Problemy ze snem: Co powoduje bezsenność?

25 Marca 2015

Trudności z zasypianiem i utrzymaniem snu ma coraz więcej Polaków, w tym wiele młodych osób. Jaka może być tego przyczyna?

sleep

Bezsenność to poważny problem, który często jest lekceważony. Tymczasem ze statystyk płyną bardzo niepokojące wnioski. Raport Melisany Klosterfrau „Stres a sen” na podstawie badania TNS Polska dowiódł, że blisko połowa Polaków ma problemy ze snem. Często jednak to bagatelizujemy. Szybkie tempo życia nie pozwala nam ucinać sobie drzemek – każdego dnia musimy być gotowi do pełnej aktywności. Organizmu nie da się jednak oszukać.

„Funkcjonowanie organizmu człowieka podlega istnieniu pewnych rytmów biologicznych. Jednym z najbardziej znanych jest naprzemienne występowanie po sobie cyklów czuwania i snu (…). Nawet niewielkie niedobory [snu] mogą być przyczyną złego funkcjonowania w ciągu dnia, a przewlekłe odczucie niewyspania może wywoływać wiele chorób, w tym także zaburzeń psychicznych, a niekiedy nawet stanowić zagrożenie dla życia” – pisze mgr farm. Katarzyna Górka w pracy poświęconej bezsenności.

Sen jest nam niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania. Zapewnia regenerację (fizyczną i psychiczną), pomaga odzyskać utracone siły, poprawia koncentrację i pamięć, zapewnia spokój, opanowanie emocjonalne i dobre samopoczucie, wzmacnia system odpornościowy, reguluje metabolizm, gwarantuje atrakcyjny wygląd, pomaga utrzymać właściwą masę ciała itp. Niektórych aspektów możemy nawet nie łączyć z nocnym odpoczynkiem. A jednak to on zapewnia nam zdrowie i właściwą kondycję psychofizyczną.

Choroba cywilizacyjna

Dlatego gdy organizmowi brakuje odpoczynku, zaczyna chorować. O bezsenności mówimy, kiedy pojawia się trudność w zasypianiu oraz utrzymaniu snu (częste wybudzenia), zbyt wczesne budzenie się rano czy odczucie, że sen nie daje odpoczynku. Bezsenność diagnozuje się jako chorobę, kiedy trudności ze snem występują co najmniej trzy razy w tygodniu przez minimum miesiąc, a zła jakość snu wpływa na samopoczucie oraz funkcjonowanie w ciągu dnia.

Z problem zmaga się coraz więcej młodych osób. „Był to do niedawna problem tylko osób starszych czy w średnim wieku. W tej chwili coraz więcej widzimy osób młodych, osiemnasto- czy dwudziestoparoletnich. Drugim problemem, z którym dość dużo osób nie może sobie poradzić, jest nadmierna senność” – mówi specjalista neurolog Aleksandra Wierzbicka agencji informacyjnej Newseria Lifestyle. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaliczyła bezsenność do chorób cywilizacyjnych.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (15)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

lajtka
(Ocena: 5)
2018-05-19 16:09:17

na moją bezsenność pomaga mi Extraspasmina. długo szukałam i na szczęście ją znalazłam. teraz mi pomaga jak mam problem ze stresem i z bezsennością.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Janka
(Ocena: 5)
2018-04-20 13:01:07

Wiadomo, że w dzisiejszch czasach więcej osób ma problemy se snem poprzez bodźce które zabiegają o naszą uwagę z każdej strony, jednak nie zawsze to jedyna przyczyna, dla mnie lekartstwem na sen okazała się wymiana materaca na nowy, swój wybrałam w sklepie comforteo i wierzcie lub nie, ale moje problemy ze snem się skończyły.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Weronika
(Ocena: 5)
2017-07-25 18:23:52

Elwira tak jak mówisz, w tym przypadku najlepszy jest Toxinext, każdy mówi o tym leku, ja też się nie zawiodłam, wyczyścił mój organizm z toksyn czuję się bardziej zdrowsza ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Elwira
(Ocena: 5)
2017-07-25 18:21:19

Ludzie nie zdają sobie sprawy, że mogą mieć pasożyta w swoim ciele i może on powodować m.in. bezsenność, która jest uporczywa. Wiem, bo sama tak miałam :/ Musiałam wziąć Toxinexta, który wyzbył się wszelakiego robactwa ze mnie ;) Teraz mogę spać spokojnie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-04-24 08:56:12

Moje problemy ze snem były spowodowane niedoborem magnezu. Miałem też skurcze mięśni i pobolewała mnie głowa. Lekarz zalecił suplementację magnezu więc zakupiłem żywą sól magnezową i przeszło po jakimś czasie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-02-04 18:15:32

re: Problemy ze snem: Co powoduje bezsenność?

też miałam kłopoty z zasypianiem, jego wynikiem był nadmierny stres. Ale znalazłam bardzo fajny i przyjemny sposób mianowicie kąpiele solankowe, do wanny z wodą dodaję sól o zapachu sandałowca, relaksuje odpręża. Super się po niej śpi.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-11-03 19:44:56

re: Problemy ze snem: Co powoduje bezsenność?

Kiedy byłam w stresie wszystko mi się sypało. Nie miałam apetytu, nie potrafiłam się wyspać. Koleżanka poleciła mi oczyszczanie energetyczne na stronie moc-energii.pl . I rzeczywiście po odprawieniu rytuału problemy ze stresem ustały. Jestem pogodna i bardziej optymistyczna i co najważniejsze nabrałam więcej dystansu do wielu spraw, przez co już się nie denerwuje.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
mic30
(Ocena: 5)
2015-08-13 20:58:47

re: Problemy ze snem: Co powoduje bezsenność?

Problem z zaśnięciem to nic przyjemnego. Sam się z nim borykałem dopóki znajomy nie polecił mi wspomnianego przez użytkownika bryska nervomixu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-08-04 19:46:05

re: Problemy ze snem: Co powoduje bezsenność?

Też przez to przechodziłam…. byłam załamana, nic mi się nie chciało, ciągle bym spała…. Pomogło mi oczyszczenie aury ze strony energiaduchowa.pl , po takim zabiegu stanęłam na nogi i znowu zaczęłam się starać, aby moje życie szło w odpowiednim kierunku.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
bryska
(Ocena: 5)
2015-03-27 20:28:58

re: Problemy ze snem: Co powoduje bezsenność?

Ja też jak zmieniłam pracę to nie mogłam spać, długo się męczyłam z tym, ciężko było mi zasnąć bo wszystkie problemy z pracy miałam w głowie i stres mnie brał, pomogło mi branie nervomixu, jakoś łatwiej było mi zasnąć, a teraz jak już się przyzwyczaiłam do pracy to problem się zminimalizował

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz