Siostry usunęły piersi, żeby nie zachorować na raka!

05 Września 2010

Ich matka, babcia oraz dwie ciotki zmarły na nowotwór piersi. Dwudziestokilkuletnie siostry obarczone wysokim ryzykiem zachorowania poddały się zdecydowały się na mastektomię…

Siostry usunęły piersi, żeby nie zachorować na raka!

Kilkanaście lat temu udowodniono, że skłonność do zmian nowotworowych w gruczole sutkowym może być przekazywana z pokolenia na pokolenie. Z tego powodu w USA i Wielkiej Brytanii już od kilku lat lekarze zachęcają osoby zagrożone pojawieniem się raka piersi do poddania się zabiegowi mastektomii.

Podobnie było w przypadku dwóch młodych kobiet z angielskiego Birmingham. 25-letnia Alison oraz jej młodsza o trzy lata siostra Francesca zdecydowały się na operację usunięcia piersi po tym jak ich matka, babcia oraz dwie ciotki zmarły na raka piersi. Specjalistyczne badania wykazały, że siostry Carby są obarczone niezwykle wysokim ryzykiem (bliskim 85%) zachorowania. Okazało się, że dziewczyny odziedziczyły niezwykle niebezpieczny gen BRCA2 odpowiedzialny za skłonność do zmian nowotworowych w gruczole sutkowym. Podobnemu testowi poddała się również ich starsza siostra, 31-letnia Selina, ale kobieta nie została obciążona szkodliwym genem.

Teraz, gdy siostry poddały się mastektomii, ryzyko zachorowania wynosi  5%. – Nie wahałam się ani chwili, gdy usłyszałam zalecenia lekarzy. Widziałam, jak cierpiała moja mama. Gdy dowiedziała się, że chcę usunąć piersi, powiedziała, że jestem najodważniejszą osobą jaką zna – wspomina Alison. - Jednak ja nie widzę w tym odwagi. Gdyby ktoś powiedział – stań w kolejce po los na loterii, bo masz 85% szans na wygraną, poszedłbyś i kupił, prawda? – dodaje 25-latka.

Matka Alison zachorowała na raka w 2002 roku. Choroba postępowała bardzo szybko i mimo leczenia jakie zastosowali lekarze, kobieta zmarła po 5 latach heroicznej, bolesnej walki.  Na kilka miesięcy przed jej śmiercią Alison przeszła mastektomię, a następnie operację rekonstrukcji piersi. W styczniu tego roku tym samym zabiegom poddała się jej siostra Francesca.

Pamiętaj! Lekarze zalecają, by badania piersi wykonywać regularnie, a o wszelkich nieprawidłowościach informować specjalistów. Jeśli chcesz więcej dowiedzieć się o samokontroli piersi, koniecznie zajrzyj TUTAJ.

Nina Drzewiecki

Zobacz także:

Narkomanka zagłodziła córeczkę (4-latka ważyła 7 kg)!

Dziecko zmarło, bo zostało zagłodzone na śmierć. Matka dziewczynki od lat była uzależniona od narkotyków.

Moje dziecko nie żyje

– Nigdy nie zapomnę dnia, gdy zginął mój syn – opowiada pani Jagoda, jedna z bohaterek naszego reportażu o rodzicach, którzy stracili dziecko.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (37)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2011-01-06 08:25:43

To straszna choroba , która okalecza ciało i duszę. Teraz kiedy wiadomo, że można rekonstruować pierś z udziałem własnych komórek macierzystych ( www.zdrowiemoje.blogspot.com) po mastektomii zmieni się. Droga to operacja ale może NFZ choć w części za to zapłaci. My kobiety powinnyśmy się tego domagać, tym bardziej ,że choroba ta dotyka coraz młodsze kobiety. A firmy ubezpieczeniowe też powinny zaoferować kobietom możliwość ubezpieczenia piersi - wtedy my same w czasie ubezpieczenia nazbieramy na taki zabieg. Sądzę, że można pomyśleć jeszcze o innych zabezpieczeniach ale najważniejsze częste badania.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-13 22:19:25

szkoda, bo jednak sutki to jest swera erogenna kobiet no a one juz niestety jej nie maja :( to tak jak obrzezanie dziewczynek w niektorych afrykanskich krajach. ale coz albo zycie albo przyjemnosci, ja jednak bym sie na to nie zdecydowala. wolalabym zyc krocej niz pozbyc sie piersi.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-06 21:42:23

"Ja jak tylko urodzę dziecko usuwam macice i jajniki, u mnie wszystkie kobiety w rodzinie po 40-stce chorują na raka macicy lub jajników :(. Najgorsze jest to, ze nie tylko ze strony mamy, ale też ze strony taty były taki4e przypadki. " STRASZNE ;( BARDZO WSPÓŁCZUJE

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-06 12:35:06

przy tej mutacji genetycznej (oraz przy mutacji brca1) raki nawet we wczesnym stadium najczęściej są groźne i szybko dają przerzuty oraz oporne są na leczenie chemioterapią. Często nawet cokwartalna diagnostyka może nie wyłapać rozwijającego się szybko nowotworu. W przypadku mutacji BRCA1 i BRCA2 tylko profilaktyczna mastektomia daje duże szanse. Zrobiły wg stanu dzisiejszej wiedzy medycznej najlepszą możliwą rzecz!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-05 19:51:24

dobrze zrobiły! uratowały sobie życie!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-05 16:46:13

dziwne... piszecie o tym jak by to byla sensacja a to byla konieczność.. to tak jabyscie pisali " chory na raka chlopiec poddal sie chemioterapii"...........

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-05 14:49:53

zastanawia mnie tylko to, że nie napisano o tym czy w/w Panie podawały sie BADANIOM PROFILAKTYCZNYM...przecież wiadomo, że we wczesnym stadium rak jest uleczalny, wystarczy tylko regularnie się badać

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-05 15:31:14

ale gdy się posiada gen brca2, to ryzyko zachorowania na raka piersi pozostaje bardzo duże przez cały czas, czyli po wyleczeniu jednego nowotworu we wczesnym stadium, bedą pojawiać się następne i następne...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-05 13:41:27

Ja jak tylko urodzę dziecko usuwam macice i jajniki, u mnie wszystkie kobiety w rodzinie po 40-stce chorują na raka macicy lub jajników :(. Najgorsze jest to, ze nie tylko ze strony mamy, ale też ze strony taty były taki4e przypadki.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-05 11:42:27

jak jest możliwość rekonstrukcji piersi to pół biedy ... gorzej jak ktoś nie ma takiej możliwości z różnych względów ...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-05 10:50:44

też bym tak zrobiła, zwłaszcza, że potem można sobie jeszcze wybrać idealne piersi^^

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz