Miłość kontra różnica wieku: Czy związek ze starszym mężczyzną jest skazany na niepowodzenie?

03 Maja 2018

Wywiad z psycholog Ewą Guzowską.

zakochana w starszym mężczyźnie

Mówi się, że związki, w których między partnerami jest duża różnica wieku, nie mają realnych szans na przyszłość. Podobno zawsze wspaniale jest tylko do pewnego momentu. Wszystko psuje się, gdy miłosne uniesienia zamieniają się w szarą rzeczywistość i na jaw wychodzą różnice w sposobie postrzegania wielu spraw. Winna temu jest podobno wiekowa przepaść dzieląca partnerów. Czy tak jest w istocie? Wątpliwości rozwiewa Ewa Guzowska - psycholog, terapeuta, coach.

www.psychoterapia-coaching.pl

Pani Ewo, o miłości powiedziano już wiele... Czym na pewno miłość nie jest?

Miłość z pewnością nie jest uzależnieniem, chęcią posiadania kogoś na własność, wykorzystaniem, grą, warunkowaniem, a także ciągłą rywalizacją, chęcią dominacji za wszelką cenę, tylko zabawą, manipulacją, iluzją, sprawdzaniem, warunkowaniem, rozgrywką, oszustwem.

Czy związek ze starszym mężczyzną z góry nastawiony jest na niepowodzenie?

Nie ma żadnej granicy, jaka różnica wieku jest dopuszczalna, a jaka nie. Najważniejsze jest indywidualne podejście osób do tego czy strony czerpią obopólną satysfakcję ze związku. Być może będą pewne kompromisy którejś ze stron, ale przecież w związku, gdzie tej różnicy wieku nie ma, ten element występuje również. Dla każdego coś innego będzie najważniejsze w związku - dla jednego będzie to wspaniała relacja, dla innych bezpieczeństwo, dla innych dzielenie się wszystkim, co najważniejsze – miłością, dobrocią, zrozumieniem…

Dokładnie tylu facetów pocałujesz, zanim znajdziesz tego jedynego

Obydwie znamy takie pary, które są ze sobą bez względu na różnicę wieku, choć czasem możne ona wynosić ponad 15 czy 20 lat... Kiedy różnica wieku może okazać się problem nie do pogodzenia?

Wszystko zależy od tego w czym ta różnica wieku stanowi jakiś poważny problem? W przypadku kiedy w parze jedna osoba cierpi na jakąś chroniczną chorobę – wówczas będzie to łączyło się być może z wyrzeczeniami jednaj strony, choć nie ma różnicy wieku. Kiedy osoby otrzymują to co chcą i dają to co chcą dawać – według mnie to jest istotą związku. Podobnie można by patrzeć, że przecież tak wiele par bez różnicy wieku borykają się z problemami, które w końcu powodują rozpad związku.

Niekiedy różnica pokoleniowa wręcz uniemożliwia budowanie wyjątkowej, bliskiej więzi. W jakich sytuacji jest to najbardziej widoczne?

Uważam, że wiek jest przede wszystkim stanem ducha, znam młode osoby, które jakby nie miały woli i chęci życia i znam przepiękne osoby, które „rozliczają się „ z życiem i nie mam wrażenia jakiejkolwiek różnicy wieku. Przeszłość, zazdrość i chęć kontroli może występować także u osób równolatków – to bardziej kwestia podejścia niż różnica wieku. Jeśli nie akceptujemy przeszłości partnera - będziemy mieć problem.

Starszy mężczyzna chyba zwykle będzie zazdrosny o młodszą kobietę...?

Uważam, że jeśli kocha się naprawdę - jeśli ktoś chce odejść to należy pozwolić mu odejść. Nie możemy stać na drodze do szczęścia drugiej osoby. Widocznie jeśli osoba chce odejść, nie jest jej z nami wystarczająco dobrze, albo ma jakieś inne powody – które dla niej na ten moment są ważniejsze.

Jednak też przy młodszej kobiecie i on będzie się czuł młodszy...

Z pewnością, jeśli tylko będzie chciał, będzie czuł się młodszy i to też obraz tego jak bardzo mu zależy. Może to też być motywator, by bardziej dbać o siebie, np. zrzucić być może wagę, uprawiać sport, być ciągle na czasie…

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (7)
ocena
4.6/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2018-05-03 18:32:06

A może by tak artykuł "czy związek z dużo młodszym facetem da radę przetrwać"?? Mam 30 lat a mój facet 20. Dla miłości wiek nie ma znaczenia pod warunkiem że jest ona prawdziwa. Jakby nie patrzeć to świat woli stereotyp młodsza ona, starszy lub kupe starszy on.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-05-03 15:56:37

Kilkanaście lat to nie ma jeszcze tragedii pod warunkiem, ze facet o siebie dba. 20+ to już jest duże wyzwanie dla związku.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Estera
(Ocena: 2)
2018-05-03 15:29:25

Nad czym tu w ogóle rozprawiać, w życiu nie związałabym się z dziadkiem pierdziochem, a maksymalna różnica wieku w związku to dla mnie 10 lat. Życie takie krótkie, po kiego sobie je utrudniać wiążąc się z kimś dużo starszym kto za tobą nie nadąża. Nie mówiąc już o wątpliwej przyjemności z seksu z takim pomarszczonym dziadem, który już nie może. No litości!!!!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-05-03 15:22:49

Ta pani psycholog wcale nie odpowiada na zadane pytania, mowi bardzo ogolnie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-05-03 15:10:32

Mój w tym roku skończy 40 lat, ja kilka tygodni temu miałam 30 urodziny i jesteśmy szczęśliwi. Oboje mamy za sobą jakieś tam doświadczenia, a on jest po prostu bardziej dojrzały, rozumie, że szczera rozmowa, to podstawa i że związek, to nie tylko radosne chwile. Oboje przez swoje doświadczenia jesteśmy ostrożni i nie dajemy już sobie wejść na głowę, nie jest to miłość jak z filmów, ale jest nam ze sobą dobrze i tak chyba to powinno wyglądać. Jestem szczęśliwa :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-05-03 08:42:42

Kaś

Jestem od roku w związku z 11 lat starszym facetem, ja mam 26 on 37. Nie czuję tego w ogóle, facet z poprzedniego związku dwa lata starszy był znaaacznie nudniejszy i mniej ciekawy. Zależy od osobowości :) Oświadczył mi się kilka dni temu, jestem w mega szoku, ale w zasadzie nie ma czasu czekać do 40stki ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-05-03 09:09:32

Gratulacje :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1