Po co kobiecie testosteron?

04 Maja 2014

Wiedziałaś, że kobieta też ma testosteron? Gdy jego ilość jest w normie, wszystko gra. Gorzej, gdy mamy go za dużo.

silna kobieta

Kayah oskarżała go o wszystkie nieszczęścia tego świata. Bo testosteron to męski hormon płciowy, a im więcej go w organizmie mężczyzny, tym zdaniem panów – lepiej. Okazuje się jednak, że testosteron mają również kobiety. W niewielkich ilościach produkuje go kora nadnerczy, jajniki i łożysko.

Po co nam testosteron? Jego niewielka ilość jest nam potrzebna do prawidłowego rozwoju. Hormon ten, między innymi, wykazuje wpływ anaboliczny poprzez pobudzenie syntezy białek (w bardzo niewielkim stopniu powoduje także zwiększenie masy mięśniowej), bierze udział w produkcji czerwonych krwinek w szpiku kostnym, wpływa na gospodarkę wapnia (przekładając się na prawidłową gęstość kości, co chroni przed osteoporozą), odpowiada za poziom libido i wytrzymałość organizmu (pozwala stosować cięższy, efektywniejszy trening). Niewielka ilość testosteronu działa korzystnie na serce i krążenie.

Hormon ten jest niczym motor, siła napędowa do działania. Pod tym względem naprawdę się kobietom przydaje. Testosteron kształtuje bowiem sferę emocjonalną – nazywa się go „hormonem śmiałości”; odpowiada za takie cechy jak pewność siebie, odwaga, kreatywność, niezależność, skłonność do ryzyka. To dlatego kobiety z wyższym niż norma stężeniem testosteronu są przebojowe, energiczne, sprawdzają się na kierowniczych stanowiskach, ale mogą też wykazywać skłonność do agresji czy przejawiać impulsywne, wybuchowe zachowania.

Za mało, za dużo

Prawidłowy poziom tego hormonu u kobiet to 0,06-1,3 ng (nanogramów) na każdy mililitr krwi; u mężczyzn jest to nawet kilkadziesiąt razy więcej. Gdy kobieta testosteronu ma za mało, może skarżyć się na częste zmęczenie, spadek nastroju i depresję, większą skłonność do tycia, ogólne osłabienie, niską samoocenę, brak chęci do życia, problemy z koncentracją i pamięcią.

Kobiety z podwyższonym stężeniem testosteronu można natomiast rozpoznać po sylwetce – mają wąskie biodra i szerokie ramiona, mięśnie są u nich wyraźnie zaznaczone. Może pojawić się nadmierne owłosienie (hirsutyzm) – na nogach, rękach, plecach, klatce piersiowej, twarzy. Głos się obniża. Włosy szybciej się przetłuszczają, cera się psuje, może pojawić się trądzik.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (10)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Natalia
(Ocena: 5)
2014-05-05 19:07:48

re: Po co kobiecie testosteron?

Z tym, że nadmiar testosteronu (który wg was jest genetyczny) prowadzi do PCOs to troche nadwyrost napisane. Nigdy nie udowodniono, że PCOs jest genetyczny ( jestem jedyną osobą w rodzinie, która ma PCOs, ani mama, ani siostra, nawet babcie, czy kuzyni tego nie doświadczyli). PCOs jest chorobą patologiczną i wciąż nie znane są jej przyczyny. Ponadto w pierwszym lepszym artykule w internecie można przeczytać, że większą rolę odgrywa tutaj insulina, która prowadzi do wytwarzania androgenów. A co do dziewczyny, która bierze tabletki od 2 klasy gimnazjum - teoretycznie w tym wieku nie da się postawić takiej diagnozy. W tak młodym wieku KAŻDY lekarz może podejrzewać PCOs ale raczej zaleci branie spironolu, który obniża poziom androgenów niż będzie chciał faszerować 15 latke tabletkami antykoncepcyjnymi, gdy są alternatywne sposoby leczenia.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-05-05 15:06:13

re: Po co kobiecie testosteron?

okropny ten model

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
kasiunia
(Ocena: 5)
2014-05-08 21:53:34

ładniejszy od modelki,przypomina mi aktora polskiego pochodzenia.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-05-04 18:51:30

re: Po co kobiecie testosteron?

dziewuszki mam pcos narazie biore tabletki anty ale boje sie ze w przyszlosci nie bede mogla miesc dzieci, jak u was to wyglada ?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-05-04 19:07:33

Mam ten sam problem. Rozmawiałam w piątek z moją panią ginekolog, powiedziała że "dopóki kobieta ma jajniki i macice prawie zawsze da się doprowadzić do ciąży". Ponadto nadmieniła, że wystarczą jakieś środki medyczne na wywołanie owulacji + jakieś inne i nie powinno być z tym problemu. Dodała, że najlepsza płodność jest do 24 roku życia kobiety, potem zaczyna spadać (powoli, nie musisz panikować) :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-05-04 22:45:26

ja biore tabletki jakoś od 2 kalsy gimnazjum, czyli ok 5 lat. dostałam ja z powodu bardzo bolesnych miesiaczek. z tym samym problemem co Ty poszłam do ginekologa - powiedział, ze większe problemy z zajściem w ciąże moze mieć kobieta z nieregularnym okresem itp, niż ta, co bierze tabletki, które bądź co bądź wszystk oregulują.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-05-05 01:38:52

Mam problem z pecherzykowatymi jajnikami, baaaardzo nieregularny okres i zbyt wysoki testosteron. Przy tym jestem mamą 2 letniego szkraba :). O dziecko starałam sie, co prawda, niemalże dwa.lata, śle UFO się naturalnie o bez wspomagaczy ;-) . Wciąż jednak się leczę (hormony) i jestem pod stałą opieką lekarzy. Jednak pco to nie wyrok :).

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-05-05 01:40:03

*ale udało się!! A nie jakieś UFO ;-)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-05-04 12:28:29

re: Po co kobiecie testosteron?

W końcu jakiś przydatny i ciekawy artykuł.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-05-04 10:26:43

re: Po co kobiecie testosteron?

mam zespol policystycznych jajnikow, jest NAJGORZEJ na swiecie. w moim przypadku to wieczna walka

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1