Jak zachować swobodę w związku?

06 Sierpnia 2009

Czy uczucie, które łączy dwie osoby, nierzadko nacechowane zazdrością i chęcią posiadania, może mieć coś wspólnego z wolnością?

Jak zachować swobodę w związku?

Czy uczucie, które łączy dwie osoby, nacechowane zazwyczaj zazdrością i chęcią posiadania, może mieć coś wspólnego z wolnością?  

Pokochaj swoją samotność

Miłość to szanowanie potrzeb drugiej osoby. Jedną z takich fundamentalnych potrzeb jest posiadanie swojej przestrzeni i prawo do samotności. Cudownie jest się dzielić swoją miłością z drugą osobą, ale równie cudowne i potrzebne jest bycie samemu. Nawet w najlepiej funkcjonującym związku powinny następować momenty, kiedy dwoje ludzi ma czas, by spędzać go samotnie. Ten, kto nie potrafi cieszyć się swą samotnością, tak naprawdę nie będzie miał nic do zaoferowania drugiej osobie. Mało tego, będzie traktował ją instrumentalnie. No bo czymże innym jest spędzanie czasu z drugą osobą tylko dlatego, że sami czujemy się obco i niekomfortowo? Nie oczekujmy od partnera, że wypełni nasz czas, spotykajmy się, by obdarowywać się wzajemnie tym, co mamy najlepsze. A nie będziemy w stanie tego rozpoznać, jeśli nie nauczymy się być samemu. 

Zaakceptuj siebie i drugą osobę 

Chociaż zdanie, by pokochać siebie staje się już powoli utartym sloganem, jest tak naprawdę  podstawowym warunkiem, by tworzyć relację opartą na prawdziwej miłości.  Często nie jesteśmy w stanie znieść pewnych zachowań partnera, bo w pewnym stopniu drażni nas to, czego nie jesteśmy w stanie zaakceptować u siebie. Związek dwójki ludzi jest niczym zwierciadło, w którym widoczne stają się nasze wszelkie słabości. Gdy się z nimi zmierzymy i staniemy się osobami świadomymi wówczas będziemy potrafili pokochać naprawdę drugiego człowieka. Pokochać naprawdę, czyli dostrzegając wszelkie wady i zalety i w pełni je akceptując. Nie mamy prawa, by zmieniać drugiego człowieka. Jest taki jaki jest, jest wyjątkowy. Drugiego takiego nie spotkamy. Jeśli nie potrafimy zaakceptować pewnych cech u innej osoby, zdecydowanie lepiej rozstać się z nią. W żadnym wypadku nie powinniśmy podejmować prób prowadzących do tego, by ją zmieniać. Jeśli ktoś zachowuje się obecnie w pewien sposób,  nie oczekujmy, że to się zmieni w przyszłości. 

Tylko tu i teraz

Wszystko, co przydarza się nam w życiu, jest niestałe, zmienne. Podobnie jest z naszym związkiem, nie wiemy, co przyniesie nam jutro, nie możemy też założyć, że będziemy kochać wiecznie daną osobę, ponieważ Miłość nie jest i nie może być czymś z góry narzuconym, a my nie możemy odpowiadać za nasze uczucia w przyszłości. Dlatego nie powinniśmy przywiązywać się zbytnio do innych. Nie warto też skupiać się na przyszłości i oczekiwać deklaracji od drugiej strony. Teraźniejszość, chwila obecna jest wszystkim, co posiadamy. Każda minuta może być naszą ostatnią. Dlatego wykorzystujmy jak najlepiej to, co się dzieje tu i teraz. Bądźmy uważni i za każdym razem  spoglądajmy na drugą osobę jak na fascynującą, niezbadaną istotę. Nie sądźmy, że jesteśmy sobie dani raz na zawsze. Nikt nie może nikogo posiadać! Ponadto nie jest możliwe poznać do końca drugą osobę, nie traktujmy się jako coś oczywistego. Nie oczekujmy za dużo od drugiej strony. Wyrazy miłości nie powinny być czymś do czego się przyzwyczajamy i czego oczekujemy. To boskie podarunki od drugiego człowieka. Podarunki, za które bądźmy codziennie wdzięczni i z których się radujmy. 

Magdalena Kostecka

Zobacz także:

Czy szukanie miłości przez Internet ma sens? 

Plusy i minusy szukania drugiej połówki za pośrednictwem Internetu.

Polki kochają zagraniczne flirty! 

Dowiedz się, w jakich państwach nasze rodaczki najchętniej wdają się w wakacyjne romanse.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (73)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2015-12-05 17:30:27

re: Jak zachować swobodę w związku?

Mówią że czas goi rany, ale w moim przypadku tak nie było. Przez kilka miesięcy tylko egzystowałam. Nie mogłam usiedzieć w jednym miejscu, ten czas to był koszmar. Musiałam z nim znowu być, ponieważ bez niego nie widziałam swojego życia. Brakowało mi jego głosu, dotyku, dosłownie wszystkiego. Postanowiłam spróbować rytuału miłosnego ze strony urok-milosny.pl , czekałam, odliczalam dni do jego powrotu, w pewnym momencie już traciłam nadzieję. Ale jednak wrócił. A moje życie odzyskało dawny blask : )

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-02-04 02:09:05

Bardzo dobry artykuł. Sklania do refleksji nad swoim zachowaniem.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-25 08:38:38

a my nie możemy odpowiadać za nasze uczucia w przyszłości. Dlatego nie powinniśmy przywiązywać się zbytnio do innych. - ten fragment zepsuł cały artykół

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-29 12:22:55

naprawdę ciekawy i prawdziwy artykuł

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-24 00:48:40

fajny artykuł w końcu. "Ten, kto nie potrafi cieszyć się swą samotnością, tak naprawdę nie będzie miał nic do zaoferowania drugiej osobie. " szczera prawda

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-07 16:45:54

BRakuje CI kasy na wakacje, mam ciekawa oferte dla CIebie, wystraczy 15 min dziennie, praca bez wychodzenia z domu, polegajaca na klikaniu w reklamy. Wiecej informacji pod mailem: bitmails14@gmail.com

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-07 16:09:46

o nie, nie nie co za straszny artykuł...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-07 15:05:55

Artykuł nie byłby najgorszy gdyby nie te "boskie podarunki"... To zdanie zwaliło mnie z nóg swoim brakiem sensu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-07 15:01:10

taaaa 'nie buduj na nikim swojego swiata,to ci snie nigdy nie zawali...' tak powiedzial byly gdy odchodzil po 8latach:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-07 23:53:48

dobre...faceci sa beznadziejni hehe

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-07 07:56:54

tylko srodek tego art jest normalny. A poczatek i koniec to sranie w banie. Jak mam sie zbytnio nie przywiazywac do drugiej osoby i 'nie skupiac na przyszlosci' po 6 latach zwiazku ? za kila lat bede miala 30 na karku i zero planow bo mam zyc tu i teraz? yghhh;/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz