Palming – gimnastyka wzroku

18 Sierpnia 2008

Bolą cię oczy od nadmiernej współpracy z komputerem? Z roku na rok rośnie twoja krótkowzroczność? Jeśli masz tego serdecznie dość, szansą dla ciebie jest palming.

Palming – gimnastyka wzroku

W 1929 roku francuski naukowiec, lekarz, dr Bates opublikował pracę o naturalnej metodzie leczenia oczu. Nazwał ją palmingiem.

Według tradycyjnej definicji widzenia, światło ogniskuje się, zmieniając kształt soczewki i dopiero potem pojawia się na siatkówce ostry obraz przedmiotu. Ale według teorii naukowca, w tym procesie zmienia się cała gałka oczna, a soczewka pozostaje nieruchoma. Francuz uznał, że krótkowzroczność i nadwzroczność są spowodowane słabymi mięśniami gałki ocznej, trzeba więc uczynić wszystko, aby były w stanie zmienić jej kształt i uzyskiwać ostry obraz na siatkówce.

Złą pracę gałki ocznej dr Bates tłumaczył stresem, trybem życia, przebytymi chorobami. Stworzył terapię widzenia, mówiącą o tym, że aby wyleczyć oczy, trzeba zająć się całym ciałem i psychiką człowieka. Jego teorie budziły wiele kontrowersji w środowisku medycznym, zwłaszcza gdy głosił, że okulary są tylko protezą dla oczu i należy je odrzucić. Jednak późniejsze badania wykazały skuteczność jego metody. A świadectwem tych słów są tysiące wyleczonych osób na całym świecie.

Metodę doktora Batesa może stosować każdy. Ćwiczenia zaczynamy od rozluźnienia ciała, szczególnie mięśni karku. Sztywne mięśnie powodują zwężenie naczyń krwionośnych, co z kolei prowadzi do zaburzeń widzenia.

Siadamy wygodnie przy stole, oba łokcie opierając na blacie. Dłońmi zakrywamy otwarte oczy. Palce krzyżujemy nad brwiami, a światło nie powinno przenikać przez ręce. Następnie powoli zamykamy powieki. Mówiąc potocznie, palming polega na zasłanianiu oczu miseczkami z dłoni tak, by żaden promień światła do nich nie docierał. Po zastosowaniu tej metody nawet osoby z wadami wzroku widzą ostrzej i wyraźniej niż wcześniej! Palming dobrze jest poprzedzić naświetlaniem oczu przez zamknięte powieki.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (39)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Ja
(Ocena: 5)
2015-08-20 23:07:08

Fajne :)

Super :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
gula
(Ocena: 5)
2015-03-30 10:40:37

re: Palming – gimnastyka wzroku

Moje oczy ostatnio bardzo szybko się męczą i nie daję rady wysiedzieć przy komputerze. Teraz jest znacznie lepiej odkąd koleżanka mi poleciła krople starazolin hydrobalance. Jak sobie je zakroplę, to uczucie zmęczenia mija błyskawicznie, a oczy są super nawilżone.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-05-06 11:11:34

Głosujcie na Janusza Korwina Mikke w wyborach prezydenckich 2010!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-01-13 15:34:13

„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-23 10:11:00

Polecam kupno książki Bates'a pt. "Naturalne leczenie wzroku bez okularów", gdzie ta i wiele innych opracowanych przez nie metod jest dokładnie opisana. Jest po polsku w tłum. Roberta Palusińskiego. Posiadam też ją w wersji elektronicznej [xenon2185(małpa)gmail.com]

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-11 12:32:00

Palming to tylko jedno cwiczenie z wielu. Aby metoda byla skuteczna nalezy stosowac wszystkie metody cwiczac kazdego dnia kilka razy, wazna jest tez zmiana diety i ogolne samopoczucie. Palming pomaga na chwile rozluznic narzad wzroku i mozna go stosowac w pracy z komputrerem np. jak w przepisach BHP jest mowa o 5 minutach przerwy co godzine, warto te 5 minut poswiecic na palming i potem na patrzenie przez chwile w dal. Metoda dziala, ale powoli no i potrzeba rok zeby cofnac o 1 dioptrie wade, ale da sie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-11-16 12:29:00

ja ma na plusie 0,4 dioprie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-11-16 12:28:00

Ja mam trochę zły wzrok i moze dzięki tej metodzie juz nie bede mieć xd Bo ja nie chce nosic okularow ;/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-09-09 18:36:00

Jak powiedzieliby anglosasi: Oh my God!!!. Ludzie jak macie 3 dioptrie na plus/minus to nie spodziewajcie się cudów. Trzymanie oczy w ciemności nawet przez pięć godzin nie naprawi wady wzroku. Drobne wady da się tak naprawić. Pracuję godzinami przy komputerze i psuł mi się wzrok - miałem kłopoty z rozmazywaniem się dalszych elementów krajobrazu bądź odleglejszych elementów wyposażenia pomieszczenia. Nie czekałem na cud sam opracowałem dla siebie technikę ćwiczeń oczu i teraz nie mam kłopotów z nimi. Okulista musi zrezygnować z przepisywania mi okularów :D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-08-24 16:28:00

Czy to pomaga w leczeniu wad wzroku to nie wiem i prawdę mówiąc wątpię... Ale ja mam wzrok z jakąś całkiem mikrą wadą i się nie znam na sposobach naprawiania go. ^^ Ale takie zaciemnienie pomaga trochę zmęczonym oczom. Wypróbowałam teraz, posiedziałam minutę z zasłoniętymi oczami, i rzeczywiście mam wrażenie, że jakoś łatwiej się patrzy. Ale to jest całkiem prozaiczny skutek zamknięcia i zaciemnienia oczu (co dla mnie zawsze działało łagodząco, jeśli bolały mnie oczy, np. od długiego czytania albo wpatrywania się w monitor komputera).

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz