Co Ci grozi, gdy za długo siedzisz?

09 Października 2017

Każda godzina siedzenia skraca nasze życie o kilkanaście minut – twierdzą naukowcy. Dlaczego organizm nie lubi braku aktywności?

przyczyny hemoroidów

Według Światowej Organizacji Zdrowia siedzący tryb życia jest jedną z najpowszechniejszych przyczyn zgonów, co roku powoduje ponad 3 miliony zgonów i ta liczba raczej nie będzie spadać, ponieważ siedzimy coraz dłużej, w pracy, przed telewizorem, w samochodzie czy środkach komunikacji. Często nawet nie zdając sobie sprawy, jakie ma to fatalne konsekwencje dla naszego organizmu.

Brak aktywności ruchowej sprawia, że nie jesteśmy w stanie spalić pochłanianych przez cały dzień kalorii. Efekt? Nadmierne gromadzenie tkanki tłuszczowej, nadwaga i otyłość. Według szacunków w przypadku już co drugiej Polki po wejściu na wagę wskaźnik jest wyższy od prawidłowego. Tymczasem warto pamiętać, iż nadprogramowe kilogramy są nie tylko defektem kosmetycznym, ale przede wszystkim przyczyną wielu poważnych schorzeń: miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu II czy zmian w układzie kostno-stawowym. Nadwaga zmusza do dodatkowej pracy serce, płuca, nerki,  wątrobę i aparatu ruchu, zwiększając ryzyko przedwczesnej śmierci.

Na podstawie wielu badań ustalono, że u osób prowadzących siedzący, mało aktywny tryb życia gwałtownie rośnie niebezpieczeństwo choroby niedokrwiennej serca, jednej z głównych przyczyn zgonów. Są one także bardziej narażone na nowotwory, zwłaszcza piersi, odbytnicy i jelita grubego, ale również na wahania nastrojów czy zaburzenia lękowe.

Zobacz także: Sposób na supermoc: drzemka kawowa. Brzmi absurdalnie, ale działa!

Długie godziny spędzane w pozycji siedzącej osłabiają mięśnie jamy brzusznej, co z kolei wywołuje spowolnienie w funkcjonowaniu jelit. To dlatego współczesna kobieta tak często skarży się na zaparcia. Gdy ta uciążliwa dolegliwość męczy nas regularnie, przez długi czas, może wywoływać podrażnienia i stany zapalne układu pokarmowego, a także skutkować pogorszeniem samopoczucia, narzekamy wówczas na uczucie osłabienia, drażliwość i bóle głowy.

Siedzący tryb życia to prosta droga do rozwoju innego męczącego schorzenia, czyli hemoroidów, zwanych żylakami odbytu. Ta choroba cywilizacyjna, za powstanie której odpowiadają również niewłaściwe nawyki żywieniowe (mała zawartość przyjmowanego błonnika, picie zbyt małej ilości płynów), objawia się świądem, pieczeniem, bólem w czasie oddawania stolca, jasnoczerwonymi śladami krwi na stolcu i papierze toaletowym lub bieliźnie, a także bezustannym uczuciem wilgoci w okolicy odbytu, czasem ciągle mamy wrażenie niepełnego wypróżnienia. Najczęściej występuje kilka objawów łącznie, bardzo nieprzyjemnych i znacznie obniżających komfort życia.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (1)
ocena
3/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 3)
2017-11-08 07:35:36

Gdyby to była prawda, powinnam już nie żyć.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1