Zepsuty ząb to ryzyko dla całego organizmu! (Co może się stać, jeśli nie wyleczysz ubytków?)

28 Grudnia 2012

Wystarczy jeden mały ubytek, by narazić swój organizm na poważne niebezpieczeństwo.

zdrowe zęby

Chociaż zima nadeszła dopiero niedawno, jednak nie oznacza to, że możemy przestać dbać o swoje zdrowie. Niskie temperatury, a także słota i silne wiatry sprzyjają infekcjom zarówno górnych, jak i dolnych dróg oddechowych. Ale to nie tylko aura ma wpływ na ryzyko zachorowania tej zimy. Jak dowodzą naukowcy – na to ryzyko ma wpływ także stan zdrowia naszego uzębienia.

Autor tych badań – dr Samit Joshi z Yale University School of Medicine połączył zmiany bakterii występującej w jamie ustnej ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na zapalenie płuc. To nie pierwszy raz, gdy naukowcy zwrócili uwagę na zwiększone ryzyko zapadalności na różne choroby przy fatalnym stanie zdrowia jamy ustnej. Jednakże po raz pierwszy powiązane zostało zapalenie płuc z próchnicą.

– "Zły stan zdrowia jamy ustnej jest związany najczęściej z chorobami układu oddechowego, jednakże do tej pory uważaliśmy, że głównie ta zależność dotyczy bakteryjnych infekcji dróg oddechowych. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, wdychając powietrze wdychamy także drobne kropelki śliny, w której znajdują się bakterie. Następnie przenikają one z gardła i jamy ustnej do płuc i dochodzi do zachorowania" – tłumaczy cały proces dr n. med. Mariusz Duda, stomatolog z Duda Clinic.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (14)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2013-06-13 10:10:25

re: Zepsuty ząb to ryzyko dla całego organizmu! (Co może się stać, jeśli nie wyleczysz ubytków?)

to nie kwestia niechęci czy niedbałości tylko biedy.dzis dentyści to lordy, biorą taka kase ,że mało kogo na to stać.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Plaster na zęby
(Ocena: 5)
2013-01-23 09:13:38

Nie polecam zaniedbywać zęby. Trochę przeszłam, więc teraz, gdy tylko pojawi się choćby niewielki problem, dziurka, wykruszenie sięgam po Plomb-r tzw. "plaster na zęby", który można nakładać kilkanaście dni na uszkodzony ząb, więc spokojnie czekam na wizytę u stomatologa

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
no money
(Ocena: 5)
2013-01-10 16:47:02

Polskie realia są takie, że mało kogo stać na te wszystkie zabiegi. Większość ludzi zębów nie wybiela, nie poddaje zębów zabiegowi piaskowania itd. Robi się jedynie te minimum czyli plombowanie i to niezawsze. Ja aktualnie zbieram pieniądze na dentyste bo mam kilka ubytków, które wymagają leczenia. Oczywiście, że najlepiej byłoby nie czekać, ale jak ktoś nie ma pieniędzy to chyba nie okradnie banku żeby zrobić sobie zęby, prawda?!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
juliett
(Ocena: 5)
2012-12-31 16:14:17

ja mam co roku problem z 1 zebem(mam plombe,ktora mi wypada) nie wyglada to dosc dobrze i po ciazy wybiore sie do dentysty. Poki co musze bardziej dbac o zeby

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-12-31 01:06:57

dziewczyny, jeśli tylko macie pieniążki, zadbajcie o zęby. już nie mówię o zdrowiu, ale o samej estetyce. nie ma nic gorszego niż ładna dziewczyna z paskudnym uśmiechem. warto zrezygnować z kilku par butów i zaoszczędzić na aparat, dobre plomby, wybielanie, czy czegokolwiek wasze zęby mogą potrzebować.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
stom
(Ocena: 5)
2012-12-28 16:55:08

Papilocie, jeżeli nie masz pojęcia o danej dziedzinie nauki to nie pisz takich durnych artykułów! Po pierwsze od jednego chorego zęba nie dostaniemy zaraz zapalenia płuc, po drugie od chorych zębów najwcześniej choruje również serce. Jak to określiliście wdychanie śliny i bakterii to totalna głupota... Serce zostaje zainfekowane najwcześniej ponieważ bakterie z zębów przedostają się przez układ krwionośny m.in do serca. Trochę podstawowej wiedzy zanim cokolwiek napiszecie...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Gaba
(Ocena: 5)
2012-12-28 15:05:48

Ale fajnie - chodźmy regularnie do dentysty... Tylko kto będzie za to płacił? Wizyta na NFZ nie jest taka tania. I nie mówcie mi, że trzeba było chodzić regularnie, to teraz by się dużo nie płaciło. Mam 8 zębów do wyleczenia i niesety mnie na to nie stać... Plomba - 100zl, znieczulenie 30zl... Gdyby NFZ działał, to można by było chodzić, a tak zostaje sobie zarobić na wizytę...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-12-30 21:47:20

Ja mam 5... A mega się boje iść do dentysty bo wizycie u jednej babki z NFZ...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2013-01-03 11:37:01

Jeśli mieszkasz w większym mieście, można iść do studentów stomatologii:) całkowicie za darmo, razem ze znieczuleniem:) zapraszam do Lublina:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2013-01-30 19:17:06

totalna bzdura, jakiś niewydarzony dentysta ciebie anciaga! znieczulenie ejst bezpłatne, a plomba, zależy od wielkości od 50 wlasnie do 100 zl maksymalnie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-12-28 13:36:38

Witam, przez ostanie dwa lata miałam duże problemy z jamą ustną - ciągle robiły mi się duże stany zapalne , puchł język miałam ropne naloty na gardle i całej jamie ustnej . Było to strasznie bolesne , nie mogłam nic jeść ani mówić ,zrobiłam serię badań ,odwiedziłam szereg lekarzy ale ich terapie pomagały na krótko . W końcu postanowiłam zmienić lekarza stomatologa . Pani doktor u której zaczełam leczyć zęby powiedziała jasno "to co się dzieje w jamie ustnej jest wynikiem chorych zębów". Początkowo jej nie wierzyłam , mój laryngolog poprostu śmiasł się ze mnie jak mu to powiedziałam..... i co jak się okazało z każdym wyleczonym zębem moje dolegliwości były coraz mniejsze. Dziś mam wszystkie zdrowe zęby i nie pamiętam co to infekcje jamy ustnej . Moja rada : LECZCIE ZĘBY ;-)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-12-28 00:36:11

o kurde.a mi jakas gula rosnie na dziasle ale nie ide do dentysty bo jestem we francji i na takim poziomie wiem ze sienie dogadam. a w pl bede dopiero za 3 miesiace:O damn.!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-12-28 00:53:36

ja tak miałam jak mi mleczak nie mógł wyjść (zaklinowany między dwoma zębami), w guli była ropa. płukałam to wodą z solą i zeszło po ok. 30h.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
hihihoho
(Ocena: 5)
2012-12-28 10:49:54

Idź! Mam doświadczenie z francuskim szpitalem i to w małym miasteczku - okazało się, że i lekarze i pielęgniarki bardzo dobrze mówią po angielsku :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz