Ósemki – usuwać czy leczyć?

16 Maja 2015

Zęby mądrości niestety nie dodają inteligencji, ale mogą powodować ból i inne dolegliwości. Czy koniecznie trzeba je usunąć? Stomatolog wyjaśnia i radzi, co robić, gdy ósemki zaczynają sprawiać problemy.

zęby

Przez lata uważane były za zbędne – zwłaszcza, że 35 proc. osób w ogóle ich nie posiada, usuwano je „na wszelki wypadek”, a naukowcy poszukiwali sposobu, by zatrzymać ich wzrost. Jednak najnowsze badania dowodzą, że ósemki mogą okazać się bardzo przydatne, ponieważ mają zdolność wytwarzania komórek macierzystych. Nie zmienia to jednak faktu, że często zanim się wyrżną, stają się przyczyną bólu. A zatem czy warto je usuwać?

Zdrowe – zachowaj!

Zęby mądrości, tak jak pozostałe zęby trzonowe, służą do miażdżenia i przeżuwania pokarmu, a więc ułatwiają również jego trawienie, jednak ich brak nie powoduje właściwie żadnych trudności. Nie znaczy to, że należy się ich w każdym przypadku pozbywać. - Jeżeli wyrżnięte zęby mądrości są zdrowe, prawidłowo się rozwinęły, zajmują właściwe miejsce w łuku, nie szkodząc innym zębom oraz jesteśmy w stanie odpowiednio zadbać o ich higienę, nie ma potrzeby ich usuwania – wyjaśnia lek. stom. Waldemar Stachowicz z Periodent – Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy w Warszawie.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (17)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2015-05-31 03:19:43

re: Ósemki – usuwać czy leczyć?

Modelki to nie tylko usuwaja sobie 8-ale rozniez 7 i niektore 6 aby miec szczuplejsza twarz.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-05-16 23:01:24

re: Ósemki – usuwać czy leczyć?

8ki to okropnie wkurzające zeby. nie dość, ze bolą przy rośnięciu, to jeszcze trzeba je usuwać chirurgicznie. dla mnie były mordęgą. usunęłam dwie dolne, teraz zasadzam sie na górne i tak szczerze to już sie nie moge doczekać. chce je mieć z głowy :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
aparatka
(Ocena: 5)
2015-05-16 22:15:16

re: Ósemki – usuwać czy leczyć?

Usuwać! Choć to okropny zabieg, to przed założeniem aparatu zdecydowanie polecam. Ósemki zaczęły mi rosnąc po zdjęciu aparatu stałego, przez co wszystkie pieniądze wydane na leczenie oraz comiesięczne męki przeżyte po jego przekręcaniu poszły na marne... Ortodontka nie wspomniała, że istnieje taka możliwość. Jestem już po ekstrakcji dwóch zębów i muszę przyznać, że jeszcze nigdy tak nie cierpiałam :D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-05-31 13:01:49

Miałam tak samo:/ znów mam krzywe zęby

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-05-16 22:09:47

re: Ósemki – usuwać czy leczyć?

Ja jestem po usunięciu trzech osemek .. Najgorsza była dolna osemka, tydzień po usunięciu ból nieziemski i do tego szczękoscisk .. Ale jak mus, to mus !

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-05-16 14:49:08

re: Ósemki – usuwać czy leczyć?

Miałyście może usuwaną ósemkę z dziąsła? mnie to czeka w najbliższym czasie i chce mniej więcej wiedzieć jak to wygląda

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-05-16 15:24:28

Ja miałam wyrywane niedawno dwie dolne ósemki z dziąsła w odstępie jednego miesiąca. Zabieg nie jest tak straszny jak niektórzy opisują w internecie, chociaż do przyjemnych nie należy, a pewnie też dużo zależy od lekarza i jego umiejętności (ja akurat miałam robione zabiegi w prywatnej klinice u chirurga z polecenia cioci dentystki). Jeden zabieg trwał prawie 2 godziny (chociaż około 20-30 min to podanie znieczulenia i czekanie, aż zacznie działać). Później rozcinają dziąsło żeby dostać sie do zęba - tego w ogóle nie czułam. Następnie rozcinają wietrłami kość żuchwy a następnie ząb na kilka kawałków, by móc go łatwiej wyciągnąc - to również było bezbolesne. Najgorszym momentem jak dla mnie podczas obu zabiegów było samo wyciąganie tych zębów, bo ich korzenie czesto są dość głęboko, w dodatku są w różne strony powywijane i lekarka musiala się nieźle z nimi nasiłować, zanim je wyjęła i nie ukrywam, że to było już bolesne nawet mimo dodatkowych dawek znieczulenia o które poprosiłam - dlatego, że tutaj już naruszona zostaje kość żuchwy, a jej już zniecuzlić się nie da. Potem szycie, to już pikuś. Po zabiegu bywa róznie, bo np. po pierwszym prawie w ogóle nie spuchłam i nie miałam siniaka, ale za to miałam straszny szczękościsk przez 2 tygodnie i potwornie bolał mnie staw żuchwowo-skroniowy. Z kolei po 2 zabiegu nie bolało mnie nic, a opuchliznę miałam taką że wyglądalam, jakbym miała w buzi piłeczkę do golfa (to był ten zabieg gdy lekarka około 20 minut siłowała się, żeby wyjąć ostatni kawałek zęba z kości, więc pewnie dlatego). Także to już chyba jest nie do przewidzenia. Z rzeczy które jeszcze źle wspominam to antybiotyk, który musiałam brać tydzięń i po którym bardzo źle się czułam przez pierwsze 2 dni - byłam bardzo osłabiona, było mi niedobrze, czułam dziwne smaki i zapachy - ale to podobno norma. Ogólnie zabieg do przeżycia :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-05-16 15:37:15

Ja miałam usuwane wszystkie ósemki chirurgicznie. Poszłam do chirurga szczękowego na prywatną wizytę. Dał znieczulenie, rozcinał dziąsło i wyrwał ósemki (na jednej wizycie górną i dolną po tej samej stronie). Szczerze? Usuwanie dwóch ósemek trwało około 20 minut. Znieczulenie zeszło po kilku godzinach, dopiero wtedy bolało, ale dałam radę. Brałam kilka dni ketonal.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-05-16 20:05:05

Ja mam już wszystkie ósemki usunięte, w tym dwie chirurgicznie i powiem, że nawet u jednego człowieka ósemka ósemce nierówna. Ja miałam dwie dolne usuwane chirurgicznie, w zdjęciu panoramicznym wychodziło, że lewa jest znacznie gorsza od prawej (bo ustawiona korzeniami do policzka), a chirurg znacznie dłużej babrał się z prawą niż z lewą. Prawą usuwano mi ponad godzinę, z cięciem kości na wszystkie strony, dłutowaniem, piłowaniem (okazało się, że ząb był zrośnięty z kawałkiem kości), a lewa to było 5 minut roboty, dłużej zajęło lekarzowi szycie niż usuwanie zęba. Nie jest to miłe (chociaż dla mnie gorsze od bólu są dźwięki, bo mam nadwrażliwość słuchową, a kątnica i prostnica chirurgiczna są znacznie głośniejsze od normalnych wiertarek stomatologicznych). Polecam znieczulenie komputerowe, szczególnie oryginalne The Wand, bo znacznie lepiej i szybciej się rozchodzi (nie trzeba czekać 15 minut, tylko 2-3), dłużej i mocniej trzyma, bo do 5-6 godzin przy podaniu prosto do naczynia krwionośnego (a tak jest przy dolnych zębach). Co po usunięciu? Przez kilka godzin nie pić nic poza wodą, nie jeść najlepiej, zaopatrzyć się w żelowe kompresy do mrożenia i jeśli ktoś może to mocne środki przeciwbólowe. Ja nie mogę ich brać, dlatego nocne wrażenia po usunięciu prawej ósemki były niezapomniane (wyłam jak wilk do 2 w nocy, cud, że sąsiedzi na policję na zadzwonili). Miałam opuchliznę jak chomik i skórę we wszystkich kolorach tęczy przez siniaki, więc radzę nie wychodzić przez kilka dni z domu, jeśli ktoś może sobie na to pozwolić. Lody to dobry pomysł, generalnie zimne rzeczy. Zęby myć bardzo delikatnie, przez pierwsze 2 dni lepiej omijać okolice rany szczoteczką, płukać usta palcem, nie nabierać wody do ust. Pić przez szerokie rurki i powoli, żeby nie wywołać odruchu zasysania, który może wyciągnąć zszyty skrzep. Nie jeść twardych pokarmów ani chrupiących, raczej półpłynne (jogurty to dobra rzecz, ale naturalne), unikać cukru, żeby nie dawać pożywki bakteriom gnilnym. Starać się nie doprowadzać do wypłukania skrzepu, bo suchy zębodół to ból milion razy gorszy od dziury po usunięciu. Przy problemach ze stawami żuchwowo-skroniowymi (znam ten ból) najpierw okładać lodem, a po 3-4 dniach nagrzać sobie krótko lampą albo wziąć 2-3 zabiegi punktowym laserem, który niweluje stan zapalny.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-05-17 10:13:39

Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-05-16 13:53:19

re: Ósemki – usuwać czy leczyć?

Ja właśnie dziś ściągam szwy z dziury po ostatniej ósemce. Mimo, że jest to koszmarnie nieprzyjemna sprawa to powiem - usuwać i nie czekać, aż zacznie boleć. Bo jak zacznie boleć to klękajcie narody...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
olijanka
(Ocena: 5)
2015-05-16 13:53:13

re: Ósemki – usuwać czy leczyć?

wczoraj mialam usuwaną osemkę. Konieczne to było, aby założyć aparat. Teraz siedzę z 3 razy większym, spuchniętym policzkiem :D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-05-16 17:37:02

Wcinaj lody, pomoże ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-05-16 11:54:19

re: Ósemki – usuwać czy leczyć?

Ja musiałam usunąć 2 ósemki na dole bo mi sie nie mieściły. Nie wspominam tego dobrze, bo po usunięciu dostałam krwotoku i miałam przez tydzień szczękościsk, a na policzku w miejscu znieczulenia siniaka jakby mi ktoś przyłożył

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-05-16 06:34:50

re: Ósemki – usuwać czy leczyć?

ja niestety byłam i będę zmuszona do usunięcia jeszcze 3 ósemek nie chciałabym ponownie stracić czucia na 2 tygodnie po jednej stronie jamy ustnej i mieć do tego zdrętwiały język i nie czuć smaków potraw i dlatego po konsultacji z chirurgiem stomatologicznym doszliśmy do wniosku że w moim przypadku będzie trzeba wszystkie ósemki usunąć

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-05-16 02:28:50

re: Ósemki – usuwać czy leczyć?

mi stomatolog polecil jesc lody po ekstrakcji zeba :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
lek
(Ocena: 5)
2015-05-16 09:37:17

Lody są dobre, zimno zwęża naczynia krwionośne, a tym samym obrzęk i odczucie bólu. Odradzane są gorące posiłki i napoje, które mają odwrotne działanie i mogą doprowadzić do zerwania strupka na ranie, co przedłuży gojenie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz