Medycyna holistyczna: Czym jest ajurweda?

30 Grudnia 2015

Pewnie niejedna z was zetknęła się z tym terminem. Czym jest ajurweda i w jaki sposób wpływa na nasz organizm?

ajurweda

Znany tancerz i osobowość telewizyjna Michał Piróg przeszedł w ubiegłym roku na dietę wegańską bezglutenową. W rozmowie z tygodnikiem „Twoje Imperium” powiedział, że połączenie takiego jadłospisu z ajurwedą wyleczyło go z chorób. „Od czasu kontuzji dłoni leczę się zgodnie z zasadami medycyny chińskiej i tybetańskiej. Do tego doszła ajurweda. Podczas zabiegów usłyszałem, że za tymi wszystkimi mechanicznymi urazami, które mi się często przytrafiają, stoi również zła dieta, w związku z czym powinienem odstawić produkty, które są dla mnie niepożądane. Terapeuta wykluczył już prawie wszystko, co wcześniej jadłem. Ale poczułem się znacznie lepiej. W dwa miesiące zrzuciłem też 9 kg. Gdy robiłem kompleksowe badania, lekarz powiedział, że nie wie, co ja robię, ale mam tak robić dalej, bo nawet choroby, które wcześniej miałem i które przez lata próbowaliśmy wyeliminować, niespodziewanie się cofnęły”.

Czym jest ajurweda?

To starożytny hinduski system medyczny oparty na założeniu, że główną rolę w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia odgrywa zależność między ciałem a duchem. Samo słowo składa się z dwóch sanskryckich słów: „ayus” – życie i „veda” – wiedza. Jest to medycyna holistyczna; podobnie jak w innych praktykach azjatyckich podstawowe znaczenie przypisuje się tutaj zrównoważeniu energii życiowej zwanej „prana”. System ten oparty jest na równowadze między trzema podstawowymi siłami życiowymi zwanym „doshe”. Jedna z nich, „vata”, odpowiada za ruch w organizmie. Druga – „pitta” kontroluje trawienie i procesy wytwarzania energii, natomiast trzecia („kapha”) odpowiada za budowę organizmu i jego stabilność.

Ajurweda rozwinęła się w ciągu tysięcy lat jako całościowy, zaskakująco rozbudowany system medyczny. Filozofia ajurwedy zawiera elementy zaczerpnięte z sześciu klasycznych hinduskich systemów filozoficznych, a także elementy ateistyczne i tantryczne, które nadały jej elastyczność i sprawiły, że w przeszłości możliwe było jej włączanie w kulturę mieszkańców Tybetu, Chin, Grecji i krajów arabskich. Dzięki temu ajurweda mogła rozpowszechniać się na całym ówczesnym świecie jako matka medycyny” – pisze Monika Ptak w książce „Ajurweda. Medycyna indyjska” (wyd. Studio Astropsychologii 2012).

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (0)
ocena
0/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz