Wakacyjny poradnik: Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Słońce grzeje coraz mocniej. Warto znać sposoby na oparzenia, które mogą pojawić się po intensywnym opalaniu.
Wakacyjny poradnik: Domowe sposoby na oparzenia słoneczne
27.06.2015

Wiele mówi się o tym, że opalanie szkodzi skórze, nikt nie lubi być jednak blady jak ściana. Dzięki opaleniźnie wyglądasz zdrowo i atrakcyjnie. Gdy więc słońce wyłania się zza chmur, zrzucamy długie spodnie i koszulki, by złapać trochę promieni. Niestety, lekkomyślne opalanie często kończy się oparzeniami. Zbyt długie przebywanie na słońcu to główna przyczyna uszkodzeń skóry. Pojawia się zaczerwienienie, uczucie napięcia, ból. Co robić w takim wypadku?

Pierwsza pomoc

Oparzenia mogą być pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia. Domowymi sposobami złagodzimy powierzchniowe oparzenia pierwszego stopnia – i takie najczęściej powstają pod wpływem słońca, choć zdarza się, że intensywne promienie powodują oparzenie drugiego stopnia. Pierwsza pomoc polega na schłodzeniu skóry – pomoże w tym mokra koszulka albo zimny ręcznik zamoczony najlepiej w roztworze soli kuchennej. Kładziemy je na poparzoną skórę.

Pomóc mogą też okłady z zimnego jogurtu, twarogu, maślanki – złagodzą ból i pomogą schłodzić rozgrzaną skórę. Należy przykładać je minimum dwa razy dziennie na 30 minut. Okłady z lodu złagodzą ból i świąd, pamiętajmy jednak, że lodu nie powinno się przykładać bezpośrednio na skórę.

Zaczerwienioną skórę można natrzeć pomidorem albo cytryną – obecna w nich witamina C wspomoże proces leczenia. Zamiast nich można wykorzystać kiszoną kapustę. Skórę pomogą schłodzić także plastry ogórka, jabłka albo ziemniaka. Dobre efekty da okład z chłodnej herbaty albo herbatki z oczaru wirginijskiego (według proporcji: 3 łyżeczki oczaru na 250 ml wody).

Inny sposób na schłodzenie rozgrzanej skóry to wymieszanie w równych częściach po kilka kropli olejku z wiesiołka i cytryny. Mieszankę trzeba nakładać na skórę raz dziennie. W łagodnych oparzeniach uśmierzająco zadziałają zimne okłady z octu jabłkowego.

lato

Przy silnych bólach głowy, poparzeniu słonecznym u niemowląt i małych dzieci, a także silnych bólach skóry i pęcherza konieczna jest konsultacja lekarska. Uwaga: pęcherzy nie wolno przekłuwać, ponieważ grozi to infekcją. Należy unikać słońca, aż do całkowitego wyzdrowienia.

Opalaj się bezpiecznie

Żeby nie dopuścić do niebezpiecznych zmian skórnych i zminimalizować ryzyko poparzenia, należy pamiętać o kilku zasadach. Na ok. 30 minut przed kąpielą słoneczną należy nasmarować się mleczkiem do opalania (z filtrem minimum 15). Ochronne preparaty nanosimy na skórę wielokrotnie podczas opalania, a zwłaszcza po pływaniu i wytarciu się ręcznikiem. Nawet na plaży należy poszukać sobie zacienionego miejsca i pierwszy raz wyjść na słońce dopiero po paru minutach.

lato

– Najczęściej stosujemy za mało kremu z filtrem. Aby uzyskać odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną na twarz i szyję, powinniśmy zastosować małą płaską łyżeczkę, czyli całkiem sporo. To samo dotyczy ciała. Jedna buteleczka powinna nam wystarczyć na pięć dni wyjazdu, a wiadomo, że czasami wystarcza nawet na następny rok – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr Agnieszka Bliżanowska, dermatolog z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm. Co ważne, nie należy się obawiać, że kosmetyki z tak wysokim filtrem uniemożliwią nam opalanie – nie pełnią one funkcji blokerów, ale pomagają uzyskać efekt zdrowej opalenizny.

Ważne: nawet w pochmurne dni aż 80 proc. promieniowania UV przenika na ziemię, jest zatem bardzo ważne, by latem smarować się każdego dnia. Dodatkowo woda i piasek odbijają promienie słoneczne i nasilają ich działanie.

lato

Trzeba nosić okulary przeciwsłoneczne, a usta smarować ochronnymi pomadkami. Do tego obowiązkowy jest kapelusz albo chustka na głowę, a także jasna, przewiewna odzież, która chroni skórę i nie nasila pocenia.

Pamiętajmy, że na oparzenia słoneczne bardziej narażone są osoby o jasnej cerze, które źle się opalają. Przedłużone działanie promieniowania słonecznego wywołuje nieodwracalne uszkodzenia skóry i zwiększa ryzyko powstania nowotworu.

Opalanie może być niebezpieczne dla kobiet w ciąży oraz dla osób przyjmujących leki o działaniu fotouczulającym (chodzi m.in. o leki przeciwcukrzycowe, przeciwzapalne, moczopędne, obniżające poziom cholesterolu, hormonalne i sulfonamidy).

EPN

Korzystałam m.in. z:

„Dawna wiedza odkryta na nowo”, pod red. Jacka Fronczaka, wyd. Reader’s Digest, Warszawa 2010

lato

Chłodzące kąpiele

Na poparzenia słoneczne pomogą kojące kąpiele. Może być to letnia kąpiel całego ciała z dodatkiem 8 łyżek glinki leczniczej – dzięki temu skóra się schłodzi, a leczenie będzie sprawniejsze. Dobre efekty da także kąpiel z dodatkiem przytulii, która złagodzi oparzenie i napięcie zniszczonej skóry. Należy przygotować 100 g przytulii na 2 l wody. Przepis: podgrzewamy przytulię z wodą i gotujemy przez 5 minut. Następnie odcedzamy i wyciskamy przytulię. Wywar dodajemy do letniej kąpieli. Kąpiemy się przez 20 minut.

Na oparzenia słoneczne można zastosować żele lub kremy z aloesem bądź arniką (można je kupić w aptece). Również maść z nagietka działa kojąco na uszkodzoną skórę.

Należy pić dużo płynów – najlepiej sprawdzą się chłodne herbatki ziołowe, woda mineralna albo rozcieńczone soki owocowe.

Polecane wideo

Komentarze (8)
Ocena: 4.63 / 5
balanga (Ocena: 5) 25.04.2019 23:48
dla mnie podstawowym lekiem na takie dolegliwości jest żel Help4Skin. zawsze go bierzemy na wakacje i w razie problemów ze słońcem pomaga na oparzenia.
odpowiedz
Beti (Ocena: 5) 18.08.2017 18:16
Polecam sposoby z http://www.lafoto.pl/sposoby-na-poparzenia-sloneczne/ działają super
odpowiedz
werax (Ocena: 5) 07.08.2016 11:18
O... nigdy nie słyszałam o nacieraniu cytryną, to ciekawe. Myślałam, że kwas działa podrażniająco a nie kojąco. Też mam taki balsam oeparol w domu tylko zapomniałam go ze sobą wziąć nad wodę wrrrrrr. a rzeczywiście zawsze pomagał przy spaleniu.
odpowiedz
Kasia (Ocena: 5) 03.08.2016 11:09
Byłam mała to moja mama okładała mnie twarogiem a potem juz skóra nie była taka słaba i nie miałam problemów z poparzeniami ale teraz ma je moja córka. Szukałyśmy rożnych balsamów z mocznikiem zeby te opaleniznę nawilżyć ale raczej słabo działały. Moje odkrycie które poradziła mi koleżanka to wiesiołek jego olej rewelacyjnie nawilża i na szczęście robia z niego kosmetyki. Oeparol ma całą serię a balsam balance uratował moją Hanię po mocnym odpaleniu
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.06.2015 15:37
Napisz komentarz...Sprzedam zestaw z Women On Web, zestaw sklada sie z 1 tab Mifepristonu + 8 tab Misoprostolu Zestaw sprzedam za 390zł, mozliwa jest wysylka kurierska lub poczta polska lub odbior osobisty! Moj numer to 697564trzy10.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie