Czy kochać można tylko raz?

24 Maja 2009

Niektórzy twierdzą, że prawdziwa miłość przytrafia się nam tylko raz w życiu. Czy rzeczywiście mają rację?

Czy kochać można tylko raz?

Początki związków są z reguły najprzyjemniejsze. Pierwsze doznania, chemia, myśli krążące wokół ukochanej osoby, motyle w brzuchu i wszechogarniająca radość. Niestety, często bywa tak, że po pewnym czasie nawet największe uczucie zaczyna wygasać, a my nie jesteśmy w stanie nic na to poradzić. Rozstajemy się… Dopiero potem zastanawiamy się, jak to się w ogóle mogło stać, że tak wielka, szalona miłość po prostu się skończyła. Ale po pewnym czasie przychodzi kolejne uczucie i kolejny związek… Pytanie tylko, co tak naprawdę czujemy? Czy prawdziwą, niepowtarzalną miłość można przeżyć wyłącznie ten jeden, jedyny raz, a inne uczucia już jej nie dorównują?

Mówi się, że „stara miłość nie rdzewieje”. To fakt, ale często trudno znaleźć tę „starą miłość”, do której się wraca po latach – choćby tylko sentymentalnie. Bo która to miałaby być? Pierwsza, druga? Ile osób, tyle zdań na ten temat. Jednak warto wiedzieć, że jest duża różnica między miłością a zakochaniem. Zakochiwać się, podobno, można wiele razy. Oczywiście, niektóre z nas są bardziej stałe w uczuciach, a inne mniej, jednak ogólnie rzecz biorąc, zwłaszcza w młodym wieku, trudno jest zakochać się raz na całe życie. Nawet jeśli początkowo związek wydaje się bajkowy, to po roku, pięciu, dwudziestu latach przychodzi czas zwątpienia – stąd zdrady, rozstania, rozwody. Wiele osób uważa, że każda miłość jest inna i zależy od drugiej osoby, naszego wieku, sytuacji. Dlatego trudno jest jednoznacznie powiedzieć, czy kochać można tylko raz – bo kochamy na wiele sposobów, inaczej, miłością spontaniczną, romantyczną albo zrównoważoną i dojrzałą. I wszystkie z nich są piękne. Trudno przecież ocenić, które z tych uczuć jest silniejsze i będzie trwało całe życie albo nigdy już się nie powtórzy…

Bardzo często szybko deklarujemy, że znaleźliśmy miłość na zawsze. Ale dopiero po jakimś czasie okazuje się, że jednak coś nie zagrało, nie wyszło i wielka, szalona miłość kończy się. Jednak gdy znajdziemy osobę, z którą chcemy się związać na całe życie i nie mamy żadnych wątpliwości, czujemy to od razu i wtedy rozumiemy, że poprzednie związki były pozbawione głębszego sensu.

Dr Anna Chotecka, psycholog i pedagog, oddziela zakochanie od miłości, ale mimo tego rozróżnienia uważa, że trudno porównywać wszystkie nasze związki i uczucia, bo były inne.

"Każdego kochamy inaczej, jednych mniej, a innych bardziej i to jest naturalne, często wpadamy tak bardzo, że nawet po wielu latach nie potrafimy zapomnieć o tej osobie. Najczęściej wynika to jednak z faktu, że na naszej drodze nie pojawił się nikt odpowiedni, do którego uczucie przyćmiłoby to poprzednie" – tłumaczy psycholog.

Według jej opinii, często trudno jest zapomnieć o starej miłości, bo zwyczajnie nie trafiliśmy na osobę, która rozkochałaby nas w sobie jeszcze bardziej.

"Gdyby jednak poszukać, taki ktoś prędzej czy później na pewno by się znalazł, a wtedy by się okazało, że tamta wielka miłość pozostała wspomnieniem, a my znowu kochamy i to często jeszcze mocniej" – podsumowuje dr Chotecka.

Jesteś w sytuacji, w której wydaje ci się, że kochałaś raz i więcej się nie zakochasz?

  • Jeśli rozstałaś się ze swoim ukochanym stosunkowo niedawno, teraz takie myśli są jak najbardziej normalne. Po burzliwych końcach silnych i długich związków niektórym wydaje się, że już nigdy nie będą w stanie pokochać kogoś innego. Jednak jest to reakcja chwilowa (oraz zupełnie naturalna), z którą musisz się po prostu oswoić. Dopiero po jakimś czasie – dla niektórych po miesiącu, a innych po roku – dostrzeżesz, że z każdym dniem jest ci łatwiej, a stara miłość po prostu zaczęła się wypalać. Człowiek jest stworzony do miłości i bardzo często, nawet gdy tego nie zakłada, zakochuje się po uszy.
  • Nie zamykaj się w domu z pudełkiem chusteczek higienicznych i zapasem czekolady. Rozumiemy, że zwłaszcza w tych dniach nie masz ochoty z nikim się widzieć, jednak pamiętaj, że przedłużająca się domowa chandra może się zamienić w depresję, a to już nie jest bezpiecznie dla twojego zdrowia. Przebywając wśród przyjaciół, szybciej zapomnisz o przykrym rozstaniu, a jednocześnie masz większą szansę, że w tłumie ludzi dojrzysz kogoś, kto wyda ci się brylancikiem wartym uwagi…

A co na ten temat mają do powiedzenia internautki?

„Uważam, że każda miłość jest inna – inaczej przeżywałam ją w wieku 18, inaczej w 25 lat, a inaczej teraz. Zrozumiałam, że aby naprawdę kogoś pokochać miłością prawdziwą i jedyną, trzeba najpierw wiele przejść w życiu i docenić wartości w dobrym człowieku”. Kaja1979

„Naukowcy udowodnili, że kocha się wiele razy i nieprawdą jest, że najbardziej za pierwszym razem. Jeżeli ktoś wątpi w te słowa, to (…) tym samym swoim zachowaniem odstrasza potencjalne okazje na wielką miłość”. Inteligentna pannica

„Kocha się raz, a potem drugi i trzeci, i znów – jak w piosence – tylko trzeba czasu, drogie Panie”. Zosienka_wawa

„Miałam dwóch partnerów i z nimi czteroletnie związki, ale to nie była miłość. Obecny mój związek z siedem lat młodszym partnerem trwa już cztery lata. Kocham, jestem kochana i szanowana. Prawdziwa miłość zdarza się raz w życiu i trzeba na nią czekać”. Rybka70

„Ja się zakochałam po raz pierwszy tak naprawdę jakieś pół roku temu. I to jest wielka miłość z mojej strony. I (…) tak myślę, że tamte wcześniejsze zakochania były po prostu zauroczeniami. Ale to, co teraz czuję, nie jest zauroczeniem, na pewno nie. Nie wyobrażam sobie, jak na razie kochać innego, ale cóż, czas pokaże”. Alison

A wy Papilotki, uważacie, że kochać można tylko raz?

Ewa Podsiadły

Zobacz także:

PSYCHOTEST: Czy jesteś kochanką doskonałą?

Odpowiedz na kilka pytań i dowiedz się, co sądzą o tobie mężczyźni?

Czy można kochać dwóch mężczyzn jednocześnie?

Czy poczułaś, co to znaczy miłość do dwóch facetów jednocześnie? A może znasz takie historie z opowieści?

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (18076)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2017-04-10 06:11:25

Kochałem raz. Każde nasze spotkanie owocowalo motylami w brzuchu. Muszę przyznać, że przeżylismy piękna szczeniacka, ale zarazem dojrzała milosc. Niestety byłem młody i niecierpliwy. Po 4 latach życia w związku na odległość zdecydowałem zakończyć. Myśląc, że takie uczucie jest dostępne z każdą inną partnerką. Wiem, że popełniłem największy błąd w swoim życiu. Wychodziłem w inne związki, których owocem jest miedzyinnymi mój syn. Niestety nigdy nie udało mi się ugasić uczucia do dziewczyny sprzed lat. Przykre, kiedy człowiek w głębi serca czuję, że osoba która nie jest już przy nim, była ta z którą czuł się tak naprawdę komfortowo. 7 lat od rozstania a ja dalej tkwię w tej klatce.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-07-01 23:46:50

re: Czy kochać można tylko raz?

Danielek to moja pierwsza i ostatnia miłość mojego życia

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-07-01 23:43:59

re: Czy kochać można tylko raz?

Ja bardzo mocno kocham mojego Danielka i nigdy już nie przestanę jestem tego w 100% pewna. Kocham Go ponad swoje życie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-04-21 18:44:06

re: Czy kochać można tylko raz?

U mnie to wyglądało tak, że ja się zmieniłam dla niego, w sumie ja byłam na poczatku bardziej z dystansem, on pragnął ode mnei ciepła, ciągłej bliskości, spedzania razem każdej wolnej chwili.... a teraz - ja pragne od niego tego same. Niestety on juz zmienil zdanie. Rzucił mnie. Zamowilam urok na urokmilosny24.pl żeby go odzyskać. I nagle dziś pojawił się u mnie z kwiatami. Dam mu szansę.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Podpis...misia
(Ocena: 5)
2015-01-07 22:50:20

Napisz komentarz...mam nadzieję ze nie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Eleonora
(Ocena: 5)
2014-12-27 00:08:45

re: Czy kochać można tylko raz?

Kochałam raz. Wiele lat temu. Od tamtej pory szukałam miłości i się nie udało. Teraz jestem w związku z człowiekiem ale nie mogę powiedzieć żebym go kiedykolwiek kochała.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-03-12 22:52:38

Zakochałam się kilkadziesiąt lat temu, pomimo że jesteśmy w innych związkach, nigdy nie przestałam Jego kochać. Był, jest i będzie miłością mojego życia.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Marta
(Ocena: 3)
2014-09-24 12:20:51

re: Czy kochać można tylko raz?

Minęło 2,5 roku, po drodze spotykałam się z dwoma facetami. Nadal nie mogę zapomnieć o mojej miłości. A on ma od tamtej pory jedną i myślą o dziecku... Chyba nic mi już nie pomoże, jestem przypadkiem beznadziejnym.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Podpis...
(Ocena: 5)
2014-07-17 16:24:35

re: Czy kochać można tylko raz?

Napisz komentarz...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-09-07 12:46:13

Excuse, the question is removed, amoxil side effects, 8],

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-09-07 12:46:02

I recommend to look for the answer to your question in google.com, does clomid change menstrual cycles, vjrzmuuhlvu,

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz