Zaskakujące konsekwencje siedzącego trybu życia (Zacznij się ruszać od zaraz!)

Siedzimy dużo. Za dużo. Bezczynność szkodzi zdrowiu. Dowiedz się, jak bardzo.
Zaskakujące konsekwencje siedzącego trybu życia (Zacznij się ruszać od zaraz!)
15.08.2015

Statystyki nie pozostawiają złudzeń – ok. 70 proc. czynnej zawodowo ludności prowadzi siedzący tryb życia. Jeśli jesteś w tej grupie, oznacza to, że na siedząco spędzisz… 10 lat swojego życia. To sporo, szczególnie gdy weźmie się pod uwagę negatywne konsekwencje spędzania czasu w pozycji siedzącej. Na pewno wiesz, że to niezdrowe. A teraz przekonaj się, co dokładnie ci grozi, jeśli więcej siedzisz niż się ruszasz.

„Jeżeli leżysz, wstań. Jeśli stoisz, idź. Jeśli idziesz, biegnij” – to życiowe motto Antoniego Huczyńskiego, 93-latka, który zyskał rozpoznawalność w internecie jako Dziarski Dziadek. Mężczyzna pomimo dojrzałego wieku jest w świetnej formie. Aktywność fizyczną uprawia każdego dnia. Unika długotrwałego przebywania w jednej pozycji. Lubi spacery, gimnastykę. Zimą naciera się śniegiem i zanurza w beczce z… zimną wodą. To procentuje – Dziarski Dziadek jest w świetnej formie. Pan Antoni nie znosi bezczynności. Czerpie z życia pełnymi garściami. Żyje długo – w zdrowiu i szczęściu. Czy wiesz, co by mu groziło, gdyby pewnego dnia przestał się ruszać?

Przede wszystkim zbyt długie i częste przesiadywanie wiąże się z przybieraniem na wadze. Sprawa jest prosta. Gdy spalasz więcej niż jesz, to chudniesz. Gdy więcej jesz niż spalasz, tyjesz. „Uważa się, że siedzenie bez przerw wyłącza ważne procesy w organizmie, m.in. te związane z metabolizmem tłuszczów i węglowodanów. Dzieje się tak prawdopodobnie ze względu na brak skurczów mięśni” – tłumaczą eksperci Europejskiej Rady Informacji o Żywności (EUFIC; „Współczesna żywność” 07/2012).

Jeśli to cię nie przestraszyło, przeczytaj dalej: „Te niekorzystne skutki zdrowotne mogą stanowić przyczynę, dla której siedzący tryb życia jest powiązany ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zespołu metabolicznego, chorobami układu krążenia, cukrzycą typu 2, niektórymi nowotworami i umieralnością ogólną u osób dorosłych, a u nastolatków z markerami chorób układu krążenia. Bezczynność zaburza także mineralizację kości, obniża gęstość kości (co zwiększa ryzyko osteoporozy) i prawdopodobnie prowadzi do zakrzepicy żył głębokich, a także zwiększa dyskomfort odczuwany w mięśniach (np. ból pleców)”.

siedzący tryb życia

„Stosowanie się do rekomendacji WHO odnośnie umiarkowanej aktywności fizycznej korzystnie wpływa na zdrowie. Badania jednak pokazują, że nawet jeżeli dana osoba stosuje się do tych rekomendacji, to wciąż jest obarczona ryzykiem związanym z długimi okresami spędzonymi w postawie siedzącej. Dlatego odkrywanie różnych sposobów przerywania okresów bez aktywności (tj. wstawanie co jakiś czas) nabiera na znaczeniu” – alarmują eksperci EUFIC.

Jesteś skazana na ciągłe siedzenie? Są sposoby, by nawet w przypadku siedzącego trybu życia złapać trochę ruchu. Oto kilka podpowiedzi:

- Regularnie, np. co pół godziny, unieś nogi pod biurkiem i wykonaj proste ćwiczenia: kręć ósemki, zrób nożyce w pionie i poziomie, wiosłuj, pedałuj. To zawsze więcej niż nic.

- Gdy rozmawiasz przez telefon, wstań: zdaniem naukowców dobre jest chociażby dreptanie w miejscu. Jeśli masz sprawę do koleżanki albo szefa, zamiast do nich dzwonić albo wysyłać maila, odwiedź ich.

- Wprowadź w życie dobre nawyki. Korzystaj ze schodów zamiast jechać windą. Jak najwięcej chodź pieszo (możesz np. wysiąść o 1-2 przystanki wcześniej i resztę trasy pokonać piechotą).

siedzący tryb życia

- W poczekalni u lekarza zostaw miejsce siedzące dla innych. To samo w autobusie – nie musisz od razu rzucać się na wolne krzesło. W domu też unikaj ciągłego siedzenia. Gdy robisz obiad, o ile to możliwe, stój, a nie siedź.

- Podnieś się z kanapy podczas przerwy reklamowej, gdy oglądasz telewizję. Zrób cokolwiek, byle nie siadać do końca reklam.

- Zainwestuj w stepper – zajmuje niewiele miejsca, a będziesz mogła na niego wskoczyć i trochę poćwiczyć, np. podczas wspomnianej przerwy reklamowej. Ustaw go naprzeciwko telewizora albo obok stanowiska pracy (szczególnie jeśli pracujesz w domu). Wyznaczaj sobie cele: np. 200 powtórzeń dziennie.

Zapamiętaj: według naukowców na każde 30 minut bezczynności powinny przypadać 2-3 minuty ruchu.

„Ograniczenie czasu siedzenia poprzez przerywanie go aktywnością o małej intensywności jest niemal tak samo ważne jak podejmowanie umiarkowanej aktywności fizycznej” – radzą eksperci EUFIC. Trzymaj się tego!

Ewa Podsiadły-Natorska

siedzący tryb życia

Kiepskie zdrowie i psychika

Siedzący tryb życia niszczy zdrowie, prowadząc do wielu poważnych chorób, które odejmują nam lat. Masz problemy z perystaltyką, metabolizmem, trapią się zaparcia? Jeśli nie wiesz, z czym to wiązać, to może być skutek siedzącego trybu życia. Obrastasz w tłuszczyk, spada twoja wydolność i efektywność. Masz mniejszą odporność, słabsze kości, szybciej się męczysz. Mogą pojawić się wady postawy. Zaczynają dokuczać ci bóle pleców, nóg, ramion, głowy. Jesteś narażona na żylaki. A także na ciężki poród – badania naukowe dowiodły, że kobiety aktywne fizyczne mają łatwiejsze porody i szybciej wracają do formy po urodzeniu dziecka.

Uważaj, bo osoby prowadzące siedzący tryb życia mają również problemy z płodnością. – Badania pokazują, że najwięcej jest problemów związanych z obciążeniami cywilizacyjnymi, czyli z tym, jak żyjemy. Dużo stresów, mało czasu na sen, czas wolny oczywiście wykorzystujemy w różny sposób, ale chyba nie do końca tak, jak nasze organizmy by chciały – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Piotr Rowicki, przedstawiciel firmy Dr Bocian.

siedzący tryb życia

Bezczynność osłabia również twoją psychikę – nie tylko dlatego, że zaczyna brakować ci nowych bodźców, które są umysłowi potrzebne, by mógł funkcjonować bez zarzutu. Z badań opublikowanych w specjalistycznym czasopiśmie „BMC Public Health” płynie zaskakujący wniosek: długotrwałe siedzenie istotnie podnosi ryzyko wystąpienia… zaburzeń lękowych. Chodzi m.in. o problemy ze snem i wycofanie społeczne, które prowadzą do zmian w psychice.

Ruch od zaraz

Badania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wykazały, że trzeba się ruszać – koniecznie, jeśli prowadzisz siedzący tryb życia. Bardzo szkodliwe jest przesiadywanie powyżej czterech godzin dziennie. I nie chodzi o to, że jutro zapiszesz się na siłownię (choć to też jest dobre). Chodzi o to, by szukać okazji do ruchu. Jakichkolwiek.

Polecane wideo

Komentarze (6)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 03.11.2015 19:39
Kiedy byłam w stresie wszystko mi się sypało. Nie miałam apetytu, nie potrafiłam się wyspać. Koleżanka poleciła mi oczyszczanie energetyczne na stronie moc-energii.pl . I rzeczywiście po odprawieniu rytuału problemy ze stresem ustały. Jestem pogodna i bardziej optymistyczna i co najważniejsze nabrałam więcej dystansu do wielu spraw, przez co już się nie denerwuje.
odpowiedz
Wercia (Ocena: 5) 23.09.2015 18:13
Siedzący tryb życia jest zły na wszystko: na trawienie, na krażenie, na nogi, na brzuch... Ja mam pracę biurową, przez to nabawiłam się takich zaparć, że jedynie dicopeg działa. I co z tego, że pójdę na fitness po pracy, ja 8h i tak spędzam na pupie.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.08.2015 22:28
takie jest życie w szkole siedzi się non stop !! na uczelnie chodzę 25 min więc jakiś ruch czy pomiędzy zajęciami trzeba wejść na inne piętro, aktualnie pracuję w sklepie siedzę przed kasą 5 h nogami ruszam po swojemu nie wiem czy poprawnie :P jedyny plus to taki że do pracy jeżdżę rowerem, 4 km mam :P
odpowiedz
Ja (Ocena: 5) 15.08.2015 11:54
Osz kurcze! Ja tak mam i jestem przerażona! tragedia! to wszystko prawda, odkąd jestem osobą bezrobotna na dodatek nie mam za bardzo z kim wychodzic (kolezanki maja juz wlasne rodziny), to rzeczywiście siedze. i to zbyt dlugo. jakos nie lubie stac, nawet nie bardzo lubie wychodzic z domu i to mnie przeraza. jak pomysle ze bede musiala gdzies stac w kolejce, to robi mi sie slabo. to straszne. w domu tez mi sie nic nie chce. niby musze posprzatac czy cos, ale komputer jest ciekawszy! cholera, kiedy to sie stalo. ja jestem uzalezniona od internetu! siedze godzinami przed kompem, a jak nie to w tel tez mam neta. albo zaczelam grac w gry w tel, czego przeciez nie lubilam i bylam przeciwniczka gier. i jak tak siedze, to stale chce mi sie jesc. to sie nie dziwie ze mam taki cellulit. stale mnie plecy bola i budze sie z bólem glowy:( zastanawialam sie dlaczego, teraz juz wiem. i tez nie moge spac, budze sie czesto. juz mam tego dosć. dzieki za artykul, uswiadomilam sobie, ze musze wiele zmenic w swoim zyciu. na szczescie dzis cale popoludnie i wieczor spedze na dworze, na spotkaniu. a od poniedzialku ide do pracy jako niania dziecka nadpobudliwego, wiec siedzenia nie bedzie:) zaczne tez regularne bieganie, cwiczenia.. musze
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.08.2015 03:29
a co z leżacym trybem zycia?nie lubie siedziec ani stac,wole lezec..to chyba zdrowsze?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie