Jak przejść przez ból rozwodu?

03 Maja 2015

Rozwód to bardzo trudne doświadczenie. Co zrobić, by przechodzenie przez ból rozstania było łatwiejsze?

rozwód

Statystyki mogą zasmucać – co trzecie polskie małżeństwo się rozpada. Z raportu demografów Uniwersytetu Łódzkiego wynika, że rozwodzimy się najczęściej z powodu zmniejszającej się dzietności, emigracji i emancypacji kobiet. Z kolei z badań Marty Styrc prowadzonych w ramach projektu Famwell (2010, SGH), do których dotarł „Newsweek”, wynika, że najczęstszymi przyczynami rozwodów są: zdrada, niezgodność charakterów, dzieci z poprzedniego związku, choroby (w tym alkoholizm czy bezpłodność) oraz problemy finansowe.

Bez względu na przyczynę rozwód jest bardzo trudnym, psychicznie obciążającym doświadczeniem. Zdarza się, że prowadzi do depresji. „Uważam, że rozwód jest procesem długotrwałym, trwającym niekiedy parę lat. W tym czasie z osobami uwikłanymi w to zdarzenie dzieje się bardzo wiele. Mam tu na myśli oczywiście samych małżonków, ale też ich dzieci, bliską i dalszą rodzinę oraz przyjaciół i znajomych” – pisze Jakub Jabłoński w książce „Rozwód. Jak go przeżyć?” (W.A.B. 2008).

Jabłoński dodaje, że w czasie rozwodu w pewnym momencie może pojawić się ulga i odprężenie, a w innym strach, lęk i niepewność o to, co dalej. „Rozwód to dręcząca i przytłaczająca w swym natężeniu dwoistość przekonań, uczuć i zachowań. Rozwód to niekończące się wątpliwości, to gniew, bunt, zranienia, podsumowania, refleksje, nadzieje, oczekiwania. Mam wrażenie, że decydując się na rozwód, wpadamy z jednej trudności – z tego, co dzieje się w małżeństwie, w drugą, często nawet większą – w to, co dzieje się w czasie rozwodu”.

Przejście przez to nie jest łatwe. Jeśli jednak czujesz, że twoje małżeństwo się rozpada, jesteś w separacji albo w trakcie rozwodu bądź masz go za sobą, powinnaś wiedzieć, jak poradzić sobie z tym, co wydarzyło się w twoim życiu.

Pozwól sobie na cierpienie

Rozwód jest trudny i bolesny, a osoba, która przez to przechodzi, ma prawo czuć się psychicznie zmiażdżona. Udawanie, że to nie boli i że nic takiego się nie stało, nie ma sensu. „Osobiście nie wierzę, żeby można było przez rozwód przejść bez bólu. Jestem przekonany, że tam, gdzie na początku była miłość (emocjonalne zaangażowanie, jakiekolwiek oczekiwania i wyobrażenia dotyczące wspólnej przyszłości), w trakcie rozwodu pojawia się we wszystkich odcieniach i natężeniach złość, smutek i cierpienie związane ze stratą. Stratą w najszerszym tego słowa znaczeniu” – uważa Jakub Jabłoński.

Wśród najbardziej stresujących wydarzeń w naszym życiu rozwód zajmuje drugie miejsce, po śmierci jednego ze współmałżonków! By zatem przejść przez traumę rozwodu, pozwól sobie na wszelkie emocje, bo masz do nich prawo. Blokując je, sprawiasz, że przybierają na sile.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (1)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

  • Strona 1 z 1