PORADNIK IMPREZOWICZKI: Z czym nie łączyć alkoholu?

14 Sierpnia 2010

Co się dzieje, gdy zmieszasz z alkoholem leki, pigułki antykoncepcyjne, środki przeciwbólowe lub antybiotyki?

PORADNIK IMPREZOWICZKI: Z czym nie łączyć alkoholu?

Alkohol to zdradliwy przyjaciel. Owszem, potrafi błyskawicznie poprawić humor, ale jednocześnie może nieźle nabroić w naszym organizmie. Jeśli zaczniesz bez rozsądku, nie zwracając uwagi na to, z czym łączysz drinki, może się to dla ciebie naprawdę źle skończyć.

Alkoholu nie powinnaś łączyć przede wszystkim z lekami - to ogromne ryzyko. Dr Enoch Gordis ostrzega: –Osoby spożywające napoje alkoholowe powinny być świadome, że łączenie ich z lekami – zarówno dostępnymi wyłącznie na receptę, jak i tymi, które dopuszczono do wolnej sprzedaży – może stać się źródłem problemów.

Alkohol i leki przeciwdepresyjne

Jeśli leczysz się na depresję, masz stany lękowe, wpadasz w furię lub cierpisz na nerwicę natręctw, a do tego przyjmujesz tzw. antydepresanty, dla swojego dobra powinnaś zapomnieć o piciu wysokoprocentowych drinków. Substancje zawarte w leku mogą nasilić toksyczne działanie alkoholu na cały układ nerwowy. Taka mieszkanka może wywołać różne objawy niepożądane. Mimo to kufel piwa czy lampka wina spożyte przy szczególnej okazji nie zaszkodzą.

Alkohol i leki na uspokojenie

Osoba, która przyjmuje leki na uspokojenie, powinna całkowicie zrezygnować z picia alkoholu. Chodzi tutaj przede wszystkim o benzodiazepiny. Połączenie ich z alkoholem może spowodować bardzo niebezpieczne powikłania. Niektóre substancje zawarte w lekach uspokajających mogą upośledzić zdolność do prowadzenia pojazdów. I to nawet jeżeli napijemy się drinka dzień po spożyciu lekarstwa.

Coraz częściej na uspokojenie stosuje się benzodiazepinę lorazepam. To bardzo silny środek, a jego połączenie z wysokoprocentowymi drinkami może wywołać depresję oddechowo-krążeniową. Osoby przyjmujące leki uspokajające muszą zdawać sobie sprawę, że częste spożywanie alkoholu nasila efekt uspokajający barbituranów zawartych w leku. I to w mózgu. A to może doprowadzić do śpiączki czy wręcz zatrzymania funkcji oddechowych, co kończy się śmiercią.

Alkohol i tabletki antykoncepcyjne

Pokutuje przekonanie, że spożywanie alkoholu osłabia działanie doustnej antykoncepcji hormonalnej, czyli zwiększa szansę na zajście w ciążę. To mit. Jednakże jeśli bierzesz tabletki antykoncepcyjne, nie powinnaś pić alkoholu zaraz po przyjęciu pigułki. Alkohol może wywołać wymioty lub biegunkę. A jeśli tabletka nie zdąży się wchłonąć, wydalisz ją z organizmu. Dlatego jeśli w ciągu trzech godzin od przyjęcia pigułki, upijesz się i zaczniesz wymiotować, uważaj, bo działanie antykoncepcji jest znacznie osłabione!

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (86)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

michalina3
(Ocena: 5)
2015-11-22 23:32:26

re: PORADNIK IMPREZOWICZKI: Z czym nie łączyć alkoholu?

Ale dziewczyny maja racje co do Caya, bo jednak nie zawsze kazda z nas chce też stosowac hormony. One maja rózny wpływ na nasze zdrowie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Ja
(Ocena: 5)
2013-03-10 22:34:15

re: PORADNIK IMPREZOWICZKI: Z czym nie łączyć alkoholu?

Kiedyś zrobiłam okropną głupotę. Zażywałam leki przeciwbólowe na receptę (refastin) od czasu do czasu, częściej jednak mniej silne. Żołądek miał już naprawdę dość, bo stosowałam je bardzo często, bo bardzo cierpiałam. Moja flora bakteryjna była już na wyczerpaniu. Refastin jest ostatecznością, ale pewnego dnia musiałam go zażyć. Jak gdyby nigdy nic po jakiś 10 minutach zjadłam kilka misiów żelowych nasiąkniętych alkoholem ( misie haribo moczone w alkoholu, a dokładnie w wódce, którymi można się nawet upić) kompletnie zapominając o tym, że wcześniej zażyłam jedną z najmocniejszych tabletek na rynku farmaceutycznym w Polsce. Początkowo zaczął mnie boleć żołądek, myślałam, że to po samej tabletce, bo zapomniałam połknąć tabletkę osłonową. Ból się nasilał, był bardzo ostry, nie pozwalał mi chodzić, leżeć, tylko siedzieć z podkurczonymi nogami. Doszła biegunka, mdłości. Plus okropny ból brzucha. podejrzewałam już wszystko, łącznie z wyrostkiem. Dopiero później uświadomiłam sobie połączenie refastinu i wódki z miśków. Do tego nie za bardzo pamiętam co się wtedy działo, jakbym była w pół śnie. Ból ustał po kilku godzinach, a przez pare dni jelita odmawiały mi posłuszeństwa i bolały. Gdyby ból nie ustępował musiałabym udać się do szpitala, a tam nikt nie uwierzył by mi w historię o misiu żelowym. Stwierdzono by, że popiłam lek wódką. Okropne! uważajcie na wszelkiego rodzaju pożywienie z alkoholem łączone z tabletkami! Dla jednych oznaczać to może ciężkie uszkodzenie narządów wewnętrznych, dla innych tylko ból brzucha-który nie był co prawda do zniesienia. Postanowiłam zrobić USG po tym wydarzeniu, aby sprawdzić, czy aby na pewno nie uszkodziły mi sie wątroba, żołądek albo jelita. Przestrzegam!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-18 12:25:11

każdy głupi wie że nie można mieszać alko z lekami...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-18 12:18:47

widzę że co niektóre z was prześcigaja się tu w głupocie a na pewno nie o to chodziło w artukule

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-17 22:24:24

Akodin + alkohol (najlepiej wódka) = faza jak po zażyciu narkotyków.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-17 12:40:57

przed każdą imprezą dwa ketonale! ;D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-17 00:38:21

Cudowny artykuł dla ludzi planujących samobójstwo. Brawo.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-16 20:03:56

Zelixa i Meridia sa zakazane prawie od roku, kupic je mozna tylko na czarnym rynku, wiec w ogole nie powinne byc te leki wspomniane w tym artykule drogi papilocie....faktycznie nie nalezy ich laczyc z alkoholem, a tym bardziej z marihuana, bo ja prawie dostalam palpitacji serca :/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-18 10:58:41

To gdzie Ty miałaś głowe dziewczyno?:P

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-28 13:37:27

to, gdzie ta dziewczyna miała głowę to już nie Twój problem, moja droga. jej życie-jej sprawa.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-16 09:06:58

nonim2010-08-16 9:04:03 zgłoś do usunięcia Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz Proszę u usunięcie tego komentarza, ponieważ ... A JA BRAŁAM MERINDIE I ZELIXE I PIŁAM ALKOHOL NA IMPREZACH I NIC MI NIE BYŁO. TABLETKI BRAŁAM RANO, PIŁAM WIECZOREM I JAKOŚ ŻYJE ALE W SUMIE WIADOMO ZE LEKI I ALKOHOL TO NIE JEST ZGRANE POŁĄCZENIE :) A SORY POWINNO BYĆ MERIDIE :0 BO ZARAZ SIE KTOS PRZYCZEPI

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-16 09:04:03

A JA BRAŁAM MERINDIE I ZELIXE I PIŁAM ALKOHOL NA IMPREZACH I NIC MI NIE BYŁO. TABLETKI BRAŁAM RANO, PIŁAM WIECZOREM I JAKOŚ ŻYJE ALE W SUMIE WIADOMO ZE LEKI I ALKOHOL TO NIE JEST ZGRANE POŁĄCZENIE :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-16 12:31:03

dokładnie ... tylko trochę szybciej w łeb waliło :D ale za to jaka figurka ;p

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
a
(Ocena: 5)
2016-09-15 13:04:50

Jesteś tak pojebany czy tylko udajesz?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz