Powikłania pogrypowe - komu i czym grożą?

18 Stycznia 2015

Zaleczenie, a nie pełne wyleczenie choroby może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

sick

Zimą szybko można się rozchorować. Grypa atakuje sezonowo, bo sprzyjają temu niskie temperatury i mała wilgotność powietrza – wirus szybciej się wtedy rozprzestrzenia. Nasz układ odpornościowy jest osłabiony. Więcej czasu spędzamy w pomieszczeniach, więc wirus łatwiej przenosi się z jednej osoby na drugą. Często nie potrafimy jednak odróżnić przeziębienia od grypy. W tym pierwszym przypadku początek jest łagodny. Pojawia się ogólne osłabienie, któremu towarzyszy stan podgorączkowy i katar. Zmniejsza się drożność nosa, może pobolewać głowa.

Grypa natomiast ścina nas nagle. Temperatura ciała gwałtownie podskakuje (powyżej 38 stopni), pojawiają się dreszcze, bóle głowy, stawów, suchy kaszel, brak apetytu, ból gardła, rozbicie. Dzieci mogą skarżyć się na biegunkę oraz nudności. Choroba uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Musimy mieć świadomość, że grypa to ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywołana zakażeniem wirusem grypy. Przenoszona jest drogą kropelkową przez wydychane powietrze czy kaszel bądź drogą kontaktów pośrednich. Za jej rozwój odpowiedzialne są trzy rodzaje wirusów (A, B i C), które rokrocznie ulegają mutacjom, dlatego walka z nimi jest trudna.

Chorobę często próbujemy „przechodzić”. Leczymy ją na własną rękę. Tymczasem z grypą nie ma żartów – jeśli rozpoznamy u siebie wymienione wcześniej objawy, należy jak najszybciej spotkać się z lekarzem.

Jak leczyć grypę?

Chorzy na grypę muszą pozostać w domu. Wskazane jest leżenie w łóżku i odpoczywanie. Należy unikać wysiłku fizycznego. Zalecane jest spożywanie dużej ilości płynów i przyjmowanie leków przepisanych przez lekarza. Większość pacjentów, którzy zapadną na grypę, wraca do zdrowia w ciągu od jednego do dwóch tygodni.

Z grypą nie ma żartów, ponieważ niewyleczona może spowodować groźne powikłania. Szacuje się, że co roku powikłania pogrypowe powodują śmierć ok. 2 mln ludzi. Większość zgonów dotyczy pacjentów powyżej 65 lat bądź młodszych, ale osłabionych przez choroby inne niż grypa, np. cukrzycę czy przewlekłą chorobę układu krążenia.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (1)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2015-01-20 17:47:55

re: Powikłania pogrypowe - komu i czym grożą?

Witam sprzedam nowy oryginalny zestaw do aborcji medycznej ze strony Women on Web. Zestaw sklada sie z 1 tab Mifepristonu+ 8 tab Misoprostolu. Mozna go wykorzystac do 14 tygodnia ciazy. Wszelkich informacji na temat zazycia itp udzielam przy zakupie. Mozliwy odbior osobisty, wysylka za pobraniem ze sprawdzeniem zawartosci jak i wszelkie inne opcje. Polecam! Kontakt 669632890

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1