Zaburzenia snu: Dlaczego kobiety częściej cierpią na bezsenność?

26 Grudnia 2014

Przekręcasz się z boku na bok, myślisz o niebieskich migdałach, a najchętniej wstałabyś i coś porobiła… Jak rozstać się z bezsennością?

bezsenność

Bezsenność to poważny problem współczesnej medycyny. Szacuje się, że nie dosypia co czwarty Polak. A po przekroczeniu czterdziestki kłopoty z zasypianiem może mieć nawet co druga osoba. Badania dowodzą, że z bezsennością dwukrotnie częściej zmagają się kobiety. „Bardzo źle sypiam” – mówi Magda, 26-latka. „Zanim zasnę, muszą minąć średnio dwie godziny. Nie ma mowy, żebym zasnęła zaraz po położeniu się do łóżka, nieważne, jak bardzo byłabym zmęczona. Choć teraz i tak jest lepiej – do niedawna potrafiła wiercić się do czwartej-piątej nad ranem, zanim wreszcie zasnęłam. A do tego mój sen jest płytki”.

Dlaczego kobiety częściej mają z tym problem? Przyczyny można podzielić na związane i niezwiązane z hormonami.

Wpływ hormonów na sen

Naukowcy podejrzewają, że zdolność do przesypiania nocy może mieć związek z cyklem miesięcznym kobiety. Na cykl snu i czuwania znacząco oddziałują estrogen i progesteron. Z hormonami związane są kolejne możliwe przyczyny bezsenności:

- Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) – może objadać się większą sennością i rozbiciem w ciągu dnia. A to wpływa na pogorszenie jakości snu.

- Ciąża – zmęczenie i senność są częstym zjawiskiem w pierwszym trymestrze. Spada jakość snu. W trzecim trymestrze natomiast aż 97 proc. ciężarnych ma trudności z zasypianiem z powodu zmian fizjologicznych takich jak: powiększenie brzucha, utrudniony powrót żylny, częste oddawanie moczu, zmęczenie, podwyższenie temperatury ciała i utrudnione oddychanie. U niektórych kobiet pojawia się zespół niespokojnych nóg. Zaburzenia wszystkich faz snu mogą być związane ze stanem przed- lub rzucawkowym, skurczami w kończynach dolnych bądź bólami pleców.

- Połóg i okres poporodowy zaburzenia snu w tym okresie pojawiają się średnio u co trzeciej kobiety. Z kolei u kobiet, które urodziły wcześniaki, możliwe jest skrócenie snu całkowitego. Deficyt snu tuż po porodzie wynika również z zachowania dziecka i karmienia w porze nocnej. Bezsenność w połogu bywa ponadto objawem depresji poporodowej.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (7)
ocena
4.4/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2015-11-03 19:48:31

re: Zaburzenia snu: Dlaczego kobiety częściej cierpią na bezsenność?

Kiedy byłam w stresie wszystko mi się sypało. Nie miałam apetytu, nie potrafiłam się wyspać. Koleżanka poleciła mi oczyszczanie energetyczne na stronie moc-energii.pl . I rzeczywiście po odprawieniu rytuału problemy ze stresem ustały. Jestem pogodna i bardziej optymistyczna i co najważniejsze nabrałam więcej dystansu do wielu spraw, przez co już się nie denerwuje.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-12-27 20:55:03

re: Zaburzenia snu: Dlaczego kobiety częściej cierpią na bezsenność?

Ja mam problemy ze snem odkąd poszłam do szkoły (7 lat). Czasem jest tak, że zasypiam od razu, ale najczęściej wiercę się w łóżku nawet kilka godzin. Teraz mam 19 lat i od ponad tygodnia sypiam po 1 - 2h...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-12-26 23:49:36

re: Zaburzenia snu: Dlaczego kobiety częściej cierpią na bezsenność?

ja też mam problemy ze snem, chyba przez stres. Zastanawiam się nad rzuceniem pracy

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-12-26 01:30:24

re: Zaburzenia snu: Dlaczego kobiety częściej cierpią na bezsenność?

nie przespałam ani jednej całej nocy od jakichś 3 miesięcy. pobudka co godzinę. niestety u mnie to stres, lekka depresja. bez specjalnych tabletek nasennych nie ma mozliwosci zebym zasnęła. to jest masakra, wykancza mnie to jeszcze bardziej bo az płaczę czasem leząc w lozku i nie mogąc w ogole zasnąć.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-12-26 11:13:09

bardzo Ci wspolczuje, ja nie moge spac przed jakims stresujacym wydarzeniem,..alkohol na noc nie pomaga, bo wtedy budze co chwile ;/ pozdrawiam i zycze zdrowia :* :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 1)
2014-12-27 12:51:01

ja od 5 lat, więc wszystko przed tobą. (niestety nie pocieszę)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-12-28 15:15:57

myslalam, ze jestem sama a tu niestety okazuje się, ze wiecej osob ma problem ze spaniem. u mnie to przewaznie przez jakis podswiadomy stres, wybudzam sie po 3 godzinach snu i zasypiam nad ranem, kiedy trzeba wstawac do pracy. poniewaz nie moge odespac, zaburzony sen odbija sie na mojej twarzy. od jakiegos czasu mam okropne worki pod oczami i nie wiem, czy wroce do tego, jak wygladalam jeszcze niedawno;(

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1