Kiedy powiedzieć „kocham”?

06 Kwietnia 2017

„Kochać, jak to łatwo powiedzieć” – brzmią słowa popularnej piosenki. Pojawia się jednak pytanie, kiedy to zrobić.

zakochana

Przed odpowiedzią na to pytanie stoi Diana, która od ponad roku spotyka się z Piotrkiem i czuje, że jest już gotowa na wyznanie miłości. „Z nikim innym nie było mi tak wspaniale. To jest facet, na którego czekałam i chciałabym, żeby dowiedział się o tym, że go kocham” – tłumaczy.

Jednak młoda kobieta nie ukrywa też obaw. „Nie chciałabym wyskoczyć z takim wyznaniem w nieodpowiednim momencie i spłoszyć Piotrka. On nie jest skory do zbyt intensywnego wyrażania uczuć, tak naprawdę nie wiem, czy czuje to samo, co ja. Może uzna, że wyznając mu miłość tworzę jakąś niezdrową presję, na przykład licząc na przyspieszenie ślubu? Chciałabym tego uniknąć” – zapewnia Diana. „Kiedy jest odpowiedni moment na powiedzenie komuś: kocham cię?” – zastanawia się.

Dylemat Daniela: „Marzę o nowym życiu u boku kochanki”

Bez wątpienia w dzisiejszych czasach takie wyznanie trochę spowszedniało, ponieważ zewsząd jesteśmy „bombardowani miłością”. Słowo „kocham” stało się wszechobecne, bez przerwy pojawia się w filmach, piosenkach i rozmaitych programach telewizyjnych. Na balonikach, zabawkach, a nawet opakowaniach słodyczy.

„Nic dziwnego, że małolaty tak szybko wyznają sobie miłość, myląc ją ze zwykłym zauroczeniem czy zadurzeniem. Granica jest bardzo cienka, ale zwykle lepiej poczekać i upewnić się, czy po prostu nie czujemy do kogoś głębokiej sympatii. Warto poczekać, by potem nie żałować, że powiedzieliśmy na wyrost coś, co później trudno odkręcić bez robienia drugiej osobie krzywdy i przykrości” – twierdzi Marta.

Według Ewy to mężczyzna pierwszy powinien powiedzieć: kocham. „Prawdziwy facet potrafi zostawić to słowo na moment, gdy minie fala kompletnego zauroczenia i zacznie wkradać się zwyczajność, a on będzie mógł wtedy dać ten słowny dowód miłości. Na pewno kobieta zapamięta to bardziej, niż w przypadku mężczyzny, który na każdym kroku obrzuca ją pustymi frazesami” – podkreśla. „Nie mylmy miłości z fascynacją, pożądaniem, czy sympatią. Oczywiście, wszystkie te emocje możemy odczuwać już od pierwszych chwil znajomości, jednak miłość potrzebuje czasu, aby się rozwinąć” – dodaje.

Jej słowa znajdują potwierdzenie w badaniach, z których wynika, że mężczyźni szybciej zaczynają czuć miłość. Aby ją wyznać potrzebują średnio 88 dni znajomości, choć niemal 40 proc. przyznaje, że czyni to już w ciągu pierwszego miesiąca. Kobiet zwlekają z deklaracją znacznie dłużej, potrzebują na to średnio ponad 130 dni.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (0)
ocena
0/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz