Przystojni faceci mają ładne córki, ale brzydkich synów: Genów nie oszukasz!

14 Lutego 2011

Czy dzieci ładnych rodziców otrzymają od nich gen urody? Niekoniecznie! Jest wręcz przeciwnie – szczególnie w przypadku synów przystojnych mężczyzn.

Przystojni faceci mają ładne córki, ale brzydkich synów: Genów nie oszukasz!

Korzyści ze związku z przystojniakiem? Oprócz zazdrości koleżanek i innych przyjemności związanych z możliwością dzielenia życia z ładnym partnerem, zwykło się uważać, że związek z przystojnym mężczyzną zwiększa szanse na przedłużenie gatunku, a nawet zyskanie dodatkowych profitów – zarówno materialnych, jak i towarzyskich. Dodatkowo wiele kobiet uważa, że przystojny mąż to ładne potomstwo. Okazuje się jednak, że jedynie córki mogą czerpać korzyści z urody swojego ojca. Według naukowców syn przystojnego mężczyzny nie będzie jego udaną kopią. Wręcz przeciwnie!

Przystojny ojciec, ładna córka

Panie obdarzone urodą powinny być wdzięczne swoim ojcom. To dzięki przekazanym genom wygląd ich córek jest atrakcyjny. Na taką zależność niestety nie mogą liczyć chłopcy. To wniosek wysnuty przez zespół psychologów ze szkockiego University of St. Andrews. Naukowcy postanowili przyjrzeć się rodzinnym fotografiom, pochodzącym z rodzinnych albumów studentów. W tym celu przeanalizowali więc ponad sto portretów kobiet oraz ponad sto portretów mężczyzn. Okazało się, że mężczyźni o regularnych, symetrycznych rysach twarzy i klasycznej urodzie najczęściej płodzą synów, którzy nie mogą pochwalić się atrakcyjnym wyglądem…

Kryteria oceny – jak rozpoznać dobre geny?

Czy na podstawie podobnych analiz można dojść do równie odważnych wniosków? Aby badanie było wiarygodne, członków rodzin i samych studentów oceniano według dwóch najważniejszych, a tym samym dość ogólnych parametrów. Były nimi: atrakcyjność oraz kobiecość/męskość. W dalszym etapie eksperymentu psychologowie oszacowali szansę przystojnych par na urodzenie ładnych dzieci. Hipoteza została potwierdzona: córki najczęściej są obdarzone wyjątkową urodą wtedy, gdy posiadają przystojnych ojców, w przypadku synów – ładna matka i/lub przystojny ojciec nie są gwarancją takiego „sukcesu”.

Czy potrzebna jest selekcja?

Czy wynik badania oznacza, że marząc o ładnych dzieciach, nie powinnyśmy wybierać brzydkich mężczyzn, bądź po prostu nie zwracać uwagi na ich wygląd? Niekoniecznie. Podczas wyboru możemy posłużyć się fotografiami rodzinnymi – to cenne źródło informacji, pozwalające przeanalizować proces wyboru partnera. Dzięki temu będziemy w stanie przewidzieć, jakie cechy charakterystyczne, występujące w danej rodzinie od pokoleń wraz z genami męża otrzymają nasze dzieci. To, co dla jednych brzmi jak żart, dla innych jest wyjątkowo istotne. Według profesora prowadzącego badanie – Davida Perretta, wygląd partnera, jak również jego atrakcyjność nie jest błahostką czy zachcianką, ale podstawową siłą napędzającą ludzką ewolucję. Ładne osoby mają ładne dzieci, które z kolei zyskują większą szansę na dobranie się w pary z kolejnymi urodziwymi osobami. W ten sposób łatwiej przedłużyć swój ród.

Jeśli twój ojciec był przystojniakiem, jesteś bardziej atrakcyjna i kobieca niż twoje koleżanki – niezależnie od tego, jak ładna była twoja mama. Jeśli masz brata, najprawdopodobniej on sam jest mniej podobny do waszego taty niż ty. Według genetyki ojcowie przekazują synom jedynie męskie rysy twarzy, nie zaś urodę.

Oliwka Mostowska

Zobacz także:

Nie opłaca się mieć ładnych przyjaciółek!

Chcesz wodzić facetów za nos i wzbudzać ogólny zachwyt? Nie pokazuj się z dziewczynami ładniejszymi od siebie!

Gdzie żyją najprzystojniejsi Europejczycy?

Według badań portalu BeautifulPeople.com najbrzydsi są Niemcy, Brytyjczycy, Rosjanie i… Polacy! Gdzie zatem powinnyśmy szukać mężów?

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (118)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

0
(Ocena: 5)
2017-05-20 20:53:16

Ten artykuł jest wyssane z dupy.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-03-02 13:03:53

ho ho może ty bendziesz mojim facetem prosze cie :)***

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-01-13 09:07:55

a ty kto?????co już nie moge se pisać co taka silna jestes he he *********:):):):):)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-19 13:10:26

no no jeszcze ty piszesz ho ho******:):)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-14 08:13:13

siemka co tam u cb....******

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-09 09:03:06

i co taka silna jesteś....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-02 09:30:46

co tak cicho u wszystich

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-28 08:33:56

ale fajnie.....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-25 08:44:04

to co jesteś z tym co ma lal 58 ten koleś jest za stary dla ciebie wieszzzz........bo ja mam dla ciebie chłopaka takiego piotrka musze kączyć narazie pa pa pa

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-24 08:23:37

to fajnie że wracasz do mnie kocham cie.Ostatnio nie wiem co sie robi ze mnie wiesz tesknoe za toba bardzo wczoraj byłam u ciebie a ciebi nie byłam wieszzzzzzzz........:(:(:(:(:(:(

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz