Jak usprawnić komunikację w związku? 10 porad

18 Września 2015

Sprawna komunikacja to podstawa udanej relacji. Co zrobić, gdy zaczyna szwankować i jak ze sobą rozmawiać, żeby się dogadać?

love

Kobiety są z Wenus, a mężczyźni z Marsa? Co do tego drugiego pewnie nie masz wątpliwości – wystarczy, że przypomnisz sobie swoją ostatnią rozmowę z partnerem, bratem, szefem, ojcem… Czasem tak trudno się dogadać. Gdy rozmawiasz z przyjaciółką albo siostrą, rozumiecie się bez słów. Ale gdy w grę wchodzi rozmowa z ukochanym… Jeśli masz wrażenie, że nadajecie na różnych falach, pora się tym zająć. Nad komunikacją w związku nie tylko można, ale wręcz trzeba pracować.

Zawsze mów wprost

Mózg mężczyzny ma inna budowę od mózgu kobiety. Stąd wynikają różnice w odbieraniu i wysyłaniu komunikatów. Informacje, które przekazujesz partnerowi, muszą być dla niego czytelne i jasne. Na pewno bardzo byś tego chciała, ale niestety – mężczyźni nie potrafią czytać w myślach. Dlatego uwaga w stylu: „Domyśl się” nie ma racji bytu, bo mężczyzna, który nie otrzyma konkretnego i precyzyjnego komunikatu, nie będzie wiedział, o co ci chodzi. Żeby komunikacja była prostsza i efektywniejsza, mów wprost, czego oczekujesz. Wtedy łatwiej będzie ci również rozliczyć partnera z obietnic.

Słuchaj

Kobiety często żalą się, że mężczyźni ich nie słuchają, szczególnie gdy mówią dużo. Bardzo się wtedy denerwujesz, prawda? Pamiętaj jednak, że działa to w dwie strony. Żeby lepiej zrozumieć partnera, musisz zacząć słuchać tego, co ma ci do powiedzenia. Umiejętność słuchania jest bardzo ważna w dobrze funkcjonującym związku. Dlatego słuchaj uważnie i wymagaj, żeby słuchał cię partner. To może wymagać od was prowadzenia rozmów w spokojnych warunkach, a nie w biegu. W ten sposób unikniecie rozczarowań i nieporozumień.

Bądź szczera

Nieporozumienia często biorą się z braku szczerości w związku. Jeśli nie mówisz partnerowi prawdy prosto w oczy, nie może być mowy o sprawnej komunikacji. Unikaj przede wszystkim kłamstw, nawet tych drobnych, bo gdy wejdą ci w krew, zacznie ich przybywać w twoim związku, a wtedy o porozumieniu nie będzie mogło być mowy. Oszukiwanie partnera, w jakiejkolwiek sprawie, nie służy ani komunikacji, ani dobrym relacjom. Bycie szczerą oznacza również nieukrywanie emocji i mówienie tego, co leży ci na sercu. Gdy udajesz, że wszystko gra, podczas gdy jest zupełnie inaczej, co właściwie chcesz osiągnąć?

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (2)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2015-09-18 15:11:13

re: Jak usprawnić komunikację w związku? 10 porad

Problem w tym, że gdy nerwy biorą górę, zazwyczaj mówimy wszystko, co przychodzi nam do głowy. - w takich sytuacjach człowiek jest najbardziej szczery, więc jeśli nawet wtedy dwoje ludzi potrafi się ze sobą dogadać i rozwiązać problemy zamiast się na siebie drzeć, to możemy rozmawiać o komunikacji :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-09-18 15:08:11

re: Jak usprawnić komunikację w związku? 10 porad

Nie podoba mi się ta zasada 48 godzin. Skoro coś mnie wkurzyło albo zasmuciło w danym momencie to znaczy, że jest to wystarczająco poważne, więc nie mam zamiaru ukrywać i czekać dwóch dni, by "ochłonąć".

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1