Zespół Sjögrena: O ludziach, którzy nie płaczą

01 Lutego 2016

To przewlekła, autoimmunologiczna choroba, w której chorzy skarżą się na suchość błon śluzowych – zwłaszcza jamy ustnej i oczu.

Zespół Sjögrena

Ślinianki to gruczoły wydzielania zewnętrznego. Powstająca w nich ślina pomaga nawilżać pokarm, co z kolei wspomaga żucie i przełykanie. Ślina zawiera amylazę – enzym, który rozkłada ziarna skrobi i rozpoczyna proces trawienia, zanim ten trafi do żołądka. Ślina odpowiada za utrzymywanie wilgotności wewnątrz ust. Jej zdrowe wydzielanie zapobiega próchnicy. Zmniejszenie produkcji śliny, czyli suchość jamy ustnej, powstaje wtedy, gdy śliny jest za mało i staje się ona gęstsza niż normalnie. W zależności od nasilenia schorzenia może dojść do sytuacji, w której pojawia się zwiększone pragnienie. Wargi stają się suche, pojawiają się trudności z żuciem i przełykaniem. Czasem dochodzi nawet do uszkodzenia zmysłu smaku oraz węchu.

Wyjątkowa suchość w ustach to podstawowy objaw zespołu Sjögrena, przewlekłego procesu zapalnego, w którym układ odpornościowy atakuje gruczoły ślinowe. Choroba występuje sama bądź towarzyszą jej inne choroby autoimmunologiczne (np. reumatoidalne zapalenie stawów, twardzina skóry, toczeń rumieniowaty trzewny). Dlaczego mówimy, że zespół Sjögrena to choroba ludzi, którzy nie płaczą? Bo schorzenie może atakować również inne błony śluzowe: oczu, jamy nosowej, krtani czy gardła, które stają się wtedy nieprawidłowo suche. A to oznacza, że u osób z tą chorobą upośledzona zostaje produkcja łez.

Gdy zespół Sjögrena występuje sam, o nieznanej przyczynie, mówimy o postaci pierwotnej choroby. Występowanie choroby w przebiegu przewlekłych układowych schorzeń tkanki łącznej to postać wtórna zespołu. Pierwotny zespół Sjögrena aż dziewięciokrotnie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Najczęściej rozpoczyna się w czwartej albo piątej dekadzie życia, ma charakter postępujący.

Zespół Sjögrena, oprócz suchości jamy ustnej, powoduje właśnie suchość spojówek oczu. Często związane są z tym dodatkowe objawy, np. narastające zmęczenie, gorączka czy bóle stawów. Pacjenci z zespołem Sjögrena skarżą się na pieczenie, światłowstręt, uczucie „piasku” albo ciała obcego pod powiekami, a także szybkie męczenie się oczu.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (2)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Natalia
(Ocena: 5)
2016-02-01 17:38:20

re: Zespół Sjögrena: O ludziach, którzy nie płaczą

Dziewczyny, czy miałyście kiedyś do czynienia z wirtualną zdradą? Czy wasz partner kontaktował się z innymi dziewczynami przez internet, wymieniał się zdjęciami? Jeśli tak, proszę o kontakt pod nr tel: 606 501 271. Pozdrawiam, Natalia

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-02-01 14:04:05

re: Zespół Sjögrena: O ludziach, którzy nie płaczą

Wszystkie te choróbska autoimmunologiczne to męczarnia

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1