Z czym nie wolno łączyć leków?

18 Marca 2009

Istnieją produkty oraz substancje, które mogą wchodzić w niebezpieczne interakcje z niektórymi farmaceutykami. Zobacz, czego powinnaś się wystrzegać podczas stosowania danego leku, aby nie obniżyć jego działania i nie narazić się na groźne skutki uboczne.

Z czym nie wolno łączyć leków?

Istnieją produkty oraz substancje, które mogą wchodzić w niebezpieczne interakcje z niektórymi farmaceutykami. Zobacz, czego powinnaś się wystrzegać podczas stosowania danego leku, aby nie obniżyć jego działania i nie narazić się na groźne skutki uboczne.

Błonnik – mimo że rewelacyjnie wpływa na metabolizm, a jego regularne zażywanie chroni przed otyłością, cukrzycą oraz miażdżycą, nie należy go łączyć z trójpierścieniowymi lekami antydepresyjnymi, gdyż obniża ich przyswajanie. Oprócz tego, powinno się z niego zrezygnować przy przyjmowaniu nasercowych glikozydów naparstnicy (np. Bemecor, Digoxin) – błonnik w interakcji z tymi preparatami może prowadzić do zaostrzenia stanów niewydolności krążenia.

Nabiał – to nieocenione źródło wapnia może osłabiać wchłanianie niektórych leków. Udowodniono, że wapń reaguje z preparatami zawierającymi tetracykliny oraz bisadokyl, uniemożliwiając ich pełne przyswajanie przez organizm. Oprócz tego, odradza się popijanie antybiotyków i preparatów przeciwko osteoporozie kefirem, jogurtem albo mlekiem, gdyż zawarty w nich wapń może zmniejszyć działanie leków nawet o połowę.

Tłuszcze – są niezbędne przy produkcji enzymów i hormonów oraz umożliwiają transport witamin bądź substancji odżywczych. Niestety, niebezpiecznie zwiększają wchłanianie niektórych substancji zawartych w lekach, szczególnie teofiliny wchodzącej w skład preparatów redukujących duszności. Oprócz tego nie należy ich spożywać w nadmiernych ilościach, jeśli przyjmujemy leki antydepresyjne albo te z grupy adrenolityków (np. Metocard). Przy zażywaniu tych farmaceutyków najlepiej zrezygnować z jedzenia masła, smażonych potraw i tłustego mięsa, a zamiast tego sięgać po chudy nabiał, cielęcinę oraz drób.

Węglowodany – stanowią podstawowe źródło energii, są najwolniej trawione, przez co dłużej dają uczucie sytości. Znajdziesz je, m.in. w musli, płatkach zbożowych oraz pełnoziarnistym pieczywie, ale unikaj ich, jeśli przyjmujesz preparaty przeciwwirusowe albo antybiotyki, gdyż mogą osłabić działanie leków.

Kofeina – alkaloid działający pobudzająco na układ nerwowy i krążenia. W postaci naturalnej zawarta jest w kawie oraz guaranie, ale możemy ją również znaleźć w większości napojów energetycznych, herbacie lub coli. Należy jednak pamiętać, że kofeina spożywana w zbyt dużych ilościach może nasilić reakcje organizmu na substancje wchodzące w skład niektórych leków. Chodzi tu przede o wszystkim o preparaty już zawierające kofeinę (np. Coldrex, Panadol Extra), ale również leki z teofiliną (zażywane w przypadkach astmy oskrzelowej), kwasem acetylosalicylowym (np. Aspiryna) czy aminofenazonem (np. Pabialgina). Kofeina połączona z tymi substancjami może prowadzić do bólów głowy, bezsenności i kołatania serca. Aby tego uniknąć, po napoje z kofeiną sięgaj najpóźniej dwie godziny przed planowanym czasem przyjęcia leku.

Alkohol – w połączeniu z większością leków wywołuje niepożądane skutki uboczne. W przypadku antybiotyków osłabia ich działanie i może powodować uczulenia. Przy doustnych lekach przeciwcukrzycowych, spożycie alkoholu sprawia, że dłużej utrzymuje się niski poziom cukru we krwi, a w towarzystwie leków nasercowych może prowadzić do groźnego spadku ciśnienia krwi. Lekarze przestrzegają również przed sięganiem po alkohol przy przyjmowaniu leków uspokajających, antydepresyjnych, nasennych oraz neuroleptycznych. Tak wybuchowa mieszanka może powodować zawroty i bóle głowy, senność, zmęczenie, depresję oddechową, a nawet śpiączkę. Z kolei uszkodzeniem wątroby, nerek albo żołądka grozi łączenie alkoholu z takimi substancjami jak ibuprofen, paracetamol czy kwas acetylosalicylowy.

Soki z cytrusów – zawierają flawonoidy, które mają silne działanie antyoksydacyjne i rozkurczowe, ale również niebezpiecznie zakłócają trawienie lekarstw w wątrobie, co może prowadzić do wzrostu stężenia leku we krwi, a w efekcie do poważnych zatruć. Dlatego, przyjmując preparaty obniżające poziom cholesterolu, przeciwhistaminowe oraz uspokajające, należy wyeliminować z diety soki cytrusowe, a w szczególności grejpfrutowe i z czerwonej pomarańczy. Bardzo groźne jest picie tego typu napojów przy zażywaniu cyklosporyny – może powodować napady drgawek i niepokojące spadki ciśnienia.

Czekolada i banany – zawierają tyraminę, która w połączeniu z niektórymi preparatami może prowadzić do nudności, wymiotów, stanu nadmiernego pobudzenia, bólów i zawrotów głowy oraz kołatania serca. Dlatego ogranicz spożycie tych produktów, jeśli zażywasz leki stosowane przy zakażeniach przewodu pokarmowego, przeciwgruźlicze albo antydepresyjne.

Zobacz też:

Antydepresanty zabijają miłość

Uważajcie na leki z Internetu!

Nadia Tyszkiewicz

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (56)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-09 11:56:27

bardzo ciekawy artkul a do jakiej grupy zalicza sie Cellasene? biore od trzech tyg i moze coś powinnam wyeliminowac z diety? Tylko to biorę, sporadycznie Apap.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-23 22:41:00

[quote="Gosc"][quote][b]Gosc[/b] to co ja wg. moge jesc, biorąc antybiotyki na trądzik, wszystko co tam jest napisane tylko w mniejszych ilosciach?[/quote] Nie polecam antybiotyków na trądzik - brałam (na bardzo ostry trądzik) i była chwilowa poprawa, a po odstawieniu nawrot. POnadto bardzo obciążają wątrobę. Teraz jestem po 5 peelingach salicylowych i laserze na blizny po trądziku (czekają mnie jsszcze takie 2), biorę hormony (czyli zwykle tabletki antykoncepcyjne) i po trądziku ani śladu :) Także antybiotyki odstaw i idź do dobrego dermatologa na peeling salicylowy![/quote] HORMONOW BRAC CALE ZYCIE TEZ NIE MOZNA, WIEC TWOJA RADA JEST BEZ SENSU- PO ICH ODSTAWIENI I TAK CI WRÓCI. ANTYBIOTYKI (własciwie dobrane!!) + ODPOWIEDNIA PIELEGNACJA= EFEKT!!!!!!!!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-21 12:23:00

[quote="Gosc"]to co ja wg. moge jesc, biorąc antybiotyki na trądzik, wszystko co tam jest napisane tylko w mniejszych ilosciach?[/quote] Nie polecam antybiotyków na trądzik - brałam (na bardzo ostry trądzik) i była chwilowa poprawa, a po odstawieniu nawrot. POnadto bardzo obciążają wątrobę. Teraz jestem po 5 peelingach salicylowych i laserze na blizny po trądziku (czekają mnie jsszcze takie 2), biorę hormony (czyli zwykle tabletki antykoncepcyjne) i po trądziku ani śladu :) Także antybiotyki odstaw i idź do dobrego dermatologa na peeling salicylowy!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-20 20:57:00

Czy wiesz może jakie masz (poziom inteligencji) ? Czy Twoj poziom inteligencji jest większy od inteligencji Dody? Jeśli nie to sprawdź się: http://w w w.i q-test.pl/#50328 (połącz literki w adresie w w w :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-20 08:27:00

Od czego są ulotki, farmaceuci i lekarze?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-18 20:18:00

to co ja wg. moge jesc, biorąc antybiotyki na trądzik, wszystko co tam jest napisane tylko w mniejszych ilosciach?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-18 20:17:00

jak dobrze że nie odkryłam tu żadnych nowych niewskazanych połączeń z moimi lekami...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-18 19:23:00

[quote="Gosc"][quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] a to ciekawe- przeciez przy teriapii antybiotykiem wrecz trzeba jesc wapn w postaci np jogurtow[/quote] owszem,ale nie należy bezpośrednio popijać mlekiem,czy kefirem antybiotyku[/quote] co wy opowiadacie? NIE NALEŻY spożywać nadmiernej ilości, bo to osłabia antybiotyki!! natomiast wskazane jest picie jogurtów normalizujących flore bakteryjną PO ZAKOŃCZENIU KURACJI ANT"YBIOTYKAMI! [/quote] bosze kolejni niedouczeni ludzie się wypowiadają... podczas całej terapii antybiotykami należy pić jogurty zeby odnawiać naturalną florę bakteryjną, którą antybiotyk zwyczajnie niszczy... a najlepiej poprosić lekarza zeby wypisał jakiś probiotyk. I mam dla wszystkich taką dobrą radę nie wierzcie w ani jedno słowo napisane na tym portalu. Jeżeli macie jakieś wątpliwosci dotyczące zdrowia, leczenia pytajcie specjalistów, czytajcie ulotki od leków !!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-18 19:10:00

CELLULITs

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-18 19:10:00

Cellulits

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz