Polskie powietrze wywołuje RAKA - oddychanie nas zabija (Paradoks?)

15 Listopada 2011

Poziom substancji rakotwórczych w największych miastach przeraża!

łąka

Specjaliści, którzy do tej pory twierdzili, że nic tak dobrze nie wpływa na nasze zdrowie, jak ruch na świeżym powietrzu, niestety będą musieli zmienić swoje zalecenia. Okazuje się bowiem, że wskaźnik niebezpiecznych dla organizmu substancji, zawartych w polskiej atmosferze, jest bardzo wysoki.

Sprawa jest poważna, ponieważ dotyczy prawie wszystkich dużych miast, a nie ma łatwych rozwiązań ograniczenia tych zanieczyszczeń –  ostrzega Wojciech Szymalski, prezes stowarzyszenia Zielone Mazowsze.

Polskie powietrze zawiera przede wszystkim drobne pyły przemysłowe oraz substancje rakotwórcze, takie jak benzo(a)piren. Dla przykładu: w Warszawie dzienna norma zawartości pyłów przekraczana jest 100 razy w roku, podczas gdy takich dni nie powinno być więcej, niż 35. To jednak nie wszystko, ponieważ z najnowszego raportu Europejskiej Agencji Środowiska wynika również, że Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze ze wszystkich państw UE!Za niebezpieczne substancje odpowiada przemysł, transport, duża liczba starych aut z silnikiem Diesla oraz mroźna zima, która spowodowała wzrost spalania węgla dla ogrzewania domów – wylicza „Rzeczpospolita”.

Ministerstwo Środowiska zapowiada przygotowanie krajowego programu działań, które będą miały na celu zredukowanie niebezpiecznych substancji w zatrutym powietrzu.

Maja Zielińska

Zobacz także:

Rak szyjki macicy jest coraz powszechniejszy nawet wśród nastolatek

Wszystko przez rozwiązłość seksualną młodych dziewczyn.

GROŹNIE: Pojawił się wirus - zabójca! (Miks świńskiej grypy i nowego szczepu zaatakuje w ciągu 24 h)

W ciągu doby wirus może opanować wszystkie kontynenty.

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (23)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-20 01:02:36

odpierdolcie sie od Diesla ja mam 21letnia BMW 324 TD i zero dymu była nawet sprawdzana w mechanice pojazdów specjalną maszyną... i mysle że reszta zadbanych diesli nie dymi i nie zanieczyszcza powietrza... benzyniaki bardziej smierdzą

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-17 00:22:14

głównymi żródłami tego syfu w powietrzu są paleniska domowe bo ludzie spalają śmieci

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-17 00:03:15

Gdybyscie wiedzieli jakim mocarstwem jest Ameryka i Rosja i co potrafią zrobić łącząc się w jedno bylibyście zdumieni. Oni robią wszystko by zapanowac nad swiatem i jestem pewna ze predzej czy pozniej bedzie wojna bo smierdzi tym gówEm na kilometry. Robią wszystko co chcą panują nad całym światem a my jesteśmy tylkoo pionkami. Taka prawda

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-16 21:21:20

i dziwić się, że jeszcze tyle chorujemy? Taka atmosfera, że min 2 razy do roku z tatą chorujemy na płuca.Mieszkamy na Śląsku a tu jest z powietrzem jeszcze gorzej

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-16 18:21:36

i unia nam dowali podatki od powietrza.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-15 21:14:58

rany według papilota nie wolno nam jesc pic ani nawet oddychac bo wszystko powoduje raka.. porazka.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-16 10:27:18

papilot nie zakazuje ci oddychać tylko informuje, że powietrze w polsce pozostawia wiele do życzenia

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-15 15:46:49

Wcześniej Polska miała być płucami Eurpy, teraz jest najbardziej zanieczyszczonym krajem Uniii.. weźcie ustalcie jedna wersję i sie tego trzymajcie :|

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-15 15:00:43

Żadna nowość. Proponuję poczytać o styropianie, którym ocieplacie dom.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-15 13:48:17

Coś w tym jest, ale też bez przesady. Powietrze faktycznie jest trochę "ciężkie", ale to dlatego, że mamy taki a nie inny klimat. Byłam w tym roku na super last minute ( znalazłam w alfastarze naprawdę warto się rozejrzeć) na Teneryfie i czułam, że tam oddycham inaczej. No ale tam po pierwsze plaża, woda, dużo zieleni - to wszystko składa się na to, że i powietrze jest inne. Odpoczęłam i trochę odetchnęłam, planuję już kolejne wczasy w tym samym miejscu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-15 13:42:22

hm... zgodzę się, że w Polsce jest pełno palaczy, wgl nie mam pojęcia po jakie licho oni palą -.-. Co? Dla szpanu? Po to żeby być chorym? Zanieczyszczać powietrze? Wiem, że to jest ciekawość na początku, żeby spróbować cos nowego, bo ja również próbowałam, ale może CAŁEGO papierosa to chyba jednego spaliłam ... Ale to było jak byłam bardzo młoda, takie głupie pomysły były :D.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-15 15:32:50

dym papierosowy nie zostaje w powietrzu tak zeby Ciebie zatruć, tak samo zapytam, PO JAKIE LICHO UZYWACIE DEZODORANTÓW!! Żeby być pachnącym? Zanieczyszczac powietrze?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz