Siedzący tryb życia - jak bardzo Ci szkodzi? (Tyjesz, słabniesz, chorujesz...)

26 Listopada 2015

Siedzimy w szkole, pracy, domu... A to szkodzi zdrowiu. Czy wiesz, co ci grozi?

siedzący tryb życia

Aż 70 proc. czynnej zawodowo ludności wykonuje pracę siedzącą. Problem w tym, że po przyjściu do domu też najczęściej siedzimy. Jeśli życie mija ci w pozycji siedzącej, a do sportu się nie garniesz, uważaj, bo twoje zdrowie jest zagrożone. Zacznijmy od tego, że człowiek nie został stworzony do siedzenia – taka pozycja nie jest naturalna dla jego kręgosłupa; podczas siedzenia z wyprostowanymi plecami na kręgosłup wywierany jest nacisk o sile ponad 140 kg, a gdy pochylisz się do przodu – ponad 170! Im bardziej się garbisz, tym nacisk na kręgosłup jest większy.

Szacuje się, że w pozycji siedzącej spędzamy średnio… 10 lat życia. Trudno się dziwić, że co drugi Polak skarży się na bóle kręgosłupa, w tym masa nastolatków. Bóle tej części ciała są przyczyną 20 proc. nieobecności chorobowych, co stanowi drugą, po przeziębieniach, najczęstszą przyczynę absencji.

Nie ma wątpliwości, że siedzący tryb życia szkodzi zdrowiu. – Taka postawa osłabia mięśnie i więzadła utrzymujące kręgosłup w prawidłowej pozycji i w następstwie prowadzi do zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa – mówi dr n. med. Hanna Stankowiak-Kulpa z poznańskiego szpitala Med Polonia. To właśnie bóle pleców są pierwszym sygnałem, który wysyła nam przeciążony organizm. Brak ruchu i przeciążenia związane z siedzeniem osłabiają mięśnie oraz więzadła, które utrzymują kręgosłup w prawidłowej pozycji.

Udowodniono w badaniach, że siedzący tryb życia stanowi czynnik ryzyka dla rozwoju wielu chronicznych schorzeń, wśród których należy wymienić przede wszystkim choroby sercowo-naczyniowe stanowiące główną przyczynę zgonów w świecie zachodnim. Siedzący tryb życia prędzej czy później prowadzi do rozwoju chorób. Specjaliści alarmują, że wszelkie wady postawy u dzieci spowodowane są właśnie nadmiernym siedzeniem. Nieleczone powodują dolegliwości bólowe, skrzywienie kręgosłupa, schorzenia kolan, płaskostopie, a nawet nerwowość i rozdrażnienie.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (1)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anapolis
(Ocena: 5)
2015-11-26 14:50:13

re: Siedzący tryb życia - jak bardzo Ci szkodzi? (Tyjesz, słabniesz, chorujesz...)

Chciałabym nadmienić, że stojąca praca/ tryb życia także nie jest zdrowy i owocuje np żylakami... Jak zwykle, trzeba znaleźć jakiś złoty środek. Co za dużo, to nie zdrowo. Tyczy się wszystkiego.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1