Jak dobieramy się w pary?

05 Listopada 2011

Zastanawiałaś się kiedykolwiek, dlaczego jedni tworzą szczęśliwe związki, a inni wręcz toksyczne? Można to wytłumaczyć.

para puzzle

Jeśli masz za sobą kilka związków partnerskich, z dużym prawdopodobieństwem część z nich była szczęśliwa, a część – już nie. Być może udało ci się już spotkać drugą połowę, z którą tworzysz harmonijną relację. Wiele kobiet musi jednak szukać znacznie dłużej, zanim znajdą swój ideał. To wszystko nie jest dziełem przypadku. Dobieramy się w pary według zakodowanych w naszych umysłach mechanizmów i w wyborze partnera kierujemy się tym samym!

Czego szukamy w mężczyznach?

Pozycja społeczna – David M. Buss, autor książki „Ewolucja pożądania. Jak ludzie dobierają się w pary?” zauważa, że władza i wysoka pozycja społeczna są wabikiem przyciągającym niemal każdą kobietę. Pragniemy mężczyzn sukcesu, z zasobami i pozycją. Proste, prawda? Więcej dowodów znajdziesz w osobnym artykule.

Wiek – zazwyczaj szukamy mężczyzn starszych od nas. – Tendencja ta znalazła krańcowy wyraz w plemieniu Tiwi, gdzie gerontokracja bardzo starych mężczyzn zagarnia większość władzy i prestiżu, a także kontroluje seksualne relacje całej społeczności za pośrednictwem skomplikowanego systemu przymierzy. Nawet w kulturze amerykańskiej zasoby i pozycja społeczna wyraźnie narastają wraz z wiekiem – argumentuje David M. Buss. Mężczyzna starszy wydaje nam się bardziej dojrzały, męski, stały w uczuciach, ustatkowany zawodowo.

Ambicja i pracowitość – związane są z wysoką pozycją społeczną i zasobnością portfela, nic więc dziwnego, że szukamy mężczyzn, których charakteryzują te cechy. Przez brak ambicji zawodowych czy lenistwo partnera może się rozpaść nawet najtrwalszy związek. Która kobieta zniosłaby świadomość, że jej partner, zamiast znaleźć pracę, woli całymi dniami przesiadywać bezczynnie w domu (a niestety taka sytuacja ma miejsce coraz częściej)? Mężczyzna pracowity daje kobiece poczucie bezpieczeństwa.

 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (29)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2015-12-03 19:24:04

re: Jak dobieramy się w pary?

Jeżeli naprawdę było się zakochanym, to nie można tego zapomnieć ot tak. Jedynie czas może pomóc, choć i to nie zawsze. Byłam ze swoim chłopakiem ponad 4 lata więc coś o tym wiem. Było wspaniale, miałam dla kogo żyć, starac się, wracać do domu. Rozstanie przezywałam straszliwie, szukając wszelkich sposobów na Jego powrót. No i i udało się. Wszystko dzięki urokowi miłosnemu ze strony urok-milosny.pl , po 3 miesiącach oczekiwania i huśtawki nastrojów, mój misiek znowu jest mój: )

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-01-16 22:00:50

ludzie dobierają sie wpary wtedy kiedy czują ze jedno bez drugiego nie czuje się ssobą.. reszta to mistyfikacja, zwykłe społeczniactwo..

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-27 16:10:51

Wpisz w google "faceci to kretyni"

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-22 17:33:06

ja do tej pory nie wiem czy się "dobrałam w parę" ;/ on niski ja niska, rodzina twierdzi że nie jest jakiś przystojny więc powinnam szukać innego... nigdzie nie ma wsparcia, a ja coraz częściej myślę o zerwaniu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-05 20:01:31

totalnie sie nie zgadzam...zgadza sie jedynie dopasowanie ale to chyba logiczne wiec artykuł niczym nie zaskakuje..jesli bede chciała czytac ze trawa jest zielona to dam znać! JA osobiscie wybierałam partnera przypadkiem po prostu sie stało ze sie spotkało i poczuło to cos własciwie nie zwracałam uwagi na pozycje społeczną to juz szczyt materializmu jesli sie czuje miłość to czuje po prostu a jesli patrzy sie juz na takie czynniki jak pieniadze itd to juz dochodzi do głosu rozsądek i z miłosci nici,bo miłosci nie da sie zracjonalizowac albo sie cos czuje albo nie,moj chłopak jest do mnie idealnie pasujący i juz;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-06 12:04:46

Ah te młodzieńcze naiwne ideały :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-05 18:47:42

Z tego artykułu wnioskuje że nie ma miłości na świecie a wręcz traktuje sie ja jak rzecz, przedmiot który wykorzystuje sie aby odnieść materialne zaspokojenie , każda kobieta to materialistka. Owszem na pierwszy rzut oka to ma znaczenie ale zastanówmy się czy przystojny dobrze ułożony inteligentny wbrew pozorom idealny mężczyzna nie jest nudny. Myśle że miedzy kobietą a meżczyzną musi wytworzyć sie chemia, jeśli mężczyzna by był nie wiem jak idealny a nic by mnie do niego nie ciągnęło związek by był bez sensu. Może przez takie rozumienie świata zostane sama do śmierci , ale to już moja sprawa .

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-05 17:02:16

zgadzam się z tym artykułem, w moim przypadku w większości czynników się zgadza i jakoś nie czuje się materialistką tylko nigdy nie chciałam być z nieudacznikiem. Każda z nas powinna znać swoją wartość i jednym wystarczy zwykły szaraczek a inne potrzebują kogos z wyższej półki. Nie ma co się obrażać, nazywać materialistkami itd taka jest prawda ...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-05 17:55:00

Oczywiście, że jesteś materialistką jeśli na wybór partnera spory wpływ ma jego zamożność, a ludzi o kiepskich zarobkach nazywasz nieudacznikami. Nie ma się co czarować :) Rozumiem, że żadna z nas nie chce być w związku z tępym nierobem, którego jedyną ambicją jest pić piwo i oglądać telewizję, ale to nie jest obraz przeciętnego faceta zarabiającego średnią krajową....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-06 15:59:44

To nie jest materializm tylko genetyczne dostosowanie kobiet. Nie chodzi tu też o zasób portfela, bo to trochę za prymitywne. Każda kobieta musi w swoim mężczyźnie widzieć potencjał lepszego życia i to bardziej o to chodzi a nie o faktyczny poziom materialny. I wydaje mi się, że o to w tym artykule chodziło.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-05 16:58:15

Z tego artykułu wynika, że kobiety to materialistki...nie podoba mi się.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-06 12:11:09

Bo triVelt tak jest tylko nie jesteśm takie dla własnej wygody po prostu myślimy o tym zeby potomswtwo miało jak najlepiej.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-05 15:41:10

bezsensu

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-05 13:11:12

Zastanawia mnie dlaczego związki rozpadają się przeważnie po dwóch latach? To jakiś kryzys wtedy jest? Znudzenie?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz