Medycyna niekonwencjonalna - szarlataństwo czy skuteczna metoda leczenia?

15 Kwietnia 2011

W ostatnim czasie coraz częściej mówi się o medycynie holistycznej. Czy jest skuteczna?

medycyna niekonwencjonalna

Lekarstwa, poważne zabiegi, operacje – medycyna znalazła sposób na przywrócenie nam zdrowia. Nie oznacza to jednak, że nie ma innych metod, które mogłyby pomóc chorym. Stale rozwijającą się dziedziną jest medycyna niekonwencjonalna.

medycyna niekonwencjonalna w opinii większości lekarzy jest bezwartościowa, ma jednak rzesze zwolenników, których zdaniem naturalne metody leczenia mogą być znacznie bardziej skuteczne od tradycyjnych. medycyna niekonwencjonalna to również medycyna holistyczna, dla której ważna jest nie tylko sama choroba, ale również jej przyczyny. CzŁowiek traktowany jest jako całość, a lekarz próbuje wyleczyć pacjenta, kładąc nacisk na jego wymiar fizyczny, mentalny, duchowy oraz emocjonalny. Bardzo ważne są tutaj elementarne prawa natury, które stają się podpowiedzią dla lekarzy w procesie uzdrawiania chorego.

Holistyczne początki

Nie od dziś wiadomo, że postawa chorego ma niebagatelny wpływ na stan jego zdrowia. Im organizm silniejszy, im więcej wiary na wyzdrowienie w człowieku, tym skuteczniejsze i krótsze staje się leczenie. Właśnie na tym bazuje medycyna holistyczna. Już na początku naszego stulecia grecki lekarz Galen badał raka i notował emocje chorego pacjenta – kładł przy tym nacisk na relacje między rakiem a depresją. Znacznie później, bo w latach 70. XX wieku na jednym z europejskich uniwersytetów ogłoszono studium dotyczące czynników psychologicznych, które były jednymi z elementów poprzedzających zapadnięcie na konkretną chorobę. Wyniki studium wykazały, że przed postawieniem diagnozy zbadano najpierw psychikę i charakter pacjenta. Zwolennikiem medycyny holistycznej był również twórca homeopatii Samuel Hahnemann. medycyna holistyczna czerpie z nauk, a więc również z przysięgi Hipokratesa. Zakłada ona, że "w zdrowym organizmie nie będzie chorego narządu".

Cztery systemy

medycyna holistyczna, mówiąca, że organizm jest łańcuchem połączonych ze sobą naczyń, składa się z czterech łączących się w całość systemów. Pierwszy z nich, system homeostatyczny, to podstawowy system leczenia, który funkcjonuje od naszych narodzin. Chodzi o automatyczne uruchamiania układu wewnętrznej kontroli i harmonii. W ten sposób organizm może funkcjonować. System kuracyjny wykorzystuje czynniki zewnętrzne, które maja przywrócić organizmowi prawidłowe działanie. Zgodnie z medycyną holistyczną czynniki te muszą być jednak zgodne z naturą. W ten sposób kuracja wspomaga medycynę klasyczną. Kolejny system – psychosomatyczny – polega na rozwijaniu świadomości i rozumieniu siebie, dlatego zależy wyłącznie od naszej inicjatywy. System czwarty stawia na rozwój duchowości, który pomaga zachować wewnętrzną harmonię. Bardzo ważna jest tutaj również motywacja, sumienie i wrażliwość. medycyna holistyczna podkreśla znaczenie więzi z Bogiem (bez względu na religię i kulturę, w której się wychowaliśmy).

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (12)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2011-09-29 18:02:14

mam w rodzinie 5 letnią dziewczynkę z autyzmem.Była pacjęntką CZD,gdzie zdiagnozowano chorobę. Teraz mala jest leczona w instytucie med.cholistycznej.jeśli przyjac,ze autyzm to uposledzenie,to czy można mówic o leczeniu?Nie mówie juz o pieniądzach,które w tym instytucie trzeba zostawić.Za ostatnie badania mi.krwi trzeba było zaplacić 2.500zet.Dziecko przestawiono na dietę,która wyklucza wszystko,co potrzebne jest dziecku do rozwoju i życia.Mała jest stale glodna.Zastanawiam się jaki wpływ może mieć dieta na to upośledzenie,przecież zadna dieta świata nie zmieni wadliwych chromosomów czy komórek mózgowych.Dziecko pozostanie upośledzone,więc po co je dodatkowo dręczyć,w dodatku za straszne pieniądze.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-18 18:26:50

I1kxtl msunfuejlkrj

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-17 13:24:15

LWa8iU eagcatxzgyno

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-16 19:14:37

If you want to get read, this is how you sholud write.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-04-18 10:57:27

a jeżeli o takich chorobach mowa to ok bo mnie chodziło o coś poważniejszego jak np rak czy ta cukrzyca którą wymieniłas;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-04-16 13:27:51

nie powinnas odstawiać leków a co jeżeli twoj stan się pogorszy.... takie metody są dobre ale musza isć w parze z braniem leków itd

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-04-16 22:15:10

Nie jestem powaznie chora, wiec nie widze problemu. Mowie tu o przypadkach typu przeziebienie, grypa czy np zapalenie ucha, a nie o, hm, cukrzycy lub raku. Chociaz wg mnie i tak 90% tabletek to placebo.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-04-16 00:21:11

Ja uwazam, ze medycyna holistyczna jest zawsze lepszym rozwiazaniem. Nigdy nie lubilam tabletek, lekarzy, szpitali, jesli czuje ze cos jest nie tak, stosuje niekonwencjonalne metody, np, akupunkture. Pomaga duzo bardziej niz tradycyjne lekarstwa.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-04-15 12:20:10

medycyna niekonwecjonalna jest ok ale tylko wtedy jeżeli jest połaczona z tę odpowiednią terapią braniem leków itd.... nie można odstawiać leków i wierzyć że np masaż pomoże na raka ale jeżeli chodzi o zdrowie psychiczne w czasie kuracji to faktycznie pomagaja takie metody.... bo w leczeniu stan naszej psychiki jest bardzo ważny

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-04-15 10:01:13

dla mnie to szarlataństwo

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-04-15 10:00:35

fajny artykuł

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz