10 największych mitów o miłości. Jeśli nadal w nie wierzysz... jesteś naiwna!

07 Października 2017

Źle pojmowana miłość, czyli wiara w powszechne stereotypy, może zaburzyć sposób, w jaki należy postrzegać związki, a nawet uniemożliwić zbudowanie zdrowej relacji.

mity o miłości

Nie wierz w mity. Szczególnie gry w grę wchodzą tak istotne kwestie jak miłość, uczucia, partnerstwo, związki. Wiara w mity może być bardzo szkodliwa – wypacza obraz solidnej, udanej relacji i każe uganiać się za czymś, co jest iluzją. Poznaj 10 najczęściej powtarzanych mitów dotyczących miłości.

Miłość ci wszystko wybaczy
Wiele osób żyje w przekonaniu, że partner „jak kocha, to wybaczy” – co w domyśle oznacza, że można w związku grzeszyć albo wręcz ranić drugiego człowieka, lecz on przymknie na to oko, bo przecież jest tak bardzo zakochany. Niestety, to tak nie działa. Istnieje granica, której nie należy przekraczać – i nawet czyjaś największa cierpliwość może się kiedyś wyczerpać. Poza tym wchodzenie drugiemu człowiekowi na głowę czy wręcz krzywdzenie go nie jest oznaką miłości.

Tylko nieliczni trafiają na drugie połówki
To nieprawda. Natrafienie na kogoś do ciebie idealnie dopasowanego wcale nie przypomina rzutu kostką do gry – wbrew pozorom nie rządzi tym przypadek. Według ekspertów prestiżowego serwisu psychologytoday.com, jest pewna metoda, która pomaga zdobyć dobrego partnera. Brzmi ona: Bądź mnie wybredna. Pamiętaj, że ideałów nie ma. Poza tym dobrą taktyką jest zaprzyjaźnienie się z potencjalnym partnerem – dzięki temu masz szansę związać się z kimś, kto naprawdę do ciebie pasuje i kogo dobrze znasz.

Polecamy także: „Zaprosił mnie na randkę, było miło, a potem zrobił TO. Czym zawiniłam?”

Miłość jest nieprzewidywalna
Czasem, owszem, bywa. Jednak liczne badania naukowe dowiodły, że miłość tak naprawdę jest całkiem… przewidywalna. Psycholog i badacz związków John Mordechai Gottman jest w stanie z 90-procentową dokładnością (co udowodniono) oszacować, czy dane małżeństwo rozpadnie się w ciągu najbliższych sześciu lat. Według Gottmana najważniejsza kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, jest fakt, jak para rozwiązuje konflikty, a także, czy w jej relacjach dominują komentarze negatywne czy pozytywne pod adresem partnera.

Kobiety są bardziej romantyczne
To stereotyp. Tak naprawdę bardziej romantyczni i wrażliwsi są… panowie. Udowodniły to badania. Mężczyźni, gdy już się zakochają, bardzo często idealizują obiekt swoich westchnień. A jeśli miłość okazuje się platoniczna bądź kończy się niepowodzeniem, bardzo mocno przeżywają porażkę. Znana antropolog Helen Fisher tłumaczy, że to mężczyźni częściej zakochują się od pierwszego wejrzenia, częściej także pierwsi wyznają miłość i chętnie zasypują ukochaną kobietę podarunkami.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (0)
ocena
0/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz