Wstydliwe dolegliwości: Jak sobie radzić z nadmiernym poceniem?

20 Marca 2015

Pocenie się jest naturalną funkcją biologiczną, niektórzy zmagają się jednak z nadmierną potliwością.

spocona kobieta

Dla większości osób plamy pod pachami, spocone dłonie czy plecy to powód do wstydu, mimo że pocenie się (perspiracja) to naturalny proces pomagający usunąć z organizmu niektóre substancje resztkowe. Odbywa się to poprzez pory skóry. Pocenie się ma również swój udział w regulowaniu temperatury ciała.

Pot składa się głównie z wody (ok. 98 proc.), soli (NaCl), tłuszczów, mocznika, kwasu moczowego, amoniaku, kwasu mlekowego, węglowodanów i związków mineralnych. Stężenie składników potu zależy również od spożywanych pokarmów, warunków klimatycznych, czynników hormonalnych czy współistniejących schorzeń. Na skórze tworzy on ochronną, kwaśną powłokę, która umożliwia kontrolowanie wzrostu bakterii skórnych.

Pot ma specyficzny zapach, według niektórych zawiera feromony, jednak w medycynie uważa się, że zapach potu zależy od specyficznych bakterii rozkładających pot, a żyjących na skórze człowieka. Wilgoć związana z poceniem wytwarzana jest przez ok. 3 mln gruczołów potowych rozmieszczonych na powierzchni całego ciała (z wyjątkiem przewodu słuchowego).

Normalnie gruczoły potowe produkują ok. 1 l płynu dziennie, choć ilość ta zależy m.in. od wieku, płci, rasy czy wrażliwości na wysoką temperaturę. Niekiedy pod wpływem gorąca, ciężkiej pracy fizycznej czy silnych przeżyć emocjonalnych człowiek może wydzielić do 10 l potu dziennie – to też jest uważne za normę.

Stawianie diagnozy

Nadmierne pocenie w medycznej terminologii nazywane jest hiperhydrozą, której najczęstszą przyczyną jest stres. Hiperhydroza może występować rodzinnie, a najbardziej widoczna jest pod pachami lub na dłoniach i podeszwach. Pojawia się w dzieciństwie i częściej zdarza się u mężczyzn niż u kobiet.

Przy stawianiu diagnozy lekarz powinien wziąć pod uwagę wiek pacjenta, płeć i przebyte choroby. Rozpoznanie nadmiernego pocenia na tle emocjonalnym wymaga wyeliminowania innych procesów chorobowych. Powracające epizody intensywnego pocenia mogą bowiem świadczyć o niektórych chorobach takich jak np. określone typy nowotworów, AIDS, zimnica i inne zakażenia, nadczynność tarczycy i inne zaburzenia hormonalne.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (8)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

ginna
(Ocena: 5)
2015-03-25 21:22:59

re: Wstydliwe dolegliwości: Jak sobie radzić z nadmiernym poceniem?

Można próbować blokerów a jak to nie pomoże to też są różne zabiegi, słyszałam, że w Elite wprowadzili coś takiego jak miraDry, to jakiś zabieg na nadmierne pocenie się, to nowość ale na pewno już kilka osób to przetestowało i pewnie da się znaleźć jakieś opinie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-03-20 22:47:15

re: Wstydliwe dolegliwości: Jak sobie radzić z nadmiernym poceniem?

Polecam antidral (ok.25 zł), używam raz w tyg, czasami rzadziej i pocę się mniej ;) na dłonie i stopy nie próbowałam, ale na pachy działa super ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-03-20 08:33:23

re: Wstydliwe dolegliwości: Jak sobie radzić z nadmiernym poceniem?

Czasami mam plamy pod pachami, nawet gdy używam antyperspirantu, ale skąd mam wiedzieć, czy to jest normalne, czy to już nadmierne pocenie? Inni nigdy nie mają plam pod pachami? Jakoś trudno mi w to uwierzyć.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-03-20 17:12:46

Tu bardziej chodzi o przypadki osób, które jak wiosną zakładają plecak to potem wstydzą się go zdjąć, bo mają całe plecy mokre. W ogóle spoko artykuł, wreszcie jakieś sensowne rady :D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-03-20 17:43:15

Etiaxil czy coś tego typu pod paszki a na stopy i dłonie dowolny żel przeciw poceniu też z apteki. Nic innego mi nie pomaga do tej pory.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-03-20 17:45:20

Od razu odradzam te całe kryształy -wyrzucanie pieniędzy w błoto.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Etiaxil
(Ocena: 5)
2015-03-20 19:03:23

Tylko radzę uważać z tym Etiaxilem. Naprawdę mocno pocą mi się dłonie i stopy (podczas stresu lub gdy jest po prostu ciepło dłonie potrafią mi się tak spocić, że wyglądają, jakbym je właśnie umyła, skapuje z nich pot), więc kupiłam lotion do stóp i dłoni z Etiaxilu. Dużo zapłaciłam, ale stwierdziłam, że skoro ma mi pomóc, to cenę jakoś wytrzymam. Karzą nakładać go codziennie przez tydzień na suchą skórę i zostawić na całą noc. Rano zmyć mydłem (ja dodatkowo posmarowałam dłonie kremem). Po jakiś trzech dniach moja skóra między palcami wyschła i popękała do tego stopnia, że zaczęła mi się łuszczyć i swędzieć. A dłonie jak pociły się tak pociły się dalej... Po prostu wysuszył mi skórę, ale na gruczoły potowe nie zadziałał zbytnio szczególnie. Nie byłam zadowolona,zwłaszcza, że w składzie jest tylko sam alkohol.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anna
(Ocena: 5)
2015-03-21 11:04:39

Ja etiaxili i innych antidralopodobnych w ogóle nie mogę stosować, skóra mnie parzy i piecze już 5 minut po zastosowaniu. Kiedyś się zawzięłam na amen i postanowiłam zacisnąć zęby, bo może po godzinie przejdzie. Efekt był taki, ze o 3 w nocy musiałam wstać, umyć pachy i posmarowac kremem, bo cały czas piekło i nie mogłam spać. Również odradzam ałun, mi nic a nic nie pomaga, zero różnicy (tyle że człowiek po spoceniu śmierdzi, bo to bezzapachowe). Ocet jabłkowy nie hamuje pocenia, ale za to likwiduje smród potu - więc jak ktoś jest w stanie wytrzymać smród octu przez pierwszy kwadrans po spryskaniu pach, to polecam ;) Za to na plamy potu pod pachami zostaje mi jedynie noszenie bezrękawników latem (pot wyparowuje) i swetrów z grubej włóczki zimą (pot wsiąknie we włókna lub odparuje, zanim zdąży się "uwidocznić").

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1