Ochrona przeciwsłoneczna „od wewnątrz”?

23 Listopada 2008

Zażywanie niektórych witamin skuteczniej chroni skórę przed szkodliwym wpływem słońca niż nawet najlepszy krem z filtrem. Dowiedz się, o co warto wzbogacić dietę.

Ochrona przeciwsłoneczna „od wewnątrz”?

Witamina B3, czyli niacyna, która łączy w sobie dwa związki: kwas nikotynowy i amid kwasu nikotynowego, jest stosowana w leczeniu podagry. Stąd, niekiedy nazywa się ją witaminą PP.

O niesamowitości tejże witaminy świadczy fakt, iż do tej pory uważano, że filtry zawarte w kremach do opalania, najskuteczniej chronią skórę przed rakiem i poparzeniami. Diona Damian, profesor Uniwersytetu w Sydney, wyjaśnia, że przed szkodliwym oddziaływaniem promieniowania ultrafioletowego można się zabezpieczyć, zażywając tabletki z witaminą B3. Również wszelkie produkty do opalania, które zawierają ją w swoim składzie, skutecznie chronią wystawioną na słońce skórę.

Nikotynamid – składnik witaminy B3 – jest bardzo dobrze tolerowany przez organizm, dlatego sprawdza się idealnie w roli suplementu diety. W ten sposób można w prosty sposób uniknąć ryzyka zachorowania na nowotwór skóry.

Witamina B3 może również stanowić środek powstrzymujący rozwój choroby Alzheimera. W znacznym stopniu przyczynia się do poprawy funkcjonowania pamięci. Wymienione wyżej suplementy diety, wzbogacone o witaminę B3, sprawiają, że badanie pamięci wypada lepiej niż w pozostałych przypadkach, bez ich udziału. Okazało się także, że witamina przyczynia się do obniżenia poziomu białka odpowiedzialnego za rozwój choroby Alzheimera.

Z witaminą B3 nie ma jednak żartów, bo zarówno nadmiar, jak i niedomiar mają niekorzystny wpływ na nasz organizm. Zbyt mała ilość objawia się ogólnym osłabieniem organizmu, bezsennością, bólami głowy i kłopotami z pamięcią. Dochodzą do tego zaburzenia w działaniu układu nerwowego, czyli wszelkie nerwice, depresje i zmienności nastrojów, a także zmiany skórne.

Z kolei nadmiar witaminy B3 powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych, bóle głowy, mrowienie, zaczerwienienie skóry, swędzenie głowy, szum w uszach, uczucie niestrawności. Za duże dawki mogą wywołać nawet żółtaczkę, arytmię serca i psychozy. Warto w tej sprawie skonsultować się z lekarzem.

A gdzie znajdziemy bogactwo witaminy B3 w czystej postaci? Otóż, występuje ona w chudym mięsie, ziarnach czy orzechach, rybach, fasoli, grochu, drożdżach piwnych, suszonych brzoskwiniach, pełnym ziarnie, migdałach i grzybach.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (5)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-15 20:34:00

Niedobory niacyny mogą powodować również stany depresyjne. Warto więc wcinać orzeszki i rybki :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-11-23 19:37:00

ale i tak najlepszym kosmetykiem jest sen i zielona herbatka:-)a co do proffikaktyki nowotworu pp jest bardzo wazna,ale zielona herbata zawiera przeciwutleniacze ktore chronia.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-11-23 19:33:00

ok ale sa witaminy:-)np.capiwit a+e i tam jest ta witamina w odpowiednich proporcjach miedzy innymi bo jest tam tez duzo innych skladnikow ktore zabezpieczaja skore:--) wystarczy zastosowac sie do zalecen i nie przedawkowac tak jak kazdej innej witaminy czy leku.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-11-23 19:17:00

w drożdżach piwnych i grzybach? no to nic dziwnego, że po przedawkowaniu niestrawność i psychozy, hehee

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-11-23 12:08:00

Chyba bałabym się to brać,patrząc na to,co dzieje się,jeśli weźmie się za dużo...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1