Rwa kulszowa – jak zaradzić bólowi?

22 Września 2009

Bóle pleców mogą wystąpić w każdym odcinku kręgosłupa. Szczególnie dokuczliwe są okolice krzyża (kręgosłup lędźwiowy).

Rwa kulszowa – jak zaradzić bólowi?

Silny, ostry i przeszywający ból okolicy lędźwiowej promieniujący wzdłuż kończyny dolnej związany jest z rwą kulszową. To często spotykany zespół bólowy. W Polsce stanowi ok. 2% wszystkich rozpoznań lekarskich, co daje jej 4. miejsce na liście głównych przyczyn absencji chorobowej.

Przyczyny bólu

Bóle pleców wynikają m.in. z przyjęcia w procesie ewolucji wyprostowanej postawy ciała, do której kręgosłup lędźwiowo-krzyżowy nie został dobrze przygotowany. Częstotliwość występowania bólu rośnie wraz z wiekiem. W populacji ludzi dorosłych sięga 20%, a u osób powyżej 65. roku życia wzrasta do 49%.

Jednym z najbardziej dokuczliwych bólów w tej okolicy jest rwa kulszowa spowodowana zapaleniem nerwu kulszowego, uszkodzeniem krążka międzykręgowego lub zmianami zwyrodnieniowymi w dolnym odcinku kręgosłupa i uciskiem na nerw kulszowy.

Objawy

Ból silnie promieniuje od okolicy lędźwiowo-krzyżowej, przez pośladek, w kierunku uda i podudzia, wzdłuż nerwu kulszowego. Jego natężenie bywa tak silne, że uniemożliwia poruszanie się. Wystąpienie rwy kulszowej może być konsekwencją nagłego wysiłku, dźwignięcia bądź też wykonania gwałtownego ruchu. Intensywność odczuwania bólu wzmaga kaszel, uniesienie wyprostowanej kończyny, napięcie mięśni brzucha, zgięcie głowy lub tułowia.

Bóle krzyża o mniejszym nasileniu, ale mające charakter przewlekły, występują często u osób otyłych, o małej aktywności fizycznej, chociaż wyniki badań epidemiologicznych nie rozstrzygają jednoznacznie, czy tak jest w istocie. Bardziej prawdopodobne wydaje się założenie, że otyłość negatywnie wpływa na przewlekłość dolegliwości.

Środki zaradcze

W przypadku bólu pleców ulgę przynosi pozycja leżąca, podczas której kręgosłup jest odciążony. Na bolące miejsce dobrze jest przykleić hydrożelowy plaster PREL® red, który zapewnia kojący efekt rozgrzewający. Działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, przynosząc szybką ulgę w bólu. Plastry można stosować długotrwale, nawet przez wiele tygodni, w przypadku bólów przewlekłych. PREL® red nie odparza skóry, pozwalając jej oddychać. Nie pozostawia trudnych do usunięcia śladów na skórze ani na ubraniu, co więcej - można go bezboleśnie odkleić, nie podrażniając skóry.

Hydrożelowy plaster PREL® red zapewni szybki efekt terapeutyczny, łagodząc skutecznie bóle mięśni i stawów, rozgrzewając bezboleśnie oraz bezpiecznie.

Materiały prasowe

Zobacz także:

Z czym nie wolno łączyć leków?

Istnieją produkty oraz substancje, które mogą wchodzić w niebezpieczne interakcje z niektórymi farmaceutykami. Zobacz, czego powinnaś się wystrzegać podczas stosowania danego leku, aby nie obniżyć jego działania i nie narazić się na groźne skutki uboczne.

Uwaga na leki z Internetu! 

Wystarczy kilka kliknięć i sprawne poruszanie się w gąszczu różnych informacji, by odnaleźć te, których szukamy.

 

 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (46)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

lover
(Ocena: 5)
2017-01-30 22:07:13

jak dla mnie to najlepszym sposobem jest plaster przeciwbólowy. ja stosuję Pyralginę i daje radę. Szybko uśmierza ból i radzi sobie. Dzięki niej mogę normalnie funkcjonować, nie przejmując się bólem.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-01-05 07:45:05

re: Rwa kulszowa – jak zaradzić bólowi?

Wczoraj byłam z mamą u lekarza, i stwierdziła rwe kulszową .Przepisala ketonal i jeszcze inne leki na to, niestety ból jak na razie nie ustępuje .Mama momentami wyje z bólu nie wiem juz co robić leki powinny już coś działać a chyba na kolejną wizytę jeszcze za szybko co robić to straszne bóle ;(

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-11-21 18:06:23

re: Rwa kulszowa – jak zaradzić bólowi?

Ja tez mialam leczylam sie roznymi tabletkami ,zastrzykami az wreszcie poszlam na terapie chodzilam 16 razy po 10 poczulam ulge zeby pozbyc sie rwy kulszowej potrzebne sa cwiczenia zeby wzmocnic miesnie aby one same nie pozwolily wypadac dyskowi i masaze oeaz tabletki na stan zapalny .Samymi tabletkami nie wyleczymy rwy .Cwiczenia i jeszcze raz cwiczenia

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-16 21:56:26

Mnie boli odcinek krzyżowy kręgosłupa zawsze gdy mam okres. (mam 14 lat) :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-01 10:23:38

Very nice site!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-23 12:31:38

Mój tato miał rwę kulszową ...... co to był za ból ...... ketonal w tabletkach, ketonal w zastrzykach .... nic nie pomagało ...ból dalej trwał ...... nawet tramal nie pomógł .... dalej bolało ....... Dopiero po jakiś masażach ból ustąpił ale wcześniej zaliczył paru lekarzy, dostawał zastrzyki sterydowe i jeszcze jakieś specjalne witaminowe ....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-23 09:28:54

Gdy mnie złapało skończyło się zastrzykami! Obolałe plecy, ob olała dupa i nie moc! Nie polecam :/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-23 09:27:47

Ja mam bardzo często niestety taki ból, do tego często wypada mi dysk, cóż takie zwyrodnienie kręgosłupa ..... Ale polecam PIROXICAM, najlepsze tabletki :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-23 09:07:08

Powiem jedno. Największy ból, jaki można sobie wyobrazić! Miałam rwę kulszową całkiem niedawno. Tak mnie to dziadostwo unieruchomiło, że nie mogłam się dosłownie ruszać przez całe dwa miesiące! Ból nie do zniesienia. Za każdą próbę przewrócenia się na bok, żeby zjeść kanapkę bądź się napić płaciłam godzinnym bólem, który napełniał mi oczy łzami. Płakałam codziennie z bólu i rozpaczy. Najgorsze było to, że nie mogłam sobie w żaden sposób ulżyć, bo byłam w ciąży! Miejscowi ginekolodzy chcieli mnie faszerować ketonalem... Nie zgodziłam się na to, dla dobra dziecka. Miał to być czas radosnego oczekiwania, a był koszmarem. BÓL PORODOWY PRZY RWIE TO PIKUŚ! Przeżyłam jedno i drugie, rwy nie życzę nikomu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-23 14:41:27

"Największy ból jaki można sobie wyobrazić.." oj już nie przesadzaj. Ból wielki, ale uwierz, że zdarzają się zdecydowanie większe ;-))

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-23 21:48:13

Może Tobie się zdarzają, ale nie mi. Tak jak pisałam nie mogłam brać żadnych środków przeciwbólowych. Ból też może mieć różne natężenie u różnych osób. U mnie był potworny, paraliżujący. Do dziś pamiętam jak mąż próbował mnie przetransportować na krześle do wc, a później musiał mnie przez kilka minut sadzać na kibelek i z niego zdejmować, a po tym nie miałam już siły by położyć się na łóżko. Nie mogłam zgjąć ani wyprostować nóg, cała sztywniałam... To był dla mnie koszmar. Zamiast tyć chudłam w ciąży.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-22 21:16:00

to jakas reklama chyba! masaże pomagają :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz