Moda na opaleniznę: Czy nowoczesne solaria są bezpieczne?

04 Września 2014

Po nagonce na solaria przybywa specjalistów, którzy twierdzą, że nowoczesne solaria mogą być bezpieczne dla skóry.

doutzen kroes

Psychoza dotycząca solariów trwa od dłuższego czasu. Kiedy kolejne badania dowiodły, że sztuczne opalanie jest bardzo szkodliwe dla zdrowia, specjaliści na poważnie zainteresowali się tym tematem. W niektórych krajach (Niemcy, Szkocja, Walia, Skandynawia) w solarium mogą opalać się wyłącznie osoby pełnoletnie. Również Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, by dzieci i młodzież do 18. roku życia nie korzystały z solarium. Eksperci WHO powołują się na niepokojące wyniki badań, z których wynika, że sztuczne opalanie powoduje raka skóry.

Problem jest poważny – eksperci szacują, że z powodu złośliwych nowotworów skóry każdego roku umiera ok. 66 tys. osób. W krajach skandynawskich liczba osób z czerniakiem w ciągu ostatnich paru lat się potroiła. Jaki ma to związek z solariami? Bardzo duży. W solarium opalamy się za pomocą promieni UV. Łóżko solaryjne to urządzenie elektryczne zbudowane z lamp UV (nisko bądź wysokociśnieniowych), które emitują dawkę promieniowania podobną do tej wytwarzanej przez słońce (głownie UV-A i UV-B oraz światło widzialne). Opalenizna, na której nam zależy, to nic innego jak reakcja ochronna skóry na promieniowanie.

Moda na opaleniznę

Warto wiedzieć, że pierwsze urządzenie do naświetlania promieniami UV-A zaprojektował niemiecki naukowiec Jorg Wolff. Były lata 70., a urządzenie Wolffa miało służyć nie brązowieniu skóry, a zapobieganiu chorobom wynikającym z niedoborów witaminy D, która wytwarzana jest w organizmie podczas opalania. Z czasem urządzenie udoskonalono, a moda na opaleniznę przyczyniła się do błyskawicznego wzrostu popularności solarium.

Szybko się jednak okazało, że taka forma opalania nie jest najlepsza dla zdrowia. W 2010 roku media na całym świecie pisały o Amy Hills, finalistce wyborów Miss York, która zachorowała na raka skóry w wieku 24 lat. W czasie wywiadów Amy przyznała, że raz na tydzień korzystała z solarium. „Kiedy opalałam się na zwykłym słońcu, nigdy nie używałam kremów z filtrem, ponieważ myślałam, że osłabią efekt opalenizny. Nigdy nie myślałam, że na mojej skórze może rozwinąć się rak. Myślałam, że to mi się nigdy nie przydarzy” – powiedziała Hills. Lekarze badający dziewczynę nie mieli wątpliwości – korzystanie z solarium i niezabezpieczanie skóry w czasie opalania przyczyniły się do rozwoju choroby.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (10)
ocena
4.7/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

kaisa
(Ocena: 5)
2014-09-05 21:47:52

re: Moda na opaleniznę: Czy nowoczesne solaria są bezpieczne?

Moim zdaniem nie. Ja niesteyt nie mam czasu siedzieć na słońcu, bo całymi dniami przesiaduję w biurze, więc żeby nie mieć niedoborów biorę d-vitum forte

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
SIiiva
(Ocena: 5)
2014-09-04 10:46:32

re: Moda na opaleniznę: Czy nowoczesne solaria są bezpieczne?

Filtr 50 latem, na jesieni, zimą i wiosną 30. Odkąd skończyłam 16 lat. Teraz mam 28, mleczną cerę bez skazy i ani jednej zmarszczki. A wystarczy opowiednia pielęgnacja.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-09-04 10:56:33

Ja od 18 też używam filtrów do twarzy przez cały rok, teraz mam prawie 30 i żadnej zmarszczki, a patrząc na twarze moich koleżanek, które uwielbiały słońce i solarium bez umiaru aż trudno uwierzyć że w tak prosty sposób można uniknąć zmarszczek.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-09-04 12:25:09

polecacie jakiś dobry filtr pod makijaż dla cery tłustej? Nie mogę się przekonać do filtrów właśnie z powodu tego ,że makijaż wygląda na nich fatalnie po kilku godzinach, a musze używać podkładu bo mam trądzik:(

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-09-04 14:14:04

Mogę od siebie polecić Vichy Capital Soleil 50+ dla skóry tłustej i mieszanej, fajnie matuje cerę i nic się nie waży :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-09-04 15:35:15

dzięki tylko szkoda że po lecie zazwyczaj go wycofują, ktoś jeszcze coś może mi polecić?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Kira
(Ocena: 2)
2014-09-04 19:12:36

Ja używam filtrów 50+ przez cały rok kalendarzowy, czasami chodzę z parasolem. Uwielbiam bladą cerę i wciąż do niej dążę. Chciałabym się wybielić, choć mam już nieopaloną skórę. Mam manię na tym punkcie, staram się nie wychodzić w słoneczne dni, chodzę w długich spodniach i z długim rękawem nawet gdy jest ponad 30 stopni Celsjusza. Świruję tak od 12 roku życia, czyli od pięciu lat. To moja obsesja.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-09-04 20:26:48

To nie jest normalne... Co innego troska o zdrową skórę i chronienie się przed czerniakiem, a co innego taka obsesja. Bardzo blada skóra nie wygląda ani zdrowo ani ładnie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-09-06 10:09:51

moja siostra ma 32 lata, chodzi czasami na solarium i też nie ma ani jednej zmarszczki ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-09-04 01:38:48

re: Moda na opaleniznę: Czy nowoczesne solaria są bezpieczne?

solarium NIGDY nie będzie bezpieczne, nawet najmniejsza ekspozycja szkodzi skórze. solarium to wybór na życzenie osób, które chcą jak najszybciej się zestarzeć i w późniejszym wieku wyglądać 10 lat starzej

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1