Uwaga, problemy z mammografią

07 Października 2008

Okazuje się, że co trzeci ośrodek działający w ramach Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi ma urządzenia rentgenowskie, które robią nieczytelne zdjęcia albo technicy nie są odpowiednio przeszkoleni.

Uwaga, problemy z mammografią

Z bezpłatnych mammografii dla kobiet w wieku 50 - 69 lat (programu Narodowego Funduszu Zdrowia) w zeszłym roku skorzystało ponad milion Polek (z 4,5 miliona objętych akcją). Raz na dwa lata bezpłatnie można się zgłosić na rentgen klatki piersiowej. Jednak, jak się okazuje, ta profilaktyka nie daje pożądanych efektów. Wszystko z powodu jakości zdjęć wykonywanych przez sprzęt w ośrodkach...

„Gazeta" dotarła do informacji, że 110 z 317 ośrodków nie przeszło audytu.

„Audyt polegał na ocenie dwóch kompletów zdjęć, które nadsyłały kontrolowane placówki. Zdjęciom przyglądali się doświadczeni radiolodzy powołani przez konsultanta krajowego ds. radiologii i diagnostyki obrazowej, prof. Olgierda Rowińskiego.

Radiolodzy uznali, że na jednej trzeciej zdjęć obraz jest tak niewyraźny, że trudno na ich podstawie wyciągać jakiekolwiek wnioski. "Zdarzało się nawet, że nie było widać jednej trzeciej piersi" - mówi Jerzy Giermek (kierownik Centralnego Ośrodka Koordynującego program)" (gazeta.pl).

Według specjalistów, powodem złej jakości zdjęć może być sprzęt albo niewystarczające przeszkolenie osób wykonujących badania.

Specjaliści nie chcą ujawnić listy placówek. Według Jerzego Giermeka, trzeba dać im drugą szansę, aby nie zniechęcić kobiet. Audyt będzie powtórzony jeszcze w tym roku.

Dariusz Godlewski, szef Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu uważa, że takie podejście do sprawy i nieprzejmowanie się problemem nie powinny mieć miejsca:

„Takie przymykanie oczu na efekty kontroli podważa sens prowadzenia programu profilaktycznego. Placówka, która nie ma odpowiednich mammografów i przeszkolonego personelu, powinna być natychmiast wykluczona z programu".

Sprawą nie przejmuje się też Ministerstwo Zdrowia, które na pytania zadane przez „Gazetę", ma zamiar odpowiedzieć dopiero za kilka dni, choć wysłane zostały na początku zeszłego tygodnia.

Mimo wszystko specjaliści uważają, że nie można rezygnować z badań. Podczas wizyty w ośrodku trzeba tylko poprosić o wyniki audytu, aby sprawdzić ich jakość.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (9)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-19 23:54:00

[quote="Gosc"]Rentgen jest bardzo szkodliwy! Wytwarza mnóstwo wolnych rodników, które przyczyniają się do rozwoju rożnych chorób. W tym nowotworów. Są lepsze metody, o wiele bezpieczniejsze. Jak tomografia NMR czy aparat PET. Poczytajcie o tym papilotki. Ja wiem, co mówię studiuję fizykę.[/quote] Hmm, studiujesz fizykę a nie wiesz, że tomografia i PET to badania w trakcie których pacjent otrzymuje największą dawkę promieniowania z możliwych w diagnostyce rtg?. Radzę bardziej przyłożyc sie do nauki. Mammografia to "pikuś" w porównaniu do chociażby badań kontrastowych, wlewów czy skopiach w trakcie zabiegów ortopedycznych. Wiem coś o tym bo kiedyś studiowałam a od 20 lat praktykuję w tej branży i w przeciwieństwie do Ciebie nie jestem gołosłowna

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-10-10 13:12:00

ludzie płaca składki zdrowotne przez pół życia i nie ma pieniędzy na porządny sprzęt-żenada

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-10-08 16:02:00

[quote="Gosc"]trzeba robic co jakis czas, mammografie sie robi pozniej ale ja polecam robic jednak USG - mammografia jest przereklamowana i nieprecyzyjna :/[/quote] zgadzam się !! bardzo mądre spostrzeżenie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-10-08 13:40:00

trzeba robic co jakis czas, mammografie sie robi pozniej ale ja polecam robic jednak USG - mammografia jest przereklamowana i nieprecyzyjna :/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-10-07 20:07:00

Wiecie co? dzisiaj ogladalam w tv program wlasnie o amazonkach i raku piersi!normalnie bylam w szoku ile mlodych dziewczyn tez ma raka!!!!!! nawet 23 latki!!! ja od jakiegos czasu tez myslalam o tym zeby zrobic sobie usg piersi, teraz na pewno nie bede zwlekala!bo trzeba do czasu do czasu to zrobic,nie?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-10-07 17:41:00

[quote="Gosc"]No właśnie , moja mama robiła mammografię co roku i nic nie wskazywało że może się coś stać. Nawet gdy wyczuła jakieś guzki nie przypuszczała, że to rak ale mimo wszystko udała się na usg - okazało się , że ma złośliwego raka i od razu dostała skierowanie na operację!!! Także już lepiej robić usg... [/quote] W przypadku mojej mamy było podobnie...chodziła regularnie co roku na mamografie...i kidy wybierała się na kolejną wyczuła guza miał 7x4 cm zlośliwy... Jak to możliwe że w ciagu roku tak szybko urusł??póki co mineły dwa lata i narazie dobrze sie czuje.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-10-07 12:35:00

Rentgen jest bardzo szkodliwy! Wytwarza mnóstwo wolnych rodników, które przyczyniają się do rozwoju rożnych chorób. W tym nowotworów. Są lepsze metody, o wiele bezpieczniejsze. Jak tomografia NMR czy aparat PET. Poczytajcie o tym papilotki. Ja wiem, co mówię studiuję fizykę.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-10-07 11:27:00

Też słyszałam o tym problemie i dla mnie jest to straszne........Nigdy na szczęście jeszcze nie miałam tego badania bo nie było takiej potrzeby ale współczuję tym kobietom które poszły na to badanie a teraz się okazało, że mogło być żle zrobione i tym samym nieważne.....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-10-07 11:04:00

No właśnie , moja mama robiła mammografię co roku i nic nie wskazywało że może się coś stać. Nawet gdy wyczuła jakieś guzki nie przypuszczała, że to rak ale mimo wszystko udała się na usg - okazało się , że ma złośliwego raka i od razu dostała skierowanie na operację!!! Także już lepiej robić usg...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1