Onychofagia - dlaczego nałogowo obgryzamy paznokcie?

06 Sierpnia 2015

Nie tylko nastolatki obgryzają paznokcie. Skąd bierze się ta skłonność i jak pozbyć się jej raz na zawsze?

obgryzanie paznokci

Że nastolatki obgryzają paznokcie, dla nikogo nie jest tajemnicą, ale czy wiedziałaś, że z tym szkodliwym nałogiem zmagają się również dorośli? Niewykluczone, że znasz to z autopsji – według statystyk nawet co druga (!) dorosła osoba obgryza paznokcie – zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Nawyk fachowo nazywa się onychofagią (z greckiego: onycho – paznokieć, phagos – jeść); kwalifikuje się go do grupy zaburzeń emocjonalnych, które zwykle ujawniają się w dzieciństwie i wieku nastoletnim. Psychologowie traktują nałogowe obgryzanie paznokci jako psychodermatozę – chorobę skóry związaną z psychiką.

Niektórzy wyrastają z obgryzania paznokci, często zdarza się jednak, że nałóg nie przemija pomimo upływu czasu. Specjaliści nie mają wątpliwości, że onychofagia ma związek z zaburzeniami psychicznymi. „Nawyki oraz przyzwyczajenia to działania, które często doprowadzają do niekorzystnych zmian w wielu sferach życia człowieka. Jeśli działania te są powiązane z czynnościami natrętnymi, to mogą uniemożliwiać człowiekowi osiąganie założonych celów, oraz mieć wyraźny wpływ na zdrowie” – zwracają uwagę Agnieszka Gniadek i Justyna Czochara w publikacji „Konsekwencje zdrowotne onychofagii”.

Obgryzanie zamiast ssania kciuka

Warto na początek zadać sobie pytanie, z jakich powodów obgryzamy paznokcie. Przyczyny mogą być różne. Trzeba wiedzieć, że czynność ta jest przeniesieniem nawyku ssana kciuka, który porzucany we wczesnym dzieciństwie, często zastępowany jest właśnie skłonnością do obgryzania paznokci. Dzieci często robią to także… z nudów. Najczęstszym powodem jest jednak stres i wahania emocjonalne. Agnieszka Gniadek i Justyna Czochara piszą w swojej publikacji, że onychofagia wskazuje na powiązanie z lękiem, samotnością oraz biernością. Ciekawostką może być natomiast fakt, że zdaniem badaczy obgryzaniu paznokci przez dzieci sprzyja zaniedbanie i brak uwagi ze strony dorosłych.

Gniadek i Czochara tłumaczą, że podłoże nawyku można powiązać z neurotyczną strukturą osobowości, na którą składają się nadwrażliwość emocjonalna, niska samoocena czy lękowość. „Najczęściej paznokcie obgryzają osoby zmagające się z kompleksami, którym brakuje pewności siebie, jak również ludzie nadmiernie wrażliwi bądź pobudliwi (…). Mechaniczne obgryzanie paznokci pozwala więc chwilowo rozładować lęk, złość czy zakłopotanie oraz urozmaicić monotonię” – wyjaśniają badaczki.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (2)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

  • Strona 1 z 1