Serce u lekarza

W naszym kraju więcej kobiet umiera w wyniku chorób serca niż na wszystkie nowotwory, łącznie z rakiem piersi. Jednak tylko co dziesiąta Polka uważa, że choroba serca stanowi dla niej poważne zagrożenie.
Serce u lekarza
19.08.2008

Jeszcze niedawno lekarze uważali, że choroby serca grożą przede wszystkim zestresowanym mężczyznom na wysokich stanowiskach. Ale nikt się nie zastanawiał, jak to jest z kobietami. Dopiero badania przeprowadzone w ostatnich latach obaliły mit, że choroby układu krążenia to wyłącznie męskie przypadłości. Serce kobiety jest mniejsze niż Serce mężczyzny, chociaż anatomicznie oba zbudowane są tak samo.

Naczynia wieńcowe, które doprowadzają krew do serca, u kobiet są węższe. Mimo to panie rzadziej chorują na chorobę wieńcową. Dopóki kobieta jest w wieku rozrodczym, estrogeny i progesteron - hormony wydzielane przez jajniki - tworzą naturalną barierę chroniącą Serce. Dlatego aż 90 proc. zgonów w wyniku choroby niedokrwiennej serca wśród osób do 40. roku życia przypada na mężczyzn. Jednak po przekroczeniu przez panie 50. roku życia, a zwłaszcza po rozpoczęciu menopauzy, ta różnica powoli zanika. W taki sposób natura chroni ten najważniejszy organ kobiety w okresie, kiedy może ona wydawać na świat potomstwo. Jeżeli młodsze panie cierpią na choroby serca, dolegliwości te mają podłoże hormonalne.

Wraz z wiekiem zagrożenie chorobą serca lub miażdżycą znacznie wzrasta. Aby nie dopuścić do rozwoju choroby wieńcowej, często stosuje się hormonalną terapię zastępczą. Jeżeli jednak kobiety zachorują, mniejsze są ich szanse na wyzdrowienie. Częściej niż u mężczyzn pojawiają się u nich groźne powikłania pozawałowe. choroby serca i układu krążenia są w Polsce najczęstszą przyczyną śmierci. Najbardziej narażone na zachorowanie są kobiety z nadciśnieniem tętniczym.

Na zawał pracujemy przez wiele lat. Jest on efektem "zatkania" jednego z naczyń wieńcowych, a dokładnie drobnych tętnic. Przed wystąpieniem zawału chorzy bardzo często skarżą się na ból, który tak naprawdę jest sygnałem wskazującym na niedotlenienie serca.

Kobiety gorzej niż mężczyźni znoszą też operacje na sercu oraz częściej zapadają na udar mózgu po takim zabiegu. Dlatego panie, które mieszczą się w tzw. grupie podwyższonego ryzyka, powinny rozpocząć leczenie jeszcze przed menopauzą. Może to znacznie zwiększyć ich szanse na powstrzymanie rozwoju chorób układu krążenia.

choroby serca mogą pojawić się praktycznie u wszystkich, jednak jest wiele czynników zwiększających ryzyko ich wystąpienia, które możemy sami wyeliminować: palenie tytoniu, brak aktywności fizycznej, wysokie ciśnienie krwi, nadwaga, niezdrowa dieta i stres.

Regularne ćwiczenia fizyczne, takie jak spacer, jogging, pływanie, nie tylko pomagają w zachowaniu zgrabnej sylwetki, ale także dobrze oddziałują na układ krwionośny. Na kondycję kobiecego serca negatywnie wpływa zażywanie środków antykoncepcyjnych, szczególnie jeśli połączone jest z paleniem papierosów. Im więcej czynników ryzyka występuje jednocześnie, tym większe jest prawdopodobieństwo rozwoju chorób serca. Pamiętajcie, że zbawienny wpływ dla naszego serca ma 30-minutowy spacer!

O tych badaniach warto pamiętać:

  • Raz w roku sprawdzaj poziom cholesterolu w rozbiciu na frakcje ("dobry" i "zły" cholesterol).
  • Regularnie, nie rzadziej niż na pół roku, kontroluj ciśnienie krwi.
  • Echokardiografia wysiłkowa (badanie obrazowe za pomocą fal ultradźwiękowych).

Bez względu na to, ile masz lat – 20, 30 czy 40, profilaktykę zacznij już dziś!

Polecane wideo

Komentarze (10)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 17.11.2008 19:08
[quote="Gosc"]mam 45 lat ponad rok choruje na niedokrwienie miesnia sercowego mam czesto omdlenia a lekarstwa mi nie polepszyly stanu zdrowia niemoge podjac pracy szybko sie mecze szukam pomocy zebym mogla sie podleczyc i podjac prace na lekarstwa terz trzeba zarobic[/quote]
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.11.2008 19:07
mam 45 lat ponad rok choruje na niedokrwienie miesnia sercowego mam czesto omdlenia a lekarstwa mi nie polepszyly stanu zdrowia niemoge podjac pracy szybko sie mecze szukam pomocy zebym mogla sie podleczyc i podjac prace na lekarstwa terz trzeba zarobic
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.11.2008 19:06
mam 45 lat ponad rok choruje na niedokrwienie miesnia sercowego mam czesto omdlenia a lekarstwa mi nie polepszyly stanu zdrowia niemoge podjac pracy szybko sie mecze szukam pomocy zebym mogla sie podleczyc i podjac prace na lekarstwa terz trzeba zarobic
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.08.2008 15:13
mam 20 lat i wczoraj wyszłam ze szpitala,znalazłam się tak poniewaz serce biło mi bardzo nierównomiernie,na kilka sekund nie biło wcale,jedyną przyczyną mojego schorzenia jest stres
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.08.2008 21:46
ja mam 15 lat i problemyz dizśnieniem miesiączkuje od 13 roku zycia i nikt nei wie dlaczego
odpowiedz

Polecane dla Ciebie