Zęby mądrości – czy powinno się je usuwać?

28 Marca 2017

Dlaczego ósemki są tak problematyczne i czy usuwanie ich zawsze jest konieczne?

wyrywanie ósemek

Pojawienie się zębów mądrości choć brzmi dumnie, to dla większości z nas prawdziwe utrapienie. Ostry ból, opuchlizna, stan zapalny, migrena - to tylko niektóre z towarzyszących temu objawów, które często kończą się nieprzespanymi nocami. Dlaczego ósemki są tak problematyczne i czy usuwanie ich zawsze jest konieczne?


Zostawiać czy usuwać?


Zęby mądrości to inaczej górne i dolne trzecie zęby trzonowe, które pojawiają się jako ostatnie, zazwyczaj między 17. a 24. rokiem życia, kiedy człowiek osiąga dojrzałość – stąd ich nazwa. To jedyne zęby, które pojawiają się już po naszym urodzeniu, w przeciwieństwie do pozostałych, których zawiązki kształtują się już w okresie prenatalnym. Pojawienie się zębów mądrości to w dużej mierze kwestia genetyczna. W sumie może być ich maksymalnie cztery - u niektórych z nas są zatrzymane w kości, niewidoczne i nie dają żadnych negatywnych objawów, u innych pojawiają się w mniejszej ilości, wcale lub po prostu później niż u innych, choćby w okolicach 30-40 r. ż. Często dostarczają też najwięcej problemów, bólu oraz komplikacji. Stąd dylemat pacjentów, którym zaczyna wyrzynać się ósemka - co z nią począć?


- Każdy pacjent to indywidualny przypadek, choć rzeczywiście zalecane jest usuwanie zębów mądrości, kiedy są ku temu wskazania medyczne i występują uciążliwe objawy u pacjenta. Stomatolog decyduje o usunięciu, by zapobiec uszkodzeniu innych, zdrowych zębów. Oczywiście może się zdarzyć tak, że zabieg jest niepotrzebny, ponieważ trzecie trzonowce wyrosną prawidłowo i będą zdrowe. W praktyce jednak pacjenci, którzy nie wymagają ich ekstrakcji to bardzo rzadkie przypadki - mówi lek. stom. Przemysław Stankowski ze Stankowscy & Białach Stomatologia w Poznaniu.

Przeczytaj także: Choroby przenoszone przez... pocałunek

Dlaczego usuwamy zęby mądrości?


Najprościej rzecz ujmując dlatego, że u wielu osób nie ma na nie miejsca w szczęce, co powoduje szereg konsekwencji dla narządu żucia i zdrowia jamy ustnej. Takiego problemu nie mieli jednak nasi przodkowie. Specjaliści twierdzą, że mniejszy rozmiar szczęki to nie wpływ ewolucji, ale skutek złych nawyków żywieniowych pacjentów. Po pierwsze, winna jest współczesna dieta uboga m.in. w witaminy K2 i D3, które razem z wapniem odpowiadają za prawidłowy rozwój kości, w tym szczęki. Po drugie, nawyki w dzieciństwie m.in. zbyt miękka dieta, zbyt częste karmienie butelką oraz stosowanie tzw. kubków niekapków. To wszystko nie pozwala rozwinąć się w pełni kościom szczęki, gdyż te używane są zbyt rzadko.


- Brak miejsca w szczęce na ósme zęby powoduje, że wyrastają one pod nieprawidłowym kątem lub jest problem z ich wyrżnięciem, wtedy mówimy o zatrzymanych zębach mądrości, częściowo lub całkowicie. Często też niosą one komplikacje dla pozostałych zębów, szczególnie sąsiadujących z nimi drugich zębów trzonowych. Dalekie położenie i ciasne przyleganie ósemek ułatwia odkładanie się w szczelinach resztek pokarmowych oraz utrudnia prawidłową higienę, są więc bardziej narażone na rozwój próchnicy, paradontozy, nawracających stanów zapalnych m.in. zakażenia kieszonek dziąsłowych lub torbieli zębochodnych. Stłoczenie zębów, które powodują ósemki może też prowokować powstanie wad zgryzu oraz dolegliwości bólowe np. głowy czy stawu skroniowo-żuchwowego. Gdy ząb mądrości ma duży ubytek próchniczy i wskazane jest leczenie kanałowe, często lepiej taki ząb usunąć, ponieważ terapia może być nieskuteczna, a sam zabieg podwójnie skomplikowany – wyjaśnia stomatolog.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (8)
ocena
4.9/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Dagmara
(Ocena: 5)
2017-08-03 15:42:25

U mnie trzeba było je usunąć i niepotrzebnie z tym zwlekałam tyle czasu, bo objawy narastały. Dużo dała mi lektura "Bądź bystry u dentysty", poradnik, doradza jak dbać o zęby i wyjaśnia najczęstsze problemy z zębami. Takie rzeczy warto wiedzieć na przyszłość

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
gabi90
(Ocena: 5)
2017-04-04 12:21:33

Przydatny artykuł, tym bardziej, że chyba właśnie ósemki mi wychodzą;)... od dawna planuje udać się do stomatologa, ale trochę się obawiam się wyrywania. Z drugiej strony nie ma co się męczyć, skoro komplikacje mogą być jeszcze gorsze...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-03-28 14:57:27

Ja pozbyłam się wszystkich czterech, kilka dni i po bólu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-03-28 14:28:38

Ja usunelam nigdy wiecej przez 8dni spuchlam jak swinka

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Aneta
(Ocena: 4)
2017-03-28 07:02:34

Wyrznięty. Nie Wyrżnięty.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Gosia
(Ocena: 5)
2017-03-28 08:08:08

Z tego, co wiem obie formy są poprawne, nawet częstszą jest "wyrżnięte" :). Odsyłam do słownika PWN :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Arleta
(Ocena: 5)
2017-03-28 08:32:24

Aneta marszczy fleta

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-03-28 09:37:33

nie czepjajta się :P

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1