Jak uniknąć rozczarowania w miłości?

09 Lutego 2015

Uczuciowa porażka zawsze boli. Czy można się przed nią uchronić? I co robić, żeby związek był udany?

zakochani

Kiedy spotykamy osobę, na której zaczyna nam zależeć, chcemy, żeby związek, który z nią stworzymy, był zgodny i szczęśliwy. Na początku często faktycznie taki jest. Czas jednak działa na niekorzyść wielu relacji. Okazuje się, że partner nie spełnia naszych oczekiwań. Jesteśmy rozczarowane. Niektóre kobiety próbują utrzymać taki związek. Inne odchodzą. Z nadzieją, że następnym razem lepiej dopasują się z drugim człowiekiem. Może się tak stać, pod warunkiem że poznamy zasady rządzące miłością i związkami.

Najbardziej ceniony polski seksuolog Zbigniew Lew-Starowicz w książce „Lew-Starowicz o kobiecie” przyznaje, że spięcia biorą się z detali, które z czasem zalegają, aż w pewnym momencie coś pęka. Powstaje dystans. „O wielu irytujących nawykach partnera [kobieta – przyp. red.] dowie się jednak dopiero z czasem, gdy ze sobą pomieszkają dłużej. Dopóki spotykają się tylko w weekendy, nie jest problemem to, kto rano robi śniadanie. Ale kiedy okres godowy się kończy i mężczyzna oczekuje, że kobieta go nakarmi, może pojawić się problem” – twierdzi Lew-Starowicz.

Nie myl miłości z pożądaniem

Co więc zrobić, żeby uniknąć rozczarowania? Zbigniew Lew-Starowicz tłumaczy, że harmonii w związku na pewno sprzyja więź uczuciowa. I zaznacza, że jeśli partnerzy związali się ze sobą ze względu na łączące ich uczucia, a nie z rozsądku, jest to pierwszy krok do udanego związku. Ale uwaga. Fascynacja drugą osobą nie oznacza jeszcze uczucia. „Często mylimy z miłością namiętność, zauroczenie, fascynację. Badacze miłości uwzględnili jednak istnienie rozmaitych rodzajów samej miłości – miłość typu eros, miłość typu agape, miłość typu mania itp. Bo ludzie kochają bardzo różnie” – zauważa seksuolog.

Robert Sternberg, amerykański psycholog, od 1975 roku profesor psychologii i kształcenia na Uniwersytecie Yale w 1986 roku razem z Karin Weis zaproponował trójczynnikową koncepcję miłości – namiętność, intymność i zobowiązanie (gotowość bycia razem). Według Sternberga zadurzenie to namiętność bez zaangażowania czy bliskości, romantyczna miłość: bliskość i namiętność, ale bez zaangażowania, natomiast miłość doskonała to zaangażowanie, bliskość i namiętność.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (8)
ocena
4.5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2015-04-20 20:16:12

re: Jak uniknąć rozczarowania w miłości?

Kiedy byłem samotny było mi strasznie ciężko. Na szczęście dzięki rytuałowi ze strony urokmilosny24.pl odzyskałem ukochaną. Jestem najszczęśliwszy na ziemi.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 1)
2015-02-09 11:06:35

re: Jak uniknąć rozczarowania w miłości?

Gdy zaczną się problemy, to zamiast proponować rozwiązanie problemów, podjęcie wysiłku ratowania związku, automatycznie sugeruje się rozstanie. Smutne.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-02-09 04:48:57

re: Jak uniknąć rozczarowania w miłości?

Walentynki się zbliżają, no nie zniose tego...otaczają mnie same cholerne pary, ciężko być bardziej rozgoryczonym :o

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-02-09 11:37:54

Spoko, znam ten stan... Niedawno zaczęłam się z kimś spotykać, ale pewnie skończy się jak zwykle, czyli: dystans, unik i ucięcie znajomości :(

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-02-09 03:08:58

re: Jak uniknąć rozczarowania w miłości?

Moj pierwszy zwiazek skonczyl sie z dnia na dzien po 7 latach znajomosci. Uderzyl mnie i wyszlam. Teraz jestem w dwuletnim zwiazku ale gasnie uczucie coraz bardziej. w ogole sie nie klocimy ale brakuje namietnosci, zblizenia. Nie potrafie zerwac, boje sie samotnosci, ze nie znajde nikogo lepszego bo on jest przystojny, inteligentny i jest adwokatem,-cego mi w zyciu potzreba wiecej? ale czuje ze wszystko sie wypailo, nie kocham go, tylko lubie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Cynamon
(Ocena: 5)
2015-02-09 14:06:07

"Mogłoby się przecież okazać, że tkwiąc w nieudanej relacji, przegapimy szansę na coś ważnego." - ostatnie zdanie, a jakie mądre :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Cynamon
(Ocena: 5)
2015-02-09 14:07:15

"Mogłoby się przecież okazać, że tkwiąc w nieudanej relacji, przegapimy szansę na coś ważnego." jakie mądre słowa

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Kobieta
(Ocena: 5)
2015-02-09 21:22:39

Może i mądre, ale z drugiej strony...czy nie raz nie zamykamy się na kogoś bliskiego szukając wciąż czegoś lepszego?? Myślę, że w obecnych czasach zbyt łatwo wyrzucamy pewne wartości do kosza, szukając wciąż czegoś nowego, lepszego - bo przecież kto nam zabroni...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1