Niepełnosprawny partner – czy taki związek ma sens?

20 Lipca 2009

Poznałaś niepełnosprawną osobę i myślisz o stworzeniu z nią związku? Zobacz, jakie są plusy a jakie minusy twojej decyzji.

Niepełnosprawny partner – czy taki związek ma sens?

To bardzo delikatna sprawa, gdy poznajesz kogoś, a ta osoba okazuje się niepełnosprawna. Wielu ludzi często z góry skazuje znajomość na porażkę, choć jest to przekreślanie kogoś ze względu na coś, na co ta osoba nie ma wpływu. A często niepełnosprawni są o wiele bardziej wartościowymi ludźmi niż niektórzy pełnosprawni, tylko my, przez uprzedzenia i konwenanse, nie dajemy im szansy. Czyjaś choroba czy defekt mogą bowiem nie oznaczać dla nas żadnych konsekwencji. Zastanawiasz się, czy rozpocząć związek z osobą niepełnosprawną? 

ZA

- Niepełnosprawni to normalni ludzie, którzy np. w wyniku wypadku znaleźli się na wózku inwalidzkim. Nie są jednak ani w gorszej niż my kondycji psychicznej, ani nie mają żadnych ukrytych chorób, których mogłabyś się obawiać. Niektóre osoby są niepełnosprawne w taki sposób, który w ogóle nie wpływa na życie codziennie i absolutnie nie musi rzutować na związek. To np. osoby bez ręki, które noszą protezy. Wiele osób jest również bardzo sprawnych mimo swojej ułomności. osoby na wózku często bez problemu przenoszą się z niego na fotel, łóżko i nie wymagają specjalnej opieki. 

- Miłość nikomu nie zagląda w metryczkę, w portfel, a także do… kart zdrowia. Tak naprawdę wszystko rozgrywa się w głowach partnerów i dopóki ci potrafią ze sobą rozmawiać, akceptują się, są wobec siebie szczerzy i poważnie się traktują, mają szansę stworzyć stały, mocny związek, którego podstawą będzie Miłość, szacunek i zaufanie. Partnerzy powinni być wobec siebie uczciwi i w takiej sytuacji uzgodnić wszystko na początku. W przypadku prawdziwej miłości nic partnerom nie powinno stać na przeszkodzie. 

- osoby niepełnosprawne są często niezwykle uzdolnione, wrażliwe i uduchowione. Można odkryć w nich porażające wewnętrzne piękno, którego często brakuje pełnosprawnym osobom. Bardzo często niepełnosprawni przepięknie malują, piszą, fotografują, grają na instrumentach muzycznych. ludzie wciąż szufladkują ich, uważając za innych, gorszych. A przecież są tacy sami, jak my.

– Niepełnosprawny czy pełnosprawny, co to właściwie za różnica? Dopóki ludzie za sobą przepadają, dobrze czują się w swoim towarzystwie, szanują się i potrafią być ze sobą szczerzy, czyjeś upośledzenie na dobrą sprawę nie ma żadnego znaczenia – uważa dr Anna Chotecka, psycholog rodzinny. 

PRZECIW

Jeśli zdecydujesz się na związanie się z osobą upośledzoną, najpierw powinniście odbyć  szczerą rozmowę, która pozwoli wam ustalić wzajemne wymagania i oczekiwania. Każde z was musi być szczere, pytać i odpowiadać. Tak przecież buduje się poważny związek dwojga dorosłych ludzi. 

- Pamiętaj, że przy ciężkiej niepełnosprawności, możesz skazywać się na całodobową i dożywotnią  opiekę nad partnerem. Musisz zadać sobie pytanie, czy jesteś na to gotowa i czy podołasz temu zadaniu. Być może nie jesteś świadoma, ile wysiłku i poświęcenia będziesz musiała włożyć z ten związek, dlatego przed podjęciem wiążącej decyzji, powinniście odbyć długą rozmowę, która pokaże ci, jak bardzo zaawansowane upośledzenie dotknęło wybraną przez ciebie osobę. Może się bowiem okazać, że ogrom pracy, jaki musisz wykonać przy partnerze, przerośnie cię, dlatego dokładnie to przeanalizuj, a raczej przeanalizujcie, zanim będzie na to za późno. 

- Niewykluczone, że wiążąc się  z osobą upośledzoną, nigdy nie będziecie mogli mieć dzieci. Oczywiście, zależy to od stopnia niepełnosprawności, jednak często upośledzenie jest tak zaawansowane, iż posiadanie potomstwa staje się po prostu niemożliwe. To koronny argument i powinniście o tym porozmawiać, nawet jeżeli na razie w ogóle nie myślisz o zamążpójściu. Twój partner powinien być z tobą szczery – wszystko to, choć jest szalenie trudne i delikatne, pozwoli wam uniknąć rozczarowań, które mogą okazać się niezwykle bolesne. 

- Musisz przygotować się  na reakcję otoczenia, a ta może być skrajnie różna. Niewykluczone, że twoja rodzina będzie miała problemy z całkowitym i natychmiastowym zaakceptowaniem wybranka twego serca. Jeśli nie jesteś na to gotowa, a opinia bliskich osób jest dla ciebie bardzo ważna, związek z osobą niepełnosprawną może się okazać dla ciebie niemożliwy do zbudowania. Gdy reakcja znajomych, rodziców czy przyjaciółek jest dla ciebie bardzo istotna, możesz mieć spore problemy z akceptacją ich niechęci do osoby upośledzonej, jeśli taka się pojawi. Musisz być na to przygotowana, jeśli zdecydujesz się stworzyć związek z osobą niepełnosprawną. 

Niepełnosprawni, pełnosprawni, czarni, biali, hetero czy homoseksualni – można rzecz, co to za różnica, przecież wszyscy jesteśmy ludźmi. Są to jednak sprawy, które od wieków są bardzo delikatne i trudne. Gdy będziesz chciała związać się z osobą niepełnosprawną, powinniście szczerze porozmawiać. Pamiętaj jednak, że są to takie same osoby jak pełnosprawne. Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości, zapraszamy cię do osobnego artykułu, w którym zobaczysz przepiękne, mimo że niepełnosprawne, dziewczyny

  Ewa Podsiadły 

Zobacz także:

Wasze listy: „Czy zostawić sparaliżowanego chłopaka?” 

Tym razem waszej porady oczekuje Magda, której życie legło w gruzach w ciągu jednego dnia. Jej chłopak cudem przeżył tragiczny wypadek samochodowy, doznał groźnego urazu i już nigdy nie będzie mógł chodzić.

Gdzie żyją najszczęśliwsze dzieci? 

Nie ma wątpliwości, że szczęśliwe dzieciństwo jest przepustką do szczęśliwej dorosłości. Jak wynika z raportu UNICEF-u, największe szanse na udane, dojrzałe życie mają holenderskie dzieci. 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (193)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Endriu
(Ocena: 5)
2016-05-17 10:37:03

re: Niepełnosprawny partner – czy taki związek ma sens?

Cześć też jestem niepełnosprawny i jakoś nie mam szczęścia w miłości żadna zdrowa osoba nie chce mieć osoby takiej ,,Jak to powiedziała mi taka osoba nie zasługuje na miłość a po drugie każda zdrowa osoba chce mieś zdrowego a nie być z osobą niepełnosprawną ,, i to jest prawda ;((((( i przykre rozumiem dobrze takie osoby.A jeszcze jedno co powiecie na to jeśli od osoby którą kochasz i zależy ci dodam że zdroawą jest usłyszysz ,, Byłam z tobą z litości bo żadna cię nie chce P......y kaleko;;:(((((( Takie słowa usłyszałem od osoby którą kochałem .Przykre bardzo to:(((((((((

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-05-30 20:52:18

może ci się kiedyś uda to szczęście znaleźć :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-05-30 20:55:37

hejka jeśli chciałbyś popisać to zapraszam na moje gg numer 53285115

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: )
2016-09-05 18:30:35

To bardzo przykre co piszesz. Ja tez jestem osoba niepelnosprawna. Moj maz zostawil mnie po 6 latach malzenstwa.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
grigoor
(Ocena: 5)
2015-09-12 18:53:00

re: Niepełnosprawny partner – czy taki związek ma sens?

krotko pracuje mogę zaoferować o wiele więcej kobiecie niż zdrowy facet ale jezdze na wozku wniosek? nie jestem partia dla kobiety

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 3)
2015-09-07 15:47:17

re: Niepełnosprawny partner – czy taki związek ma sens?

Też mam niepełnosprawnego męża i jedyne co to mogę zapomnieć o długich spacerach, tańczeniu z nim i w sumie to ja siatki z zakupami noszę...a tak poza tym jest to normalna osoba jak każdy;) może rodzice potrzebowali trochę czasu żeby przywyknąć że jestem z osobą niepełnosprawną i chyba to jest najgorsze...reakcja otoczenia:) może kiedyś ludzie w tym kraju dojrzeją do tego że ludzie są różni i bez względu na to jacy są mają prawo do szczęścia;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
podpisany
(Ocena: 5)
2015-08-11 20:44:49

re: Niepełnosprawny partner – czy taki związek ma sens?

W Katolandzie to mało możliwe.Proponuję niepełnosprawnym osobom szukać drugiej połówki na Zachodzie Europy(Niemcy,Francja,Austria). Ja sam jestem poruszającą się na wózku i szukanie tu drugiej połowy było tak owocne jak szukanie pracy,czyli zero. Tam jest inna mentalność niż tu,bardziej otwarta na różnych ludzi.Przy okazji mozolcie się z nowym prezydentem "postępu".

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2013-07-03 02:39:06

re: Niepełnosprawny partner – czy taki związek ma sens?

moim zdaniem jak kogoś kochasz to powinneś chcieć dla niego jak najlepiej jestem niepełnosprawny i wiem że nie mam prawa do miłości choć jej pragnę trzeba sie z tym pogodzić a nie gadać o jakiejś równości ale robić komuś jto cię kocha taką krzywdę jak wiązanie się z tą osobą wiedząc że jest sie kaleką to świństwo

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Ksylomides
(Ocena: 5)
2013-03-03 00:28:31

re: Niepełnosprawny partner – czy taki związek ma sens?

A i przepraszam, jeszcze jedno... Z tym uduchowieniem... To jakiś żart?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Ksylomides
(Ocena: 5)
2013-03-03 00:22:23

re: Niepełnosprawny partner – czy taki związek ma sens?

Nie będę pisać zbyt wiele. Powiem tylko tyle.. Autorka tematu jak sądzę, nie ma zielonego pojęcia na temat, w którym się wypowiada. W efekcie powstaje takie płukanie czereśni, gdzie w ZA nie jest w stanie wyłuskać nic bardziej konkretnego, lecz w "PRZECIW" ma bardzo dużo do powiedzenia, bo mówi o rzeczach, które na pierwszy rzut oka zadawałoby się mogły by być problemem, i o rzeczach, których można się jedynie domyślać. Zastanawiam się, co autorka robiła, przez pięć lat studiów, a przecież istnieją wolontariaty, można pomagać i poznawać niepełnosprawnych, ale oczywiście wiadomo... My wszystko rozumiemy, człowiek jest z natury leniwy.. Lepiej puścić w Internet, do sieciowego obiegu ankietę, albo coś w tym stylu.. Acha i jeszcze co do tego "ZA" dodam, że równie dobrze pisząc o blondynkach mógłbym napisać "ale przecież mogą być dobrymi kobietami" a "PRZECIW" oczywiście masa argumentów typu blondynki są głupie. Przepraszam, ale to tak wygląda. Zero fachowego podejścia do sprawy, i śmiem przypuszczać, że jeśli autorka zna choć jedną osobę niepełnosprawną to była to przelotna rozmowa, nie dopuszczając oczywiście faktu do świadomości, że może być inaczej, bądź po prostu różnie może być. Śmiem również twierdzić, że żadnych większych relacji z niepełnosprawnymi autorka nie miała, ale nie przeszkadza jej to wypowiadać się na temat. Ps. Jestem pełnosprawny.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-10-24 22:20:44

No dobra, ale wózek to pół biedy ( wiem, że grzeszę) pod względem wyglądu, bo jeżeli chodzi o sprawność to indywidualna sprawa. ja jestem zaliczona do osób niepełnosprawnych , mam poważną wadę kręgosłupa, a co za tym idzie defekt postawy ( garb) i co? cały czas słyszę " na pewno kogoś poznasz, jesteś zajebista!" ale nikt sam nie odważy się ze mną być w związku.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
M
(Ocena: 5)
2014-11-11 14:29:01

hej, hej, masz zzsk?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-20 22:03:36

No to zgłoś się do psychologa. Mojego faceta tata od 8 lat jeździ na wózku. Pare miesięcy po wypadku poznał kobietę, z którą jest nadal i są chyba najszczęśliwszą dojrzałą parą jaką znam. To wspaniały facet, a wózek w niczym mu psychicznie nie przeszkadza!!! JASNE ŻE WARTO! To taki sam człowiek jak każdy inny. Jedyne czym różni się taki związek to większą pomocą fizyczną kobiety. Choć też nie zawsze! Po latach wprawy osoby jeżdżące na wózku świetnie sobie radzą! Troche wiary w siebie !!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-05-01 00:58:21

Wiadomo, że nie ma sensu. Sam jestem niepełnosprawny i już nie zaufam żadnej kobiecie pelnosprawnej.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz