Sprzątanie powoduje raka piersi!

09 Sierpnia 2010

Kobiety, które nagminnie sprzątają swoje mieszkania używając przy tym dużą ilość środków czyszczących są bardziej narażone na raka piersi.

Sprzątanie powoduje raka piersi!

Naukowcy z amerykańskiego Silent Spring Institute przeprowadzili telefoniczne wywiady z dwiema grupami kobiet. Do pierwszej z nich należało 787 kobiet ze zdiagnozowanym rakiem piersi, a do drugiej 721 wylosowanych pań tworzących tzw. grupą kontrolną.

W ankiecie responentki musiały podać rodzaj stosowanych środków czystości, określić swoje przekonania dotyczące przyczyn raka piersi oraz czynniki ryzyka. Amerykanie dowiedli, że lekko podwyższone ryzyko zachorowania wiązało się ze stosowaniem środków odstraszających owady oraz preparatów do czyszczenia kuchenek lub pielęgnacji mebli. Samo wykorzystanie pestycydów miało niewielki wpływ na zdrowie.

Najbardziej niekorzystny efekt wystąpił o osób, które zmieniały kostki zapachowe 7 razy w roku.U pań, które stosowały kilku różnych produktów czyszczących naraz, ryzyko zachorowania było 2-krotnie wyższe niż w przypadku kobiet używających najmniejszych ilości chemikaliów. Do wzrostu prawdopodobieństwa zachorowania prowadziło również stosowanie odświeżaczy powietrza i produktów zwalczających pleśń. - Zgodnie z naszym stanem wiedzy, to pierwszy opublikowany raport nt. wykorzystania środków czyszczących i raka piersi – wyjaśnia dr Julia Brody, dyrektor wykonawczy Instytutu.

Kobiety dotknięte rakiem sutka twierdziły, że chemikalia i zanieczyszczenia mogą przyczynić się do zwiększenia zachorowalności, a mimo to same stosowały dużą ilość chemii we własnych domach.

Paradoks ten próbowała wyjaśnić doktor Brody - Kiedy u kobiet zostanie zdiagnozowany nowotwór piersi, często zaczynają się one zastanawiać nad tym, co się wydarzyło w przeszłości i co mogło doprowadzić do choroby. W rezultacie pacjentki dokładniej odtwarzają wykorzystanie środków chemicznych, a nawet je przeceniają. Niewykluczone też, że doświadczenie w postaci raka wpływa na przekonania związane z przyczynami choroby, np. panie z guzem piersi z mniejszym prawdopodobieństwem wierzą w dziedziczność, ponieważ wiele z nich choruje jako pierwsza osoba w rodzinie.

Kinga Walczak

Zobacz także:

Rak zżera jej  twarz! DRASTYCZNE ZDJĘCIA!

Piętnastoletnią Chinkę Wang Jinqiu zaatakowała przed dziewięciu miesiącami złośliwa odmiana nowotworu. Komórki rakowe zagnieździły się w jej lewym oczodole, a dzisiaj pokrywają twarz…

Najmłodszy MĘŻCZYZNA  w historii zmarł na raka piersi!

28-latek z Wielkiej Brytanii zmarł po czterech latach nierównej walki z typowo kobiecą chorobą.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (19)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

emii
(Ocena: 5)
2013-04-12 15:31:02

re: Sprzątanie powoduje raka piersi!

Od niedawna korzystam z usług firmy MAGENTA z Warszawy . Polecana mi została przez sąsiadkę, która zatrudnia ich do sprzątania biura. Sprzątają także mieszkania. Jak dotąd jestem zadowolona. Bardzo profesjonalnie i niedrogo. Dlatego mogę polecić właśnie tą firmę.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-10-13 09:12:01

Przerazajaca jest niewiara is swiadomosc piszacych. Czyzby wzrost zachorowan na raka, wzrost alergii u dzieci i doroslych nic nie oznaczal???

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-30 23:23:54

ale wymyslili ! ;/ taa sprzatam i juz mam raka nie no ludzie obudzcie sie !!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-10 16:19:27

Żenada po prostu . I co jeszcze wymyślicie ? ! Szkoda mi niektórych ludzi .

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-10 00:13:50

allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=10388924 super ubrania!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-09 22:15:37

a pozniej sie okaze, ze stawianie klocka tez jest smiertelne.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-09 20:06:57

UWAGA! Redakcja Papilota jest bandą złodziei. Artykuł czytałam już jakiś miesiąc temu na portalu popularnonaukowym. Jeszcze rok temu w takim delikatnie przerobionych tekstach było podane źródło. Teraz to im nawet ciężko to zrobić. Redaktorki - po waszych autorskich tekstach można zauważyć, jaki trzymacie poziom. To z pewnością nie jest wasz artykuł i pokazujecie swój brak szacunku do pracy innych. Już nie mam czego szukać na tym badziewnym portalu. Licznik wejść wam będzie spadał, oj będzie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-09 18:03:27

nie macie już czego szukać, naprawdę. Przecież każdy z nas tu wie że mimo tego tekstu i tak kobiety będą dalej sprzątać bo po prostu muszą. A bez chemicznych preparatów się nie da!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-09 16:39:59

i teraz jest kkolejna wymowka zeby nie sprzatac:D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-09 13:29:23

a wlasnie mialam zaczynac sprzatac.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-09 16:37:04

a ja właśnie skończyłam sprzątać pokój i łazienkę :) Jednak jest dodane , że te kobiety szukają przyczyn , a że środki czyszczące to chemia , to są przekonane , że od tego .

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz