Telemedycyna - dbaj o zdrowie, nie wychodząc z domu!

11 Lutego 2009

Kontrolować zdrowie bez wychodzenia z domu, proszenia o skierowania i wystawania w kolejkach? Kiedyś mógłby to być luksus nie do wyobrażenia. A dziś, jest to jak najbardziej realna wizja współczesnej kontroli stanu zdrowia.

Telemedycyna - dbaj o zdrowie, nie wychodząc z domu!

Dzięki nowoczesnym technologiom możliwe jest wykonywanie różnorodnych badań i konsultowanie ich wyników z lekarzem bez wychodzenia z domu. Tak zwana telemedycyna powstała w latach 60. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych, w specjalistycznych ośrodkach medycznych NASA. Dzisiaj jest bardzo popularna w USA, Europie Zachodniej, Izraelu i Azji.

W Polsce rozwiązania telemedyczne wprowadza firma Mediguard. Dzięki odkryciom naukowców możemy między innymi pozostawać pod stałą opieką lekarza podczas ciąży, bez konieczności wystawania w kolejkach do specjalistów. Nie eliminuje to całkowicie konieczności osobistego kontaktu z lekarzem, ale znacznie ogranicza liczbę wizyt. W praktyce wygląda to mniej więcej tak, że telemedycyna obejmuje medyczne konsultacje na odległość, przy wykorzystaniu nowoczesnych środków łączności do przesyłania danych medycznych.

Pomysł wprowadzenia telemedycyny w Polsce przypadł naszym rodakom do gustu. Mimo że dwie trzecie respondentów (65%) nigdy o jej istnieniu nie słyszało, nie zraża to naszych rodaków do spróbowania badania się we własnym domu (42%).

Ciężarna pacjentka jest pod opieką lekarza dwadzieścia cztery godziny na dobę. Sama wykonuje badania, które są natychmiast opiniowane. Zwiększa to szansę na prawidłowy rozwój płodu i zmniejsza ryzyko wad rozwojowych. Szczególnie ważne jest to dla kobiet, których ciąża jest zagrożona lub przenoszona. Kiedy pacjentka jest zaniepokojona, może sama skontrolować swój stan za pomocą specjalnych urządzeń współdziałających z telefonem.

Oprócz tego, telemedycyna umożliwia samodzielne wykonywanie EKG, mierzenie tętna, ciśnienia, saturacji krwi, temperatury oraz badania pojemności płuc. Każdy z tych pomiarów jest oceniany przez specjalistę. W prosty sposób można kontrolować swój stan zdrowia, nie narażając się na tracenie czasu. Takie rozwiązania są wygodne ze względu na to, że w dzisiejszych czasach ludzie są bardzo zapracowani.

Specjalistyczne urządzenia pozwalają też na koordynowanie diety w porozumieniu z lekarzem. Nie można go oszukać, bo informacje dotyczące wagi pacjentki otrzymuje od bezstronnego aparatu. Tym samym, dieta jest lepiej opracowywana, w oparciu o bardziej wiarygodne dane.

Telemedycyna jest kolejnym dowodem na to, że naukowcy, dzięki swoim odkryciom, ułatwiają nam życie i pozwalają poświęcić więcej czasu na rzeczy ważne. Dziś, w Europie Zachodniej wydatki na służbę zdrowia wynoszą 10 - 15% PKB i rosną w tempie 7% rocznie, bo społeczeństwo się starzeje. Tym popularniejsze i cenniejsze staje się leczenie w domu, czyli rozwój telemedycyny. We Francji rynek tego typu usług pochłania ok. 1,5% wydatków na zdrowie, w ciągu pięciu lat ma to być 5%.

Borys Rząsa

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (4)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2009-02-12 20:01:00

glopoty

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-02-11 20:08:00

Ciekawy i ułatwiający życie pomysł ...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-02-11 15:41:00

[quote="ilonita"]dobra sprawa.[/quote] popieram. muszę bardzo często wykonywać EKG a coś takiego by ułatwiło życie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-02-11 09:27:00

dobra sprawa.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1