Na co najczęściej umierają Polki?

21 Grudnia 2014

Choroby układu krążenia, nowotwory złośliwe, wypadki samochodowe – oto najczęstsze przyczyny zgonów kobiet w Polsce.

cisza

Prawie 81 lat – tyle wynosi średnia długość życia Polki (dla mężczyzn to 72,4 lata). Z opracowania demografa Piotra Szukalskiego z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego „Jak umierają Polacy?” płynie wniosek, że w ciągu ostatnich 50 lat można zaobserwować stały wzrost znaczenia nowotworów wśród przyczyn zgonu oraz spadek znaczenia chorób zakaźnych. Zmieniło się również to, że coraz więcej osób umiera w szpitalach i hospicjach.

Zaglądamy do raportu „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania” Państwowego Zakładu Higieny. Dowiadujemy się z niego, że dominującymi przyczynami zgonów mieszkańców Polski są przede wszystkim choroby układu krążenia, a następnie nowotwory złośliwe. W 2010 roku blisko 52 proc. Polek zmarło z powodu schorzeń układu krążenia (z tej przyczyny kobiety w Polsce umierają częściej od mężczyzn). Na raka zmarła natomiast średnio co czwarta kobieta.

Śmiertelne nowotwory

Nowotwory złośliwe, które najczęściej doprowadzały do śmierci kobiet w grupie wiekowej 55-59 lat, zaczynają zajmować najważniejsze miejsce wśród przyczyn zgonów kobiet już po 30. roku życia. Raporty dotyczące zdrowia pokazują, że zagrożenie nowotworami zostaje „wyparte” przez choroby układu krążenia w grupie kobiet powyżej 70. roku życia.

Wśród nowotworów, na które najczęściej umierają Polki, wymienia się raka płuc, piersi, oskrzeli, szyjki macicy, jelita grubego, żołądka, jajnika. Lekarze zwracają uwagę na niepokojącą tendencję rosnących przypadków raka płuc wśród kobiet. Głównie jest to efekt uzależnienia od papierosów. „Palenie tytoniu to uzależnienie, którego skutki są śmiertelne. Palenie powoduje raka płuca, a także szacuje się, że jest przyczyną aż 30 proc. wszystkich zgonów powodowanych nowotworami” – mówi prof. dr hab. n. med. Witold Zatoński, kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów, Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (3)
ocena
3.7/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

niemoge spać
(Ocena: 1)
2015-01-06 22:29:22

re: Na co najczęściej umierają Polki?

niemoge spać dziś jakoś się tak stało ale niewiem jak.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-12-21 09:57:34

re: Na co najczęściej umierają Polki?

Bardzo ciekawy i przerażający artykuł. Z chęcią zgłębię ten temat i postaram się prowadzić zdrowszy tryb życia..

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
niemoge spać
(Ocena: 5)
2015-01-06 22:31:29

cobędziesz czytać??

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1