Uwaga, roztocza atakują!

07 Października 2009

Roztocza kurzu to jeden z najbardziej rozpowszechnionych, wszechobecnych pasożytów. Są niewidzialne gołym okiem, ale wielu alergikom spędzają sen z powiek…

Uwaga, roztocza atakują!

Roztocza kurzu to jeden z najbardziej rozpowszechnionych, wszechobecnych pasożytów. Są niewidzialne gołym okiem, ale wielu alergikom spędzają sen z powiek. To mikroskopijne pajęczaki, żywią się pleśniami oraz złuszczoną skórą. Najwięcej tych nieprzyjemnych sublokatorów zamieszkuje w materacach i pościeli. Znajdziemy je także na wszystkim, co gromadzi kurz – dywany, wykładziny, zasłony, otwarte regały z książkami, tapicerowane meble, a także pluszowe zabawki.

Dla alergików groźne są odchody roztoczy, znajdujące się właśnie w kurzu domowym. Zawierają one silnie alergizujące białko, które może powodować katar sienny, migrenowe bóle głowy i skórne wysypki, a nawet astmę. Odchody podrażniają też błony śluzowe układu pokarmowego. Może to prowadzić do nieżytu żołądka i dwunastnicy, a także atopowego zapalenia skóry. Należy pamiętać, że im więcej roztoczy w kurzu, tym silniejsze napady alergii. Niebezpieczna może być już ilość 100 pajęczaków w jednym gramie kurzu.  

Objawy alergii występują najczęściej w nocy. Głowa dotyka wtedy pościeli i materaca, które są ulubionym siedliskiem roztoczy. W łóżku może być ich nawet 10 razy więcej niż w kurzu podłogowym. A w kocu jest ich nawet 50 razy więcej. 

Uczuleni na kurz domowy cierpią przez cały rok. Roztocza najbardziej komfortowo czują się w temperaturze 22 - 28 stopni, przy dużej wilgotności powietrza (70 - 80%) oraz na nizinach. Na wysokościach powyżej 1000 m roztocza praktycznie nie występują. 

Profilaktyka jest najskuteczniejszym sposobem walki z roztoczami. W domu powinno być chłodno i sucho, dlatego lepiej zrezygnować z nawilżaczy powietrza. Mieszkanie należy kilka razy dziennie przewietrzyć, zwłaszcza zimą. To ważne, szczególnie przed snem.

W sypialni lepiej zrezygnować z ciężkich zasłon, otwartych biblioteczek, puchatych dywanów i tapicerowanych mebli. Zwykłą kołdrę oraz poduszkę najlepiej zastąpić specjalnymi antyalergicznymi. Dobrze jest całą pościel często wietrzyć, latem w słoneczne dni, a zimą, gdy jest mróz. Powłoczki należy zmieniać raz w tygodniu.  

Najtrudniej pozbyć  się roztoczy z materaca, dlatego dobrze go również wietrzyć i odwracać co miesiąc. A co kilka lat kupić nowy. Odkurzanie materaca na sucho nie daje zadowalających efektów, ponieważ część kurzu zostaje ponownie rozpylona po mieszkaniu. Idealnym rozwiązaniem są odkurzacze z filtrami zatrzymującymi roztocza. Prestiżowa organizacja British Allergy Foundation nagrodziła odkurzacz Raycop (987 zł).  

Raycop to rewolucyjne urządzenie polecane do materacy, łóżek oraz innych mebli tapicerowanych. Posiada 3 funkcje, które potęgują skuteczność jego działania. Lampa UV-C przez specjalny kanał rozprowadza bakteriobójcze promieniowanie, likwidując do 99,9% populacji bakterii E.coli i Staphylococcus aureus. Promienie UV-C powodują również uszkodzenie DNA roztoczy, bakterii i innych patogenów, a tym samym niszczą ich zdolność do namnażania się i powodowania chorób. Dodatkowo funkcja wibracji pozwala wydobyć szkodliwe mikroorganizmy z głębszych partii materacy. Warto dodać, iż wysoka skuteczność Raycop w usuwaniu kurzu jest wzmocniona zastosowaniem podwójnej filtracji antyalergicznej. Odkurzacz Raycop sprawdza się również w czyszczeniu tapicerki samochodu, która także jest siedliskiem roztoczy. To ważne, gdy często w samochodzie przebywamy z dziećmi.

Materiały prasowe 

Zobacz także:  

Czego nie wolno pożyczać od koleżanek?

Przybory oraz akcesoria kosmetyczne, buty, naczynia – mogą być prawdziwym siedliskiem bakterii i wirusów! Dowiedz się, czego nie powinnaś pożyczać nawet od najlepszej przyjaciółki! 

Kobiety przyciągają bakterie!

Naukowcy udowodnili, że bakterie czterokrotnie rzadziej gromadzą się na męskich dłoniach. Podobno zarazki lgną do nas na potęgę, ponieważ skóra kobiet jest osłabiona działaniem kosmetyków...

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (42)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Asia
(Ocena: 5)
2017-07-25 00:18:49

zwalczanie roztoczy

Sporo praktycznych informacji na temat tego jak można pozbyć się roztoczy znajdziecie na stronach Domu Bez Alergii. Tu link do materiału na temat czyszczenia materacy, ale na blogu jest jeszcze kilka artykułów o preparatach roztoczobójczych czy sposobach na pozbycie się roztoczy za pomocą gorąca bądź mrozu... http://www.dom-bez-alergii.pl/uslugi-czyszczenie-materacy

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-03-27 08:21:18

Czytałam kiedyś, że alergikom bardzo poleca się korzystać z usługi ozonowania. Moje dzieci mają alergię na kurz i roztocza, więc spróbowałam i efekt jest super. Zapach w mieszkaniu od razu jest bardzo świeży, lepiej się oddycha i myślę, że sprzątanie też ma większy sens. Dzwoniłam wtedy do firmy Airozone, panowie przyjechali po dwóch dniach.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-09-25 20:16:15

Ja w necie dorwałam taki naturalny spray mioactive. Pryskasz materace,dywaniki,zasłony itd.i masz spokój.to wyciąg z drzewa miodli indyjskiej,jest bezpieczny dla dzieci.Ponadto dostałam test na obecność roztoczy,którym sprawdziłam działanie mioactivu,poziom spadł do minimum.Po kilku tyg.od spryskania żyjemy już normalnie :-))

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
normalna
(Ocena: 5)
2016-02-23 22:17:27

re: Uwaga, roztocza atakują!

cd.mam nadzieje ze piszac tu otrzymam pomoc lub rade...a do tego mam bardzo silna alergie na to wszystko.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
normalna
(Ocena: 5)
2016-02-23 22:14:18

re: Uwaga, roztocza atakują!

witam bardzo potrzebuje pomocy.. w moim domu zalegly sie roztocza sa wszedzie ciezko to zwalczyc bo panuje tu wilgoc jest to tez stary dom.. do tego ja mam pasozyty niewiem ile i jaki rodzaj . lecz wszystko to jest tak minimalne i ciezko do udowodnienia dlatego nie mam wsparcia ani pomocy od nikogo.. mam nadzieje ze piszac

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Podpis...
(Ocena: 5)
2014-10-17 22:17:25

re: Uwaga, roztocza atakują!

Napisz komentarz...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Michał
(Ocena: 5)
2014-07-12 13:35:56

roztocza

obecnie można bez problemu usunąć roztocza z domu, za pomocą ozonowania powietrza, służą do tego specjalne urządzenia: zdrowiemojapasja.pl/jonizatory_ozonatory_powietrza dzięki którym likwidujemy nie tylko roztocza, ale również pleść, kurz, grzyby i bakterie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Adrian
(Ocena: 5)
2013-05-06 12:22:46

re: Uwaga, roztocza atakują!

Szanowni Państwo, Walczyłem z roztoczami kilka lat i przegrywałem. Aż trafiłem na belgijski preparat PIP Allergy Free. Probiotyczny i bezpieczny.Dla mnie rewelacja.Spryskałem nie tylko łóżko ale cały dom. Poczytajcie i poszukajcie na necie informacji. Ja teraz kupuję w probioshop.pl .I przestawiłem się na inne preparaty probiotyczne. :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim Warszawa
(Ocena: 5)
2013-01-25 11:51:04

Joz jest na rynku sposób na roztocz, licencjonowana firma Potema osobiście korzystałem z tej firmy i jestem pod wrażeniem. www.potemawarszawa.pl

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-14 16:05:11

Szkoda tylko że nie mają sterylizującej lampy UV. A to chyba czyni to urządzenie nietypowym. Z tego co czytałam na www.raycop.pl pod tym względem urządzenie jest jedyne w swoim rodzaju. Dla mnie ważne jest że ma certyfikację British Allergy Foundation a to skłania mnie do większego zufania niż do innych wynalazków.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz