Czy warto wrócić do byłego faceta?

25 Sierpnia 2009

Trzeba mieć wielkie szczęście, żeby znaleźć miłość na całe życie. Ludzie najczęściej się rozstają. Zobacz, kiedy mimo wszystko warto wrócić do swojego byłego partnera.

Czy warto wrócić do byłego faceta?

Heraklit powiedział jedno zdanie, które na stałe wpisało się w historię. Uważał, że nie należy wchodzić dwa razy do tej samej rzeki. I o ile raczej wszyscy kąpiemy się w sprawdzonych miejscach, o tyle w sensie metaforycznym trudno nie przyznać mu racji. Większość ludzi żyje zgodnie z tym przekonaniem, uważając kwestie skończone za zamknięty rozdział w swoim życiu.    Są jednak tacy, dla których przyzwyczajenie jest największą siłą. Nie lubią zmian i przywiązują się do miejsc, rzeczy, sytuacji, ludzi… Tych osób nie jest wcale mało – bo kto z nas może pochwalić się kamiennym sercem, kiedy rozpada mu się kilkuletni związek? Na dobrą sprawę nie ma osoby, po której spłynęłoby to jak po kaczce. Uczucia zajmują tak istotne miejsce w życiu człowieka, że koniec miłości jest zawsze dotkliwy i nieprzyjemny. Bardzo często jednak kobieta i mężczyzna, mimo rozstania, nie wyobrażają sobie życia bez siebie. Nawet jeśli związek rozpadł się ze względu na zbrodnię na uczuciu, jakiej dokonała jedna ze stron, oboje przeżywają rozstanie. Ból pozwiązkowy jest często tak silny, że para ryzykuje i wraca do siebie. Czy wchodzenie drugi raz w związek z tą samą osobą jest słuszne?   

Warto walczyć

Dr Anna Chotecka, psycholog i socjolog, nie ma żadnych złudzeń. Uważa, że ludzie powinni walczyć o uczucie, jeśli istnieje cień nadziei, że znowu będzie im ze sobą dobrze. – Rozstania są często efektem spontanicznej decyzji, impulsu, chwili. Jedna ze stron czuje się zraniona albo szuka świeżości i dlatego odchodzi – wyjaśnia specjalistka. – Ale bardzo często okazuje się, że są to decyzje pochopne, nieprzemyślane. Jeżeli kobieta i mężczyzna czują do siebie coś wyjątkowego i jest to uczucie budujące, nie destrukcyjne, to powinni spróbować wrócić do siebie – podsumowuje Chotecka.    Walka o miłość bywa często bardzo trudna, ale jeśli dwoje ludzi czuje, że to, co ich połączyło, jeszcze się nie wypaliło – wtedy warto walczyć. Rozpad związku, jak podkreśla dr Chotecka, jest często nagły, a przyczyny rozstania nierzadko są błahe. ludzie nie potrafią tego odbudować, ale jeśli wciąż im na sobie zależy, powinni walczyć. Twój ostatni związek skończył się, jednak rozważasz powrót do byłej miłości? Zastanów się, dlaczego się rozeszliście. Może się okazać, że poróżniły was błahostki albo rzeczy, o których teraz nawet… nie pamiętasz. Gdy uświadomisz sobie, że rozstaliście się przez drobnostkę, warto rozważyć powrót – chociażby po to, żeby mieć absolutną pewność, że nie możecie być znowu ze sobą. Gorzej, gdy koniec waszego związku to efekt różnicy w charakterach albo niemożliwych do pokonania niesnasek między nami. Jeśli nie jesteście parą, bo dzielą was: światopogląd, plany, podejście do życia, wtedy ponowne wejście w związek może być szalenie trudne. Ale jeśli rozłączyło was coś, co tak naprawdę nie ma większego znaczenia, pomyśl o powrocie.  

Porozmawiajmy…

Jak przeprowadzić rozmowę o wejściu drugi raz w ten sam związek?

Przede wszystkim oboje musicie być pewni, że tego chcecie. Nie ty ani nie on – ale wy, wy i jeszcze raz wy. Decyzja o rozpoczęciu drugi raz tego związku musi wypływać z was obojga, a nie z jednej ze stron. Tylko wtedy wasze ponownie partnerstwo ma szansę powodzenia. Zanim zdecydujecie się ponownie zostać parą, przedyskutujcie te kwestie, które były powodem waszego rozstania. On jest potwornie niepunktualny i to doprowadzało cię do pasji? A może ty jesteś beztroska, czym stale wyprowadzałaś go z równowagi? Nieważne, co to było. Po prostu porozmawiajcie o tych sprawach, które wam w sobie przeszkadzają i ustalcie kompromis. Inaczej znowu was przerosną, a przecież tym razem chcecie być ze sobą już dłużej, czy nie?

Nie zapominaj również, że ponowne bycie w związku z tą samą osobą wcale nie będzie łatwe. Choć z pozoru może się wydawać, że jesteś kimś, kogo znasz jak własną kieszeń, komu wiesz, jak sprawiać radość i kto umiał cię uszczęśliwić, tak naprawdę teraz czeka was bardzo trudny sprawdzian. Oboje będziecie musieli nauczyć się akceptować te wady partnera, od których poczuliście ulgę, gdy wasze drogi się rozeszły. Może być ciężko, bo przecież przeżyliście już swoje własne rozstanie, a o tym trudno jest zapomnieć. Jednak przy odrobienie starań i spokoju, na pewno wam się uda. 

Kilka wskazówek

Wchodzisz drugi raz w związek z tym samym facetem? 

Nigdy…

- W chwilach ogromnego wzburzenia, nie wykrzykuj mu w twarz, że żałujesz powrotu do niego. Nawet jeśli tak właśnie będzie, zaciśnij zęby. Pewnych słów lepiej jest nigdy nie wypowiedzieć, bo trudno będzie o nich potem zapomnieć. Tobie, o nim już nie wspominając.

- Nie opowiadaj mu, ilu miałaś partnerów, kiedy mieliście przerwę. Nie chwal się, że podrywało się dziesięciu facetów na dyskotece, albo jeszcze w chwili powrotu do siebie, o twoje względy starał się inny mężczyzna. Nie wniesie to niczego dobrego do waszego związku, a tylko zrani twoją drugą połowę. Uwaga! Pamiętaj, że on mógł sypiać z innymi kobietami, gdy nie byliście razem. Dlatego na wszelki wypadek pamiętaj o zabezpieczeniu.

- Nie zachowuj się, jakbyś była nową, lepszą sobą, która stała się kapryśna, tajemnicza, inna niż zawsze. Wróciliście do siebie, bo tęskniliście za sobą – ale gdy nie graliście nikogo innego. Udawanie, że bardzo się zmieniłaś, nie wniesie w ten układ niczego dobrego, a przeciwnie – może popsuć wasze i tak bardzo delikatnie relacje. 

Zawsze…

- Staraj się nie myśleć  o jego wadach, przez które się rozstaliście, a doceniaj jego zalety. Wyjdzie to na dobre zarówno jemu jak i tobie.

- Pamiętaj, że starać się musicie oboje. Nawet jeśli wcześniej wasze drogi rozeszły się przez niego, teraz nie wypominaj mu tego na każdym kroku. Nie ma sensu przypominać tych przykrych wydarzeń, które tak źle wpłynęły na wasz związek. Zawsze staraj się patrzeć w przyszłość, jednak z szacunkiem dla przeszłości. 

Powroty do byłych partnerów są  zawsze bardzo trudne i często wymagają wielu poświęceń  z jednej, jak i z drugiej strony. Jednak przy zaangażowaniu i pracy każdy związek będzie udany – nawet, a może zwłaszcza ten odgrzewany;-). 

Ewa Podsiadły 

Zobacz także:

PSYCHOTEST: Co mówią o tobie piersi? 

Jak się okazuje, zdaniem panów, kształt piersi może wiele powiedzieć o ich posiadaczce. W zależności od rozmiaru oraz stopnia zaokrąglenia, mogą świadczyć o ewentualnych cechach charakteru.

Polscy faceci to brudasy!

Co 4. Polak myje zęby raz dziennie, a kąpie się raz w tygodniu. Naszym mężczyznom daleko do standardów higieny.

 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (360)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

doktorkto
(Ocena: 3)
2017-11-08 10:27:16

Ciężki idiotyzm. Heraklit nic takiego nie twierdził. Miał na myśli, że nie da się wejść dwa razy do tej samej rzeki, bo owa rzeka będzie już inna. W pewnym sensie, nawet RAZ nie da się wejść do tej samej rzeki, bo zbliżając się do tafli wody, owa rzeka będzie już inna.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
elwira
(Ocena: 5)
2016-07-29 10:51:50

ja po 3 latch założyłam sobie konto na ezeo.pl i tam odnalazłam swojego byłego, postanowiliśmy do siebie wrócić

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
wanda
(Ocena: 5)
2016-04-08 14:43:23

re: Czy warto wrócić do byłego faceta?

Jak dla mnie nie warto, lepiej zostawic przeszłość i zacząć żyć na nowo. osobiście po rozstaniu po 4 latach kilka dni po rozstaniu załozyłam sobie konto na ezeo.pl Pytanie czy żaluję? Nie! Poznałam tam moje obecnego męża, jak widać nie zawsze długoletni związek jest tym, który będzie już zawsze.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-01-20 13:22:56

re: Czy warto wrócić do byłego faceta?

Miesiąc temu odezwalam że do byłego. Myslalam o nim przez 3 lata gdy byłam z innym i z obecnym mam dziecko i za pół roku mam wyjść za mąż za niego ale nie jestem pewną czy chce strasznie się boje reakcji otoczenia. Co oni na to że chce go zostawić no i boje się też że mój narzeczony się zalamie. Boje się go zostawić ale chce być z byłym nie wiem co mam robić

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Marie
(Ocena: 5)
2015-12-23 11:14:09

re: Czy warto wrócić do byłego faceta?

Ja był posiadanie problemy poważny związek z moim mężem i to powodował, że go Wyprowadzam się do mieszkania jego przyjaciela. Wszystko gorzej, ponieważ rozpoczął przechodzenie do barów i klubów ze striptizem często z jego przyjaciół, coraz pijany i mijania się. On zawsze grozi mi na telefon, gdy go nazywać ze względu na wszystkie złe informuje, że jego przyjaciele zostały dając mu. Uwielbiam go i byliśmy razem 8 lat, ale nie może zajść w ciążę i uczył, że to moja wina. Było mi tak smutno i sfrustrowani i może nawet nie jeść na aż pewnego dnia byłem przeglądania Internetu, gdzie widziałem pani świadcząc o rzucającego zaklęcie Dr Ojenga, który pomógł jej przyniósł jej chłopaka do domu za pomocą czaru, więc postanowiłem spróbować w kontaktowaniu się z rzucającego zaklęcie Dr Ojenga za pośrednictwem poczty elektronicznej w greatojenga@yahoo.co.uk i wyjaśnił wszystkie moje problemy, aby go i dr Ojenga powiedział mi, że powinienem nie martw się, że chce mi pomóc rozwiązać moje problemy, mój mąż przyjdzie z powrotem do domu i dr Ojenga również powiedział mi, że on przywrócił moim łonie, Wróć do mnie, aby być w ciąży. On również powiedział mi, że zaklęcie nie jest szkodliwe dla mnie ani dla mojego męża. Postanowiłem poczekać... w 2days, mój mąż był powrót do domu przeprosin, mówiąc był przepraszam za to, co on miał kosztować mnie i teraz jesteśmy szczęśliwe życie razem. . Poszedłem do lekarza sprawdzanie i wyniki wykazały, że byłam w ciąży 1 miesiąc i teraz ja i moja kochanka żyją szczęśliwie z mojej rodziny. Jestem naprawdę szczęśliwy teraz bo nie wiem co powiedzieć już, ale jeśli jesteś tam czytanie tego zeznania i posiadanie ten sam problem z relacji lub mające trudności w ciąży mąż lub chłopak lub problem wszelkiego rodzaju, który jest poza medycznych zasilania prosimy skontaktować się z dr Ojenga na jego e-mail: greatojenga@yahoo.co.uk

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-07-30 13:11:39

re: Czy warto wrócić do byłego faceta?

Ja uważałam, że feromony to mit, ogólnie nie jestem zbyt piękna i nie miałam nigdy powodzenia. Faceci zawsze woleli moje kolezanki. Ale spróbowałam ostatnio feromonow dla kobiet z pherowin.pl i ...zmieniłam zdanie. O dziwo ja też zaczęłam wzbudzać zainteresowanie facetów, i co było dla mnie wcześniej niewyobrażalne, oni sami za mną latają. Aż czuję się trochę dziwnie.... w swoim wyglądzie nic nie zmieniałam, dalej uwazam że jestem brzydka, i sama nie wiem co Ci faceci we mnie teraz widzą.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
4
(Ocena: 4)
2015-04-22 08:55:15

re: Czy warto wrócić do byłego faceta?

Chciałabym podkreślić, że wszystko zależy od tego co było przyczyną rozstania i czy były partner bądź partnerka, do którego/ej. chcemy wrócić jest nadal zainteresowana... lecz porozmawiać zawsze trzeba, żeby nie żałować że się chociaż nie spróbowało.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-04-10 01:53:12

re: Czy warto wrócić do byłego faceta?

Byłam z chłopakiem 2 lata , to był moja miłość , z nim się pierwszy raz przespałam , zerwaliśmy ze sobą na pół roku , ani ja ani on nie planowaliśmy do siebie wrócić , nie mieliśmy żadnego kontaktu , w tym czasie przespałam się z innym chłopakiem , teraz jesteśmy bardzo szczesliwi a on mnie bardzo mocno kocha ale żyje chyba w przekonaniu że jest jedyny z którym sppałam , mam straszne wyrzuty sumienia , mam mu o tym powiedzieć ? wiem że bardzo go to zaboli i nie bedzie taki szczesliwy jak jest teraz .

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-03-31 22:11:18

re: Czy warto wrócić do byłego faceta?

Wiem jak boli rozstanie....jednego dnia nabierałam sił, i wierzyłam, że będę kiedyś szczęśliwa, ale były dni w których miałam ochotę zasnąć..tak bolało serce, a oczy nie widziały już nic poza rzęsami, bo były tak zapuchnięte...musiałam go odzyskać....zamówiłam urok na urokmilosny24.pl I znowu był mój Czasem taki sposób jest lepszy od ciągłego cierpienia. Ja wiem, że bym się nie pozbierała.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
pomoc:)
(Ocena: 5)
2014-10-23 11:18:25

re: Czy warto wrócić do byłego faceta?

Hej. Ciekawe jest to co piszesz. Napisałaś o zazdrości i tak sobie pomyślałem że czasem związki rozpadają się z błahego powodu. Mój dawny związek (kiedy to było:) ) rozpadł się głownie z braku dojrzałości, nieuzasadnionej zazdrości. Myślę że gdybyśmy się poznali teraz, kiedy ja dojrzałem i się zmieniłem, to moglibyśmy stanowić świetny i udany związek do końca życia (ale to tylko przypuszczenia;) ). Wiesz czasem warto dać sobie szanse bo ludzie naprawdę się zmieniają i bardzo często na lepsze także myślę ze warto spróbować, nie warto wchodzić w związki z rozsądku bo będziesz nie szczęśliwa i prędzej czy później zaczniesz zdradzać. Sam jestem w takim związku i wiem co mówię. Czasem rozstanie jest potrzebne bo to bodziec do zmiany, mi to dużo pomogło bo zdeterminowało mnie nie tylko do zmiany siebie, swojej dojrzałości, ale także do uzyskania wymarzonej pracy (wiesz na zasadzie, pokaże że potrafię:) ). Gdybyśmy się nie rozstali nie wiem czy dzisiaj byłbym tym kim jestem więc staram się tutaj wyciągnąć jakieś pozytywy, mimo to jak masz możliwość wrócić tego Tomka, ładne imię hehe:) to wracaj i się nie zastanawiaj, chociaż faktem jest że ktoś będzie cierpiał, musisz to przemyśleć;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz