Od czego Twoje zęby się psują? Nigdy byś na to nie wpadła...

12 Czerwca 2016

Nie tylko jedzenie słodyczy fatalnie wpływa na zęby. Równie groźne bywa niewłaściwe szczotkowanie, wybielanie czy… obgryzanie paznokci.

próchnica zębów

Słodycze

Kto z nas nie lubi sięgnąć po batoniki, cukierki, ciastka czy słodkie napoje gazowane? Jednak racząc się takimi smakołykami warto pamiętać o konsekwencjach. Jedzenie słodyczy tworzy bowiem sprzyjające środowisko do powstawania próchnicy, co wykazały liczne badania naukowe. Cukry zakwaszają jamę ustną, odkładając się w postaci płytki nazębnej, gdzie z kolei rozmnażają się bakterie osłabiające szkliwo.

Jakby tego było mało, nadmiar słodyczy powoduje także nadpobudliwość, zmęczenie i senność. Zbyt duża dawka cukru w organizmie sprawia, że jego nadwyżka łączy się z białkami, wywołując proces tzw. glikacji. W efekcie niszczone są włókna kolagenowe odpowiedzialne za sprężystość i jędrność skóry, która staje się podatna na zmarszczki.

Niewłaściwe mycie zębów

Dbałość o jamę ustną zmniejsza niebezpieczeństwo występowania wielu chorób, m.in. cukrzycy i raka trzustki, ale także schorzeń stawów, nerek czy serca. Dlatego zęby należy myć po każdym posiłku, a przynajmniej dwa razy dziennie.

Tylko jak to robić prawidłowo? Podczas zabiegu czyszczącego główka szczoteczki nie powinna się odkształcać. Jeśli ma odstające włókna, to znaczy, że nacisk podczas szorowania jest zbyt mocny i możemy doprowadzić do uszkodzenia szkliwa, a także spowodować urazy dziąseł.

Właściwie przeprowadzone czyszczenie zębów polega na wykonywaniu krótkich, łagodnych pociągnięć szczoteczką, przy szczególnym uwzględnieniu linii dziąseł, trudno dostępnych zębów tylnych oraz miejsc wokół plomb, koron i innych uzupełnień. Należy skupić się na dokładnym szczotkowaniu wszystkich partii zębów: zewnętrznych i wewnętrznych powierzchni zębów oraz tzw. powierzchni żujących. W celu odświeżenia oddechu, warto również pamiętać o oczyszczeniu języka.

Obgryzanie paznokci

Ten zwyczaj nie tylko fatalnie wpływa na estetykę naszych dłoni – płytka paznokcia staje się krótka, szeroka, zniekształcona, a nawet rozwarstwiona, brzegi nierówne i poszarpane, a opuszki palców odsłonięte.Częste obgryzanie paznokci może powodować zaburzenia układu ruchowego narządu żucia, które stanowią – jak wynika z raportów Światowej Organizacji Zdrowia – trzecie, najczęstsze schorzenie jamy ustnej, po próchnicy i chorobach przyzębia. U osób, które mają ten fatalny nawyk, zwłaszcza dzieci, często dochodzi do zniekształcenia szczęki.

Badania wskazują, że prawie każdy pacjent ortodonty to były lub aktualny „obgryzacz”. Nacisk powodowany obgryzaniem zwiększa także ryzyko uszkodzenia powierzchni zębów oraz wysunięcie górnych siekaczy. Może też prowadzić do uszkodzenia dziąseł, gdy na przykład utkwi w nim fragment paznokcia, powodując stan zapalny, obrzęk czy pojawienie się ropnia.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (0)
ocena
0/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz