Sawanci – geniusze z autyzmem

05 Kwietnia 2017

Nie potrafią poradzić sobie z najprostszymi czynnościami życiowymi, ale jednocześnie wykazują ponadprzeciętne zdolności w niektórych dziedzinach, np. matematyce, plastyce czy muzyce.

zespół sawanta

Amerykanin Kim Peek to pierwowzór postaci Raymonda Babbita z filmu „Rain Man”, w którego genialnie wcielił się Dustin Hoffman. Nie potrafił samodzielnie przeżyć nawet jednego dnia, ale znał na pamięć tysiące książek, potrafił czytać dwie strony na raz w kilka sekund, zapamiętywał mnóstwo informacji, np. numery telefonów, kody pocztowe, daty, adresy, układy ulic. Rozpoznawał ze słuchu większość utworów muzycznych, podając jednocześnie datę i miejsce ich powstania oraz datę urodzenia i śmierci kompozytora.

Leslie Lemke, niewidomy mężczyzna, chory na prażenie mózgowe. Ma wybitną pamięć muzyczną. W wieku kilkunastu lat usłyszał w telewizji koncert fortepianowy Piotra Czajkowskiego. Choć nigdy wcześniej nie miał do czynienia z instrumentami muzycznymi, pewnego dnia przypadkowo zasiadł za pianinem i bezbłędnie zagrał utwór z pamięci. Dziś ma swoim repertuarze kilka tysięcy kompozycji, zarabia na życie koncertując na całym świecie.

Inny Amerykanin, Alonzo Clemons doznał w dzieciństwie poważnego urazu głowy. Stracił wówczas podstawowe zdolności manualne, do dzisiaj nie potrafi samodzielnie zjeść czy zawiązać butów. Zyskał za to fantastyczny talent do rzeźbienia – w ciągu kilkudziesięciu minut potrafi uformować z wosku wierną podobiznę każdego zwierzęcia, które widział tylko przez kilkanaście sekund.

Prace Clemonsa są niezwykle realistyczne, uwzględniają położenie organów oraz napięte mięśnie. Mężczyzna zyskał sławę po wykonaniu rzeźby konia naturalnej wielkości. Dziś jego prace są wystawiane w galeriach sztuki w Stanach Zjednoczonych i wyceniane na wiele tysięcy dolarów. Jedno z dzieł zostało sprzedane za 45 tys. dolarów.

Zobacz także: Zęby mądrości - czy powinno się je usuwać?

Richard Wawro, syn polskiego inżyniera i oficera, który po II wojnie światowej osiadł na stałe w Szkocji, urodził się z upośledzeniem umysłowym. Dopiero w wieku 11 lat nauczył się mówić, nie potrafił pisać ani czytać, a z powodu zaćmy widział jedynie na prawe oko. Za to świetnie malował, zasłynął z wykonywania genialnych pejzaży i dzieł marynistycznych. Nigdy nie wykonywał żadnych szkiców w plenerze, po prostu szczegółowo zapamiętywał widok, a następnie idealnie odwzorowywał go na płótnie.

Już w wieku 17 lat miał pierwszą wystawę swoich prac, w galerii w Edynburgu. Do śmierci w 2006 r. (Richard Wawro zmarł na nowotwór płuc) sprzedał ponad tysiąc obrazów, a jego pejzaże trafiły do kolekcji brytyjskiej premier Margaret Thatcher czy papieża Jana Pawła II.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (1)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Alicja
(Ocena: 5)
2018-03-28 14:34:01

Chciałbym wyczulić państwa uwagę na fakt iż w zębach mlecznych dzieci z autyzmem wykrywa się rtęć oraz ołów jeszcze przed samym szczepieniem oznacza to że potencjalnie autyzmem może być choć częściowo odwracalny, polecam poczytać książkę "zneutralizuj chemię z pożywienia i odzyskaj zdrowie"

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1