Włośnica atakuje – uważaj, co jesz na weselu!

16 Kwietnia 2016

Ta choroba może prowadzić nawet do śmierci. Jej źródłem jest zwykle zakażone mięso, często serwowane podczas chrzcin, wesel czy innych przyjęć.

jedzenie na weselu

Co roku media donoszą o przypadkach zarażenia włośnicą. Kilka miesięcy temu do szpitala w Płocku trafiło sześć osób, które jadły mięso z dzika, pochodzące z tego samego źródła. Wszyscy skarżyli się na wysoką gorączka, bóle brzucha oraz wymioty.

Jeszcze większy niepokój wzbudziły informacje z Radomia. W siedzibie tamtejszego powiatowego lekarza weterynarii pojawił się mężczyzna, który poprosił o zbadanie próbek mięsa z dzika. W jednej z nich wykryto włośnicę. Mężczyzna odmówił jednak przekazania do analizy całego zapasu posiadanej dziczyzny. Nie chciał także zdradzić, czy mięso trafiło do obrotu.

8 rzeczy, których goście nienawidzą na weselach (I wcale nas to nie dziwi)

Przyznał się dopiero podczas przesłuchania na policji. Okazało się, że blisko tonę dziczyzny sprzedał… restauratorom w Warszawie i okolicach. Później jednak zaprzeczył tej informacji. Jak wyjaśnił, gdy dowiedział się o zakażeniu mięsa, przestraszył się i sam je zutylizował przez spalenie.

Na szczęście w kolejnych miesiącach wśród klientów warszawskich restauracji nie pojawiły się przypadki zachorowania na włośnicę. Jedno nie ulega jednak wątpliwości: należy pamiętać, by nie kupować i nie spożywać mięsa niewiadomego pochodzenia. Włośnica to bowiem bardzo niebezpieczna choroba zakaźna, która potrafi stać się śmiertelnym zagrożeniem.

Niepokojące objawy

Wywołuje ją pasożyt – włosień, rozwijający się w mięśniach zwierząt, przede wszystkim świń, dzików i koni, ale czasami również niedźwiedzi, lisów, psów czy kotów. Człowiek zaraża się włośnicą, spożywając surowe lub niedogotowane mięso tych stworzeń.

Larwy włosienia bardzo szybko, zwykle w ciągu dwóch dni, dojrzewają i rozmnażają się. Niektóre są zabijane przez nasz system odpornościowy, ale wiele wraz z krwią wędruje po całym organizmie. Wnikają do żołądka i jelit, naczyń chłonnych i mięśni poprzecznie prążkowanych, gdzie zwijają się spiralnie i otorbiają, zachowując zdolność do zarażania nawet przez kilkadziesiąt lat. Mogą powodować poważne zaburzenia, a niekiedy prowadzić do śmierci.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (1)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2016-04-16 10:27:29

re: Włośnica atakuje – uważaj, co jesz na weselu!

W tym tygodniu była afera w programie Magdy Gessler, bo restauracja chciała podać surowego dzika. Chyba ktoś się zainspirował.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1