Jak sukces kobiety odbija się na związku?

17 Września 2014

Ona pnie się po szczeblach kariery, a on stał się perfekcyjnym panem domu. To dobry układ?

zakochana para

Kobiety od stuleci walczyły o emancypację. Można wręcz powiedzieć, że udało nam się osiągnąć więcej, niż zakładałyśmy – nie tylko zwiększyłyśmy swój udział w życiu publicznym i zdobyłyśmy pełnię praw, ale też znacząco poszerzyłyśmy swoją aktywność zawodową. Na kierowniczych stanowiskach jest coraz więcej kobiet. Często jesteśmy lepiej wykształcone od mężczyzn, przebojowe, kreatywne. – Rynek dojrzewa i są już na rynku kobiety o długim doświadczeniu zawodowym, takie, które mogą zajmować kluczowe stanowiska w firmach – mówi agencji informacyjnej Newseria Paulina Baranowska, partnerka zarządzająca w Horton International Poland, firmie rekrutującej kadrę zarządzającą.

Kobiety nierzadko są znacznie bardziej zmotywowane na sukces od mężczyzn. Przybywa związków, w których to ona robi karierę, awansuje, zdobywa wymarzone stanowiska, podczas gdy on przejmuje na siebie domowe obowiązki. W takim związku jest Weronika (imiona bohaterów zmieniłam). „W ubiegłym roku awansowałam na kierownicze stanowisko, co przełożyło się na większe zarobki. Udało nam się odłożyć sporą sumę na wkład własny do mieszkania, podróżujemy, kupiliśmy samochód. Mój mąż jest wolnym strzelcem – głównie pracuje w domu i nie każdego dnia, więc umówiliśmy się, że będzie robił zakupy, gotował itp.”.

Jak układa się w związku Weroniki? Nasza rozmówczyni przyznaje, że różnie. „Zazwyczaj jest w porządku, ale są dni, gdy mąż kręci nosem, że ciągle mnie nie ma, że stał się gosposią domową. Mówię mu wtedy: jeśli chcesz, rzucę tę pracę, tylko co dalej? I wtedy on zmienia front. Widzę, że czasem źle znosi fakt, że osiągnął mniej ode mnie, ale każdy jest kowalem swojego losu”.

Eksperci donoszą

Nie tylko partner Weroniki ma problem z zaakceptowaniem kariery swojej wybranki. Bardzo często zdarza się, że sukces osiągnięty przez kobietę – zwłaszcza gdy jest znaczący – negatywnie obija się na związku. Udowodniono to naukowo. Dr B. Dunlop z Emory University w Atlancie przeprowadził badania, z których wynika, że mężczyźni przywiązują znacznie większą wagę do przypisanej im od wieków roli głównego żywiciela i opiekuna rodziny. A niepowodzenie w wypełnianiu tej roli społecznej często staje się źródłem jego niskiej samooceny i może prowadzić do depresji czy konfliktów między partnerami.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (9)
ocena
4.8/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 3)
2014-09-18 13:44:21

re: Jak sukces kobiety odbija się na związku?

eh ja tak mam. zarabiam sporo więcej od swojego faceta, on ma nieregularną pracę, więc to ja opłacam wynajem mieszkania, samochód i większość wydatków. widzę, że jemu sprawia dużą radość jak to on może zapłacić za wyjazd, czy jakieś wyjście. Gotuje, ale do sprzątania muszę go gonić bo jest nieziemskim bałaganiarzem. Zaczynam mieć dość, bo chyba się rozleniwia- ja nie robię problemu z kasą, więc liczę, że będzie mi pomagał w domu. Ostatnie o czym marzę po powrocie z pracy to runda ze ścierką... Nie chcę mu wypominać, ale oczekuję pomocy. Rozmawiałam nie raz o tym, ale nie chcę poruszać argumentu finansowego...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-09-17 17:05:01

re: Jak sukces kobiety odbija się na związku?

Mój z kolei wymagał abym nie wiadomo jakie sukcesy odnosiła. Chciał się mną chwalić, a ja mimo wykształcenia nie dostawałam awansu na kierownika dwa miesiące po rozpoczęciu pracy. Znajomy ma żonę, tancerkę i cieszy się, że ona tak dużo zarabia. Czasy się zmieniły, faceci już nie są i nie chcą być odpowiedzialni, silni, zaradni itp. większość woli leżeć jak foka przed tv oczekując, że wszystkim zajmie się kobieta, w końcu niby same chciały równouprawnienia, to nich teraz zapieprzają, robią karierę, będą świetnymi kochankami i gospodyniami domowymi. Przy odrobinie szczęścia facet c**a nie zdradzi wiecznie nie mającej czasu lub ochoty ze zemczenia "ukochanej".

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-09-17 12:21:36

re: Jak sukces kobiety odbija się na związku?

Biedne stworzonka... Bo nikt nie jest przecież kowalem własnego losu i gdy oni woleli siedzieć na dupie i leniuchowac,ich kobiety ciężko pracowały by osiągnąć sukces. No ale oczywiście los jest taki niesprawiedliwy, oh biedactwa.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-09-17 12:18:30

re: Jak sukces kobiety odbija się na związku?

Ta, ja miałam takiego faceta. Porażka totalna. W ogóle nie liczył się z Moim zdaniem, wkurzalo go to że byłam lepiej wysztalcona od niego (często wspominał o tym w klotniach, choć w ogóle się tym nie wywyzszalam). I zawsze twierdził,że zrobi wszystko żeby zarabiać więcej ode mnie,nawet jeśli różnica będzie 1 zł,bo dla niego to sprawa honoru. A gdy wreszcie wyjechalam za granicę by dorobić i poduczyc się języka "wbrew jego woli" to twierdził ze ciągle go zdradzam, i ze mam wracać natychmiast,bo inaczej zakończy związek. Jak się pewnie domyślacie,powiedzialam mu co o tym myślę i już nie jesteśmy razem,a to uważam na najlepszą życiowo podjęta decyzje ;) teraz z perspektywy czasu wiem że on chcial mnie na siłę,szantażem przy sobie zatrzymać i uzależnić od niego.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
hyhy
(Ocena: 5)
2014-09-18 17:33:02

mądra dziewucha:D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-09-17 12:06:27

re: Jak sukces kobiety odbija się na związku?

Podoba mi się pierwszy komentarz;) a tak powracając do tego co chciałam powiedzieć: uważam,że faceci są prymitywni,leniwi i przekonani o swojej wyższości,tylko dlatego,że urodzili się mężczyznami. Oczywiście nie wszyscy,ale gdy przychodzi co do czego to od razu pokazują swojej szowinizm. Nikt nie będzie mi wmawiać,że nie zasługuję na więcej, czy ze jestem słabsza czy glupsza, tylko dlatego,że jestem kobietą.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-09-17 17:38:35

ale mówiąc to pokazujesz jaka ty jestś prymitywna leniwa i przekonana o swojej wyższości są szowiniści ale są też szowinistki nie zapominaj o tym ja tak nie twierdze bo mam cudownego tatę,przyjaciół,i nie zapominaj że to mężczyzna cię nosił na rękach jak byłaś mała,a jeśli chodzi o szowinistów biedne istotki z kompleksami bez mózgów

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
etain
(Ocena: 5)
2014-09-17 07:40:20

re: Jak sukces kobiety odbija się na związku?

faceci to takie delikatne żyjątka

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
xd
(Ocena: 5)
2014-09-18 17:34:19

haha

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1