy od osoby która będzie chciała być odpowiedzialna za nią. W moim przypadku źle trafiłam. Partner okazał się niedojrzały, nie potrafi samodzielnie. Duże dziecko które nie było przez matkę nauczone robić koło siebie. Cały czas był zdany na innych. Miał wszystko pod nos przychodzi na gotowe. A z uczuciem to pozory. On wcale nie kocha mnie. Potrzebuje drugiej osoby która będzie ostoją. Nie dla mnie taki związek. Potrzebuję faceta który umie swoje życie poukładać. Przy osobie niepełnosprawnej nie liczcie że będziecie dla siebie czas.
odpowiedz
Karolina (Ocena: 5) 11.11.2020 09:11
Odradzam stanowczo. Sama jestem z nim. Jak takiej osobie wytłumaczyć że związek z nim jest na dłuższą metę męką. Partner z którym jestem on zachowuje się jak dziecko. Kopiuje zachowanie innych aby udowodnić ze chce mieć partnera. On potrzebuje kogoś jak powietrze jak przedmiot żeby nie być samemu. On jest zaradny potrafi gotować zrobić koło siebie. Mimo niedowładu nóg po porazeniu mozgowym seks jest kiepski. Zachowuje się jak Kłoda manekin leżący. Ja chciałam normalnego faceta zdrowego który mnie będzie traktować jak kobietę partnerkę. Partner udaje takiego jakby nie potrafi nic. Czy chciałaby kobieta z taką osobą współżyć leżący jak kloda w łóżku.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie